• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Пристрасті по Фірташу. З-за чого ламають списи Холодницький і Ситник

Якщо хто отримає вигоду від конфліктів між антикорупційними органами, то це тільки самі корупціонери
Фото: centernews.com.ua
Фото: centernews.com.ua
Реклама на dsnews.ua

З легкої руки генпрокурора Юрія Луценка Україна дізналася про конфлікт між керівниками двох антикорупційних органів - Національного антикорупційного бюро Артема Ситника та Спеціальної антикорупційної прокуратури - Назара Холодницкого. В ефірі одного з ток-шоу Юрій Витальевыч начебто ненароком зауважив, що йому прийшла від Ситника папір з проханням залучити Холодницкого до відповідальності. Інформації, за що саме вимагають покарати голову САП, журналісти з Луценка не витягли, оскільки той прийняв позицію "над сутичкою", заявивши лише, що це хвороба розвитку і він не буде ставати частиною протистояння двох "шановних керівників", а навпаки - допоможе їм знайти взаєморозуміння.

Не дивлячись на таку миротворчу позицію генпрокурора, його заява про черговий конфлікт у середовищі антикорупціонерів не могло залишитися непоміченим. І хоча Луценка у цій справі показав не властиву йому неговорливость, джерела "ДС" розповіли нам деякі нові деталі. За їх словами, каменем спотикання в історії конфлікту Ситника і Холодницкого став олігарх Дмитро Фірташ. Не обійдеться у цій справі і без участі "громадських" антикорупціонерів. Зокрема, мова йде про відомому керівника громадської організації "Центр протидії корупції" Віталія Шабунине. Останній в цьому конфлікті приймає сторону НАБУ, що зовсім не дивно, враховуючи давню історію співпраці бюро з антикоррупционерами-европтимистами. Так от, НАБУ нібито звинувачує Холодницкого в тому, що той працює на Фірташа, і навіть наскаржилися з цього приводу європейським послам, а Холодницкому навіть довелося з послами з цього приводу пояснюватися.

Якщо версію з "справою Фірташа" як причини конфлікту взяти за основу, то вимальовується не дуже приємна в іміджевому плані для всієї нашої ускладнилася останнім часом антикорупційної системи історія. Єдине пов'язане з Фірташем справа, яка розслідується в Україні, - це справа проти директора Запорізького титано-магнієвого комбінату Володимира Сівака. Контрольний пакет цього підприємства належить українській державі, а решта 49% акцій повинні були дістатися компаніям Фірташа за $110 млн. інвестицій.

У вересні цього року Сивак, який вважається людиною Фірташа, був затриманий детективами НАБУ за звинуваченням у розтраті майже півмільярда гривень. Правда, в СІЗО директор ЗТМК пробув недовго, і вже через кілька днів після арешту був випущений на свободу під встановлений судом заставу в п'ять мільйонів гривень. Тим не менш НАБУ продовжувала розслідувати цю справу і 14 листопада воно вже було передано в суд.

При цьому справа до суду не передавалося НАБУ, яка не має повноважень представляти обвинувачення в суді, а саме Спеціальної антикорупційної прокуратурою.

Таким чином, судова перспектива справи проти Сівака залежить, крім іншого, з одного боку, від того, наскільки якісно проведено НАБУ досудове розслідування, а з іншого наскільки ефективно справа буде вести в суді сторона звинувачення тобто САП.

Як бачимо, інтереси двох антикорупційних органів зіткнулися, і у кожного з них є спокуса в разі невдачі звинуватити іншу і спробувати зняти відповідальність з себе.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, в НАБУ цілком можуть розуміти вже зараз, наскільки переконливі докази вони зібрали, і досить ясно уявляти перспективу справи. І якщо вони знають, що розслідування було проведено не дуже добре і справа приречена на провал, то цілком логічним виглядає спроба зіграти на випередження, звинувативши Холодницкого в роботі на Фірташа. Мовляв, ми все довели, а він в суді свідомо справу завалив. Таким чином, НАБУ отримає і цапа-відбувайла в особі САП, і виправдання власної неефективності не тільки в справі директора ЗТМК, але і по інших справах. Мовляв, от бачите контрольовані олігархами інші нібито антикорупційні органи не дають нам працювати. Плюс до всього НАБУ допоможе і своїм політичним партнерам в особі парламентських і непарламентських антикорупціонерів-єврооптимістів в їх грі проти Порошенка і, відповідно, Луценко. Партнерство НАБУ і політичної компанії Сергія Лещенка, хоч і виглядає дещо дивно - НАБУ по ідеї не повинно мати взагалі ніяких контактів ні з якими політиками - більш ніж очевидно вже давно.

З іншого боку, теоретично не можна виключати, що в САП можуть і правда, грати на стороні Фірташа, хоча якісь переконливі підстави так вважати поки не особливо проглядаються. Як мінімум, Холодницький раніше публічно не виключав, що фігурантом справи проти Сівака може стати і безпосередньо Фірташ.

Зрозуміло, все вищеописане - це тільки версії, але що б не рухало НАБУ і САП в їх конфлікті, і які б цілі вони не ставили, страждати від цього конфлікту будуть усі, і політики, і силовики, незалежно від того, на чиєму боці вони будуть.

Здається це розуміють і в НАБУ, оскільки намагаються "відмазатися". Так, "Українська правда" випустила новину з посиланням на свої джерела в НАБУ (про дружбу УП з НАБУ зайвий раз нагадувати не потрібно) про те, що в бюро карати персонально Холодницкого зовсім не вимагали, а просто відправили "звичайну скаргу", а Луценко, виходить, роздув скандал на порожньому місці.

Як би там не було, а ефективності боротьби з корупцією такі розборки серед антикорупціонерів явно не додадуть.

    Реклама на dsnews.ua