• USD 27.9
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Справу "вбивці"-Квіташвілі віддають Сакварелідзе?

Оприлюднення результатів службового розслідування діяльності керівництва МОЗ дивним чином співпало зі скандалом із перебуванням Олега Ляшка на Капрі
Фото: 112.ua
Фото: 112.ua
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні очільник Національного агентства з питань державної служби Олександр Скопич оприлюднив акт про результати службового розслідування, в якому, зокрема, містяться убивчі висновки. Сказано, що міністр охорони здоров'я Олександр Квіташвілі не подбав про те, щоб вчасно організувати закупівлю медичних товарів і ліків для мед закладів. До того ж, у МОЗ зволікали з відправленням за кордон важкохворих дітей і бійців АТО, в результаті чого шестеро людей померли. "Жодного з висновків, зробленого комісією, не буде залишено поза увагою", - пообіцяв після цього віце-прем'єр Вощевський. Квіташвілі не змовчав, звинувативши частину членів комісії, яка проводила розслідування, у необ'єктивності та політичній заангажованості. Він також відкинув звинувачення у смерті дітей, оскільки члени комісії не включили до своїх висновків інформації про те, як і від чого померли хворі (дехто помер саме під час лікування).

Квіташвілі піддавали критиці і раніше. У тому числі в "Блоці Порошенка" та в Адміністрації Президента. Але критикувати за відставання з реформами одне, а відправляти міністра у відставку - інше. Але на початку липня Квіташвілі заявив, що покидає посаду. Питання його відставки мало вирішитися у вересні, коли збереться парламент. Проте оприлюднення розслідування діяльності МОЗ обіцяє багато цікавих речей. Адже звинувачення урядовця у смертях людей - це дуже серйозно. Він - квота "БПП", а ще - людина з оточення Михаїла Саакашвілі. Таким чином, удар по Квіташвілі зачіпає і Петра Порошенка, і його політсилу, і Саакашвілі, якого теоретично розглядають в якості можливої заміни Арсенію Яценюку. По ходу справи можуть виникнути нові фігуранти. Наприклад, пригадають, що заступниця очільника МОЗ Олександра Павленко балотувалася в депутати від "БПП". А ще писали про її гарні стосунки з фармацевтами, у тому числі нардепом від "БПП" Загорієм, яким має відношення до фармкомпанії "Дарниця".

Тож, яким чином розвиватимуться події? Варіантів може бути два. Перший - Квіташвілі  йде у відставку, осідає в Одесі або взагалі їде з України. І справа тихенько спускається на гальмах. В Україні багатолітня традиція спускати на гальмах справи проти високих чиновників. Варіант другий - за фактом розслідування Генпрокуратура порушує кримінальну справу (що вона має зробити і так), йде слідство, а далі - або Квіташвілі не винен і його обмовили, або винен і тоді в'язниця.

Сакварелідзе доведеться доводити, що його наміри боротися зі зловживаннями українських чиновників - не просто слова. Уявимо, що міністра оббрехали і це доведеться доводити його землякові. Що скажуть опоненти президентської команди в разі виправдання Квіташвілі? Правильно: рука руку миє

Щоб у життя втілився перший варіант, потрібне не лише бажання самого Квіташвілі. Реакцію Саакашвілі неважко передбачити. Але інформація про шість смертей, навіть недостовірна, у чому звинуватили главу МОЗ - це ляпас і Президенту. Тому, щоб не давати слабину перед опонентами, він може прийняти рішення залишити Квіташвілі на посаді. Фракція його підтримає. Проте не все так просто, адже ті ж самі опоненти цілком можуть організовувати пікети під будівлею МОЗ, Кабміну, або навіть на Банковій і розповідати на телекамери, що "міністра-вбивцю" необхідно звільняти. Якщо буде саме так, то залишати Квіташвілі на посаді означає брати значну частину негативу на себе. Більш того, обов'язково з'являться охочі контролювати хід розслідування приписаних Квіташвілі "вбивств". Про депутатів ВР годі вже й казати. Вони можуть вже 31 серпня ініціювати створення ТСК з цього питання. Піар - велика сила.

Другий варіант також поганий. Проблема у тому, що довіра суспільства до Генпрокуратури дуже низька. Тому не виключено, що "справу Квіташвілі", якщо вона з'явиться, довірять Давиду Сакварелідзе. До нього у суспільства довіра як раз є. А оце вже буде конкретною підставою. Сакварелідзе доведеться доводити, що його наміри боротися зі зловживаннями українських чиновників - не просто слова. Уявимо, що міністра оббрехали і це доведеться доводити його землякові. Що скажуть опоненти президентської команди в разі виправдання Квіташвілі? Правильно: рука руку миє.

Утім у цій історії звертає на себе увагу ще одна деталь. Кілька днів поспіль мережею гуляють світлини яскравого відпочинку Олега Ляшка на італійському курорті Капрі. При цьому щоразу вигулькують нові деталі. А найкращий спосіб перевести увагу з цього скандалу, - розкрутити інший скандал. Не менш гучний. Пан Вощевський, у присутності якого звітували про Квіташвілі, квота партії Ляшка в уряді. Чи дійсно звіт по МОЗ і скандал з головним "радикалом" пов'язані між собою, нехай вирішує читач. Але тепер Олег Валерійович і його соратники точно матимуть на руках козир проти бажаючих підтримати подання на зняття недоторканості з Андрія Лозового. Мовляв, Лозовий - ангел у порівнянні з убивчими фактами від Нацдержслужби. Та й до голосування за зміни до Конституції депутатам доведеться підступати через "завали" звинувачень Квіташвілі. "Радикали", нагадаємо, серед тих, хто проти цих змін. То ж засідання 31 серпня замість продуктивного обіцяє стати черговим днем політичних розбірок усередині коаліції.

Реклама на dsnews.ua
    Реклама на dsnews.ua