• USD 40.5
  • EUR 43.4
  • GBP 51.4
Спецпроєкти

Тютюновий і гральний бізнес: Експерт розповів, як "слуга" Заблоцький використовує депутатський мандат

Народний депутат від партії "Слуга Народу" Мар'ян Заблоцький "освоїв" як канал "альтернативних надходжень" аграрну сферу, виробництво сигарет і азартний бізнес

Мар'ян Заблоцький
Мар'ян Заблоцький
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться в блозі Дмитра Марунича на сайті "Дело".

За його словами, якщо з агромагнатами і тютюнниками нардеп "дружить" уже давно, то в тему грального бізнесу він намагається влізти тільки зараз.

Політолог зазначив, що до приходу в парламент Заблоцький встиг попрацювати як помічник народних депутатів від конкуруючих політсил. У Раді 7-го скликання Заблоцький був помічником нардепа від Батьківщини Володимира Пилипенка, в 8-му скликанні — нардепа від БПП Олексія Мушака, який доводиться родичем співвласникові агрохолдингу "Кернел" Андрієві Веревському. Останній і проклав Заблоцькому дорогу в депутати. Заблоцький у відповідь відстоює інтереси так званої "групи латифундистів", яка проштовхує законопроєкти, які підіграють великому аграрному бізнесу, перш за все, агрохолдингу "Кернел". У кінці 2020-го з цього приводу вибухнув скандал, коли Заблоцький і Олег Кулініч проштовхнули через сесійний зал закон про зниження ПДВ для аргохолдингів, через який бюджет втратить сотні мільйонів гривень, які перетечуть дл кишень великих власників агропідприємств. Закон "Заблоцького-Кулініча" також порушує положення меморандуму з МВФ, оскільки створює преференції для певної групи підприємств. Заблоцький і Кулініч своїм лобіюванням ледь не спровокували кризу в керівництві Комітету ВР із питань фінансів, податкової та митної політики, голова якого відмовився йти на поводу у "групи латифундистів" і підтримувати цей закон, вказавши, що в ньому знайшли і корупційну складову.

"Кулініч, Заблоцький і керівник "За майбутнє" Палиця ініціювали постанову про відставку Гетманцева з поста глави комітету. Адже той виступив категорично проти законопроєкту №3656 і закликав членів комітету не підтримувати його", — писав блогер Михайло Шнайдер.

Також Заблоцького вирахували як людину, що просуває інтереси тютюнової компанії. Так, за 2017-2019 ГО "Українське суспільство економічних свобод", де Заблоцький є засновником, отримало від "Філіп Моріс" 12 млн грн ($ 427 тис). Заблоцький на рівні парламенту почав відстоювати інтереси тютюнової індустрії як керівник Громадської ради при комітеті ВР з питань податкової політики. Рада відстоювала "Філіп Морріс Україна" при вирішенні митних ставок. Зараз він також просуває проєкти в інтересах виробника тютюну і намагається очорнити конкурентів цієї фірми — йому належить законопроєкт, яким, на відміну від альтернативних законопроєктів, передбачено послаблення для виробників тютюнових виробів, зокрема — в питаннях реклами, віку продажу тютюнових виробів та інших.

Також Заблоцький засвітився в азартному бізнесі. Він узяв активну участь в доопрацюванні законопроєкту №2713, яким передбачається внести зміни до Податкового кодексу і визначити ставки податків для грального бізнесу і лотерей. Хоча умови оподаткування в законопроєкті були для різних видів гри на гроші приблизно рівними, до нього виникли питання у представників індустрії — кожен із сегментів ігорки намагався протиснути через профільний комітет преференції для своєї сфери. На сайті парламенту з'явилися кілька альтернативних законопроєктів із різними ставками для різних видів бізнесу. 8 лютого Мар'ян Заблоцький зареєстрував новий законопроєкт №5043, він вирішив врізати по лотереях — ставки для них набагато вищі, ніж для казино, гральних автоматів або букмекерів. Ідеться про преференції на користь азартного бізнесу і на шкоду класичній лотереї, яку вважають нешкідливою в плані лудоманії альтернативою.

"Автор законопроєкту натякнув представникам лотерейного бізнесу на вартість своєї позиції в цьому питанні. Ті платити відмовилися, і в результаті — новий законопроєкт, із "задертими" ставками податків для лотерейного бізнесу. Ось таке "економічне обґрунтування", — розповів один із експертів, що брали участь у розробці законопроєкту.

Як зазначає експерт, за пропонованою Заблоцьким ставкою оподаткування про інвестиції в галузь мови бути не може.

"Набивши руку на сприяння великим аграріям (втрати бюджету), підв'язався адвокатом у великого тютюнового бізнесу (здоров'я українців), депутат Заблоцький тепер шукає альтернативні способи заробити на депутатство, не гребуючи, схоже, навіть елементарним здирництвом. І якщо сьогодні в поле його інтересів потрапили гральний бізнес із лотереями (знову ж, здоров'я суспільства), то що буде завтра? Медицина? Оборонка?", — пише експерт.

    Реклама на dsnews.ua