• USD 26.9
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Януковича засудили до 13 років в'язниці за держзраду. Головне

Сьогодні Оболонський районний суд Києва оголосив вирок втікача президенту України Віктору Януковичу у справі про держзраду
Віктор Янукович. Фото: Getty Images
Віктор Янукович. Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Його звинувачують у державній зраді і посяганні на територіальну цілісність України. Засідання почалося о 9:00 ранку.

Януковича звинувачують за такими статтями Кримінального кодексу:

Частина 5 стаття 27 - "Види співучасників".
Частина 3 стаття 110 - "Посягання на територіальну цілісність і недоторканність України". Карається позбавленням волі на строк від семи до дванадцяти років.
Частина 1 стаття 111 - "Державна зрада". Карається позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років.
Частина 2 стаття 437 - Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни". Карається позбавленням волі на строк від десяти до п'ятнадцяти років.

LIVE | Вирок Януковичу

Вирок у справі Януковича

Gepostet von Радіо Свобода am Mittwoch, 23. Januar 2019

24 січня

За словами захисника, поки йому невідома реакція Януковича на вирок Оболонського суду Києва. Він додав, що зможе оприлюднити позицію екс-президента після особистої зустрічі".

На питання, де і в якому стані зараз перебуває Віктор Янукович, адвокат сказав:

"Під час нашої останньої зустрічі близько тижня тому він перебував в одній з московських клінік, проходив реабілітацію після проведеної операції після спортивної травми ... Йде на поправку, відчуває себе нормально - сказав, що "спорт не кине"

Про це заявили адвокати Олександр Горошинський та Олександр Байдик.

За словами Горошинского, на суд тиснула державна влада, і по відношенню до сторони захисту теж чинився тиск у вигляді кримінальних справ.

"Оголошення вироку на даній стадії - це піар-акція та передвиборна агітація зацікавлених осіб", - заявив Горошинський.

Крім того, він стверджує, що під час процесу були порушення: участь Януковича не забезпечили, суд не допитав всіх свідків захисту, а також відкинув значна кількість доказів захисту.

Про це йдеться в тексті вироку, який зачитав суддя Максим Титов.

Зокрема, суд постановив, що Янукович винен у держзраді і пособництві у веденні агресивної війни, проте невинний у посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що спричинило тяжкі наслідки.

"Обвинувачення не може базуватися на припущеннях", - йдеться у вироку.

Крім того, у тексті документа йдеться, що в ході слухань не було довело наявність у Януковича прямого умислу на зміну меж території України з метою порушення суверенітету країни. Обвинувачення не надала достатньо доказів, що Янукович усвідомлював, що його дії призведуть окупацію Криму.

"Суду не надано переконливих доказів, що безпосередньо Янукович діяв з метою зміни територіальних меж України", - сказано у вироку.

Про це повідомив головуючий суддя Владислав Дев'ятко.

"Суд постановив визнати винним за статтями 111, 27, 437 та призначити покарання у вигляді 13 років позбавлення волі. Термін рахувати з моменту затримання", - зазначив суддя.

Зазначимо, що суд оголошував вирок Януковичу протягом більше шести годин.

У вироку зазначили, що розгляд кримінального провадження, яка передбачає міру покарання понад 10 років, здійснюється колегіально судом у складі трьох суддів.

"У частині кримінальної відповідальності Януковича діє принцип: ніякого покарання без закону", - йдеться в тексті вироку.

Також суддя пояснив, що для суду перед початком засідань було важливо переконатися, що Януковичу відомо про характер висунутих проти нього звинувачень. Він зазначив, що Янукович повідомив суду, що йому відомо про звинувачення в державній зраді і запевняв, що підготувався до допиту свідків сторони обвинувачення.

"У суду не було ніяких сумнівів, що Януковичу відомо про характер висунутих проти нього звинувачень", - зачитав суддя Дев'ятко текст вироку.

Під час оголошення вироку бути присутнім нагадали, що за клопотанням сторони обвинувачення в суді були допитані 37 свідків, а за клопотанням захисту було додатково допитано 15 двох свідків і експертів.

Судом було встановлено, що обвинувальний акт за звинуваченням Януковича було складено 14 березня 2017 року.

Також у тексті вироку зазначено, що Янукович був оголошений у федеральний розшук і переховувався в Росії, тому судовий розгляд здійснювався у відсутність обвинуваченого.

Суддя зазначив, що суд на першому ж засіданні надав Януковичу можливість захищати себе шляхом відеозв'язку, однак, підозрюваний не з'явився на судові засідання шляхом відеоконференції.

Тому суд вважає, що винуватість обвинуваченого Януковича доведено належними та допустимими доказами.

Так, суддя Максим Титов зазначив: "Незважаючи на невизнання своєї вини обвинуваченим, суд, вислухавши показання свідків, дослідивши висновки експертів, документи і речові докази, оцінивши доводи обвинувачення та захисту, вважає, що винність обвинуваченого у вчиненні злочинів, передбачених частиною 1 статті 111 (держзрада), частиною 5 статті 27, частиною 2 статті 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України доведено належними та допустимими доказами".

Крім цього, під час оголошення вироку суддя Дев'ятко зазначив, що Янукович сприяв російської агресії на території України з метою одержання особистих преференцій.

"Суд встановив, що Янукович 1 березня 2014 будучи громадянином України, перебуваючи на території Росії, діючи умисно з метою сприяння Росії і її представникам в порушенні суверенітету України, сподіваючись отримати преференції від влади Росії для подальшого проживання на території цієї країни та уникнення кримінальної відповідальності на території України, для створення уявлення про легітимність дій представників влади і посадових осіб збройних сил Росії, надання видимості законності вторгнення і окупації підрозділами ЗС Росії території України, а саме Криму, усвідомлюючи очевидну протиправність своїх дій склав, підписав і звернувся до президента Росії Путіна з проханням використовувати ЗС Росії на території України, чим надав Росії допомогу в проведенні підривної діяльності проти України. Так, Янукович 1 березня 2014 року, перебуваючи в Росії, шляхом вчинення державної зради, а саме підписання і звернення до Путіна з проханням використовувати ЗС Росії, сприяння у веденні агресивної війни проти України", - підкреслив він.

Про це заявив захисник Олександр Байдик.

"Суд не враховує позицію сторони захисту. Все, що ви почули, ґрунтується виключно на обвинувальному акті прокурорів. Мало часу приділено позиції захисту", - сказав він.

У свою чергу, адвокат Олександр Горошинський зазначив, що про засідання суду йому сказали тільки вчора, а відповідно до законодавства, йому повинні були повідомити про це за три дні.

"Незважаючи на невизнання обвинуваченим вини, суд, заслухавши показання свідків, дослідивши висновки експертів, документи і речові докази, оцінивши доводи обвинувачення та захисту, вважає, що винність обвинуваченого у вчиненні злочинів, передбачених ч. 1 ст. 111 (Державна зрада), ч. 5 ст. 27 (Види співучасників), ч. 2 ст. 437 Кримінального кодексу України (Планування, підготовка, розв'язування та ведення агресивної війни) доведено належними та допустимими доказами", - сказав суддя.

Йдеться про заклик Януковича до Путіна ввести війська в Україну: 1 березня 2014 року, перебуваючи на території Росії, навмисне і для сприяння порушення суверенітету України, а також для легітимації російської агресії він склав і направив звернення до Путіна з проханням ввести Збройні сили РФ.

Пояснити мету свого візиту вони відмовляються.

"Кілька десятків чоловіків зайшли в зал судового засідання першими і зайняли всі сидячі місця. На питання журналістів, що привело їх на судове засідання, чоловіки відповідають незрозуміло, демонструючи агресивно", - йдеться в повідомленні.

При цьому всі хором представляються "громадянами України".

Біля будівлі суду чергують близько 20 правоохоронців.

На вході перевіряють документи і відвідувачів. Крім того, на периметрі знаходяться два Камази з нацгвардейцами, пожежна машина і поліцейські.

Зал засідань заповнений людьми. На задніх рядах у залі засідання присутні невідомі, які представляються громадянами України.

23 січня

Про це сказав його адвокат Віталій Сердюк.

Захисник пояснює це тим, що його клієнт не був належним чином поінформований.

"Суд зробив все можливе для того, щоб Віктор Федорович не зміг взяти участь. Зокрема, щодо завтрашнього засідання суду навіть не направив порядку ні захисників, ні Віктору Януковичу. Віктору Януковичу не є поінформованим, не вважається і не може вважатися повідомленим", - сказав Сердюк.

Адвокат додав, що у захисників немає можливості поїхати у термінове відрядження і повернутися до початку завтрашнього проголошення вироку.

"Тому будь-який вирок з урахуванням допущених процесуальних порушень буде нікчемним, незалежно від того, який він буде по суті", - висловив він позицію сторони захисту.

Про це повідомила прес-секретар Оболонського районного суду Києва Інна Свинаренко.

Вона зазначила, що вирок буде оголошено в повному обсязі. "Почнемо в 9:00 і будемо працювати", - сказала Свинаренко.

Разом з тим, за словами Свинаренко, сьогодні не можна сказати, який обсяг матеріалів вироку і чи впораються судді за один день, оскільки судді ще перебувають в нарадчій кімнаті, і деталі щодо обсягу вироку невідомі.

Про це повідомив адвокат Януковича Олександр Горошинський.

"Будемо намагатися вживати заходів, щоб це (присутність Януковича під час оголошення вироку суду. - "ДС") відбулося, оскільки зацікавлені в тому, щоб він брав участь. Але ви розумієте, що за день зробити щось- це майже неможливо", - зазначив захисник.

Горошинський додав, що про судовому засіданні Януковича повинні були сповістити не за день, а за три, як цього вимагає законодавство.

    Реклама на dsnews.ua