• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Рятувальний круг для рейтингу. Які п'ять питань Зеленський задасть на фейковому плебісциті

Опитування, яке Зе-влада збирається провести 25 жовтня одночасно з місцевими виборами, буде всього лише жалюгідною пародією на народовладдя

Володимир Зеленський анонсував опитування, яке буде проводитися одночасно з місцевими виборами/скріншот
Володимир Зеленський анонсував опитування, яке буде проводитися одночасно з місцевими виборами/скріншот / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Банкова придумала лохотрон для довірливих українців. Лохотрон, нагадаємо, це така гра для народу, в якій народ програє в будь-якому випадку, який би варіант він не обрав.

Як Зеленський зібрався порушити Конституцію

13 жовтня Володимир Зеленський виступив з відеозверненням до українців, в якому анонсував, що одночасно з місцевими виборами буде проведено якесь опитування. "25 жовтня на виборчій дільниці я задам тобі п'ять важливих питань", — попередив Зеленський, за що йому, звичайно, спасибі. Тепер ми знаємо, що він збирається порушити Конституцію. Перелік повноважень президента, записаний в Конституції, є вичерпним, про це свідчить недавнє (прийняте 28 серпня 2020 г.) рішення Конституційного суду. Але Конституція не дає президенту ніяких повноважень задавати українцям питання на виборчій дільниці.

До слова, закону про опитування населення на виборчих дільницях теж немає. Принаймні, на даний момент. У своєму відеозверненні Зеленський пробурмотів щось малозрозуміле: мовляв, написання його передвиборчої програми було демоверсією народовладдя, але зараз парламент готується закріпити це на законодавчому рівні. Трактувати ці слова можна абсолютно по-різному.

У своїй передвиборчій програмі, оприлюдненій ще в січні 2019-го, Зеленський пообіцяв буквально наступне: "Мій перший законопроєкт: "Про народовладдя". У ньому ми разом закріпимо механізм, за яким тільки Народ України буде формувати основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії". Як і слід було очікувати, увівши в оману. Його першим законопроєктом став проєкт закону "Про внесення змін до закону України "Про державні закупівлі" щодо здійснення закупівель під час виборчого процесу", зареєстрований 22 травня 2019 р.

Лише 9 червня 2020 р., більш ніж через рік після інавгурації Зеленського, він вніс проєкт закону "Про народовладдя через всеукраїнський референдум". Він був прийнятий в першому читанні 18 червня. До місцевих виборів 25 жовтня заплановано пленарне засідання парламенту 20 жовтня. Можливо, якраз тоді цей законопроєкт буде прийнятий у другому читанні і в цілому. Однак в ньому йдеться лише про референдуми і немає жодного слова ні про які питання, які міг би задавати президент людям на виборчій дільниці, не маючи на те конституційних повноважень.

Звичайно, не можна виключати, що 20 жовтня цей закон буде прийнятий з якимось додатковим розділом, який всупереч Конституції легалізує всенародні опитування з ініціативи президента. Але не виключений і інший варіант. Зеленський міг згадати свою передвиборчу обіцянку про народовладдя просто для того, щоб похвалитися: ось, дивіться, ці п'ять питань, які я вам задам, це і є виконання моєї обіцянки. На Банковій сподіваються, що українці радісно з'їдять це і не помітять, що їх банально обдурили.

Реклама на dsnews.ua

Як Банкова хоче провести лохотрон з питаннями

Якими конкретно будуть ці п'ять питань, Зеленський пообіцяв розповісти пізніше (список питань ще підбирається). Поки ж він тільки повідомив, що це будуть питання "про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні і в інтернеті; про що ми сперечаємося з друзями, батьками або таксистами; про те, про що раніше у нас ніколи не питали".

Розтягування на два етапи — спочатку анонс, а потім вже оголошення самих питань — це відома політтехнологія. Це спосіб прикувати до себе увагу. Змусити всіх думати тільки про одне: "А які ж п'ять питань мені задасть Зеленський на виборчій дільниці?".

Щоб підігріти інтерес, Зеленський підвищує цінність цих питань. "Чому твоя відповідь важлива? Тому що буде так, як вирішиш ти", — збрехав він. Збрехав, бо відповіді людей ніякої вирішальної сили не матимуть. Це вже визнав і офіс Зеленського, який заявив, що опитування "не матиме прямих юридичних наслідків". Якби Зеленський був чесним, він би сказав: "Ти там нічого не вирішиш, але хоч посміємося".

У зв'язку з цим не зайве нагадати сумну долю результатів всеукраїнського референдуму, проведеного за бажанням Леоніда Кучми 16 квітня 2020 р. Явка склала 81,1%, на всі чотири питання було отримано переважну більшість голосів "за" (від 82,9 до 91,1% ). Проте парламент спокійно засунув ці результати в найдовшу шухляду — і, до речі, добре зробив, бо убезпечив себе і нас від посилення режиму Кучми.

Якщо так зробили з результатами повноцінного референдуму, то тим більше так можуть зробити з результатами якогось опитування, статус якого ніяк не може бути вирішальним, а максимум — консультативним.

Звичайно, політтехнологи Банкової, напевно, придумали якісь президентські укази, які можна буде пред'явити в якості нібито реалізації відповідей народу на п'ять питань Зеленського. Але все одно це буде лохотрон, бо якщо українці раптом дадуть відповідь протилежно бажанням Банкової, то Зеленський відреагує на це так само, як реагує на петиції, які йому не подобаються. Тобто — безцеремонно проігнорує.

Повірити в бажання влади провести чесне опитування, а не лохотрон, можна було б лише в тому випадку, якщо б прихильники обох варіантів відповідей ("так" і "ні") по кожному з п'яти питань Зеленського отримали б рівні права і можливості у формуванні місцевих комісій з проведення опитування, рівне державне фінансування на агітаційні кампанії "за" і "проти" і рівний доступ до державних і комунальних ЗМІ.

Але Банкова нічого цього робити не збирається. І це, до речі, красномовне свідчення того, як Зеленський розуміє "народовладдя" — без рівних можливостей для опонентів донести до народу свою позицію.

Та й саме це опитування для Банкової — не більше ніж політтехнологія, покликана збільшити кількість голосів, які будуть віддані на місцевих виборах за партію "Слуга народу". Такий собі рятувальний круг для рейтингу. І весь процес буде в руках Банкової — його координатором буде заступник керівника ОП Кирило Тимошенко.

Цілком можливо, що весь цей задум в кінцевому рахунку обернеться проти Зеленського. Хоча б тому, що виконавці на місцях перетворять все на фарс.

Але впевнено можна стверджувати одне: скасування або перенесення місцевих виборів під приводом коронавіруса не буде. Банкова, схоже, остаточно відмовилася від цього варіанту — інакше не з'явився б анонс фейкового плебісциту.

    Реклама на dsnews.ua