• USD 28
  • EUR 33.7
  • GBP 39.1
Спецпроєкти

Чи зможе Саакашвілі виторгувати посаду прем'єра

Голова Одеської ОДА мріє про статус повноцінного політичного партнера президента
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Михайло Саакашвілі продовжує розкручувати свій політичний проект в рамках туру найбільшими містами України. Слідом за Одесою і Києвом вчора ініційований ним антикорупційний форум пройшов у Харкові, де команда голови Одеської ОДА презентувала "Рух за очищення". І хоча сам Саакашвілі продовжує наполягати на тому, що не планує створювати власну партію, згадане рух є нічим іншим, як прообразом такої політичної сили. Але головне зараз для колишнього президента Грузії – переконати главу держави, що він і його соратники можуть стати або заміною "Народному фронту" Арсенія Яценюка (у разі самостійної партії), або допомогти президентській силі отримати хороший результат на дострокових виборах ВР. Якщо такі будуть, наприклад, восени.

Підсумки третього Антикорупційного форуму Саакашвілі не дають засумніватися в тому, що в рамках цього проекту мова йде саме про створення нової партії. Не секрет, хто складе кістяк цієї організації. Крім близьких соратників самого голови Одеської ОДА, туди можуть увійти депутати Сергій Лещенко, Мустафа Найєм, Віктор Чумак, Світлана Заліщук, а також чинний лідер партії "Демократичний альянс" Василь Гацько. Всі ці політики на даний момент регулярно стають учасниками всеукраїнського турне Саакашвілі і всі вони активно виступають за необхідність перезавантаження (очищення) влади. Іншими словами, соратники голови Одеської ОДА, по суті, почали підготовку до дострокових виборів, а теми боротьби з корупцією у владі, свободи для бізнесу - затребувані широкими масами. Зокрема, Саакашвілі пообіцяв, що незабаром ініціює збір підписів громадян України за зміну виборчої системи і правил ведення бізнесу.

Критикуючи одних соратників глави держави, Саакашвілі поки не зачіпає інших представників президентського табору, посилаючи їм, тим самим, сигнал про готовність співпрацювати. Таким чином, глава Одеської ОДА намагається максимально підвищити ставки в майбутніх політичних торгах з Банкової

Така активність команди одеського губернатора – це лише один з напрямів збільшення її політичної капіталізації. Другий напрямок – безперервні атаки на представників оточення прем'єра і президента. Власне, недавній конфлікт, що спалахнув між самим Саакашвілі і главою МВС Арсеном Аваковим, став яскравим тому прикладом. Потім була фейсбучная перепалка Міхо з керівником Донецької ВЦА Павлом Жебрівським. А в ході проходив у Харкові форуму колишній кандидат в мери Одеси і заступник голови Одеської ОДА Саша Боровик заявив, що в "Харкові серйозна проблема є в прокуратуру та СБУ, оскільки вони якимось чином пов'язані з корупцією". Тим самим близький соратник Саакашвілі кинув камінь у город глави держави, у сфері відповідальності якого перебувають названі держоргани. Також після сказаного тінь впала на Банкову і конкретно на Бориса Ложкіна, креатура якого – Ігор Райнин - очолює Харківську ОДА. Якщо в Харкові стільки "корупціонерів", чому губернатор з нею не бореться...

З іншого боку Саакашвілі особисто поки не зачіпає інших впливових представників президентського табору (чого не скажеш про деяких його соратників), посилаючи їм, тим самим, сигнал про готовність співпрацювати. Таким чином, глава Одещини, швидше за все, намагається максимально підвищити ставки в майбутніх політичних торгах з Банкової. А ціна питання - яку посаду прем'єр-міністра (хоч Саакашвілі це і заперечує), або значне представництво його людей у президентській партії. Один із ймовірних сценаріїв препередбачає створення своєї партії, похід на дострокові вибори та участь у створенні нової парламентської коаліції, яка висуне його кандидатуру на посаду голови Кабміну. Другий – Саакашвілі набирає достатню політичну вагу для того, щоб президент запропонував йому спільне формування виборчої списку на позачергових парламентських виборах. При такому розкладі голова Одеської ОДА може зіграти в ході виборчої кампанії роль локомотива для втрачає підтримку виборців партії "БПП "Солідарність".

Останній варіант виглядає більш ніж реалістично, оскільки у такому співробітництві зацікавлені обидві сторони. Банковій потрібна популярний спікер для підвищення рейтингу пропрезидентської партії, а Саакашвілі – ресурс для подальшого просування у владу. У той же час, виключати з гри Арсенія Яценюка теж поки рано. Хоча б тому, що проти відставки чинного прем'єра виступає один з ключових комунікаторів з Заходом, міністр фінансів Наталя Яресько. Вона, нібито, переконала МВФ, що Яценюк є гарантом безперебійного співпраці з фінансовими донорами. Тому для реалізації політичних амбіцій голови Одеської ОДА доведеться заручитися не тільки підтримкою президентської команди, але і переконати західних партнерів, що він здатний на більше, ніж їздити по країні зі своїми антикорупційними форумами.

    Реклама на dsnews.ua