• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Театр абсурду від Зеленського. Як Банкова допомагає Кремлю "перевірити Захід"

Путін не стоїть перед дилемою: або нова війна, або збереження статус-кво. У нього є ще третій сценарій — офіційна анексія ОРДЛО

Реклама на dsnews.ua

Чи зробить Росія нову агресію проти України? Це питання вже стало одним з головних в світових медіа. І ми бачимо, що почала формуватися глобальна коаліція для підтримки України і протидії Росії. Тим важливіше, щоб Київ безпосередньо впливав на західну громадську думку і переконував його в серйозності російської загрози.

Відмінна можливість для цього виникла кілька днів тому, коли Володимир Зеленський відправився в поїздку на лінію фронту і взяв з собою кількох американських журналістів. Однак результат вийшов, м'яко кажучи, далекий від нормального. Зеленський фактично став стверджувати, що Росія просто лякає Україну і Захід.

«Вони хочуть, щоб ми боялися, — передає слова Зеленського Саймон Шустер з журналу Time. — Вони хочуть, щоб Захід боявся сили Росії, її могутності. У цьому немає великого секрету».

За словами журналіста Time, Зеленський, схоже, не вірить в хвастощі Кремля. «Ми не стверджуємо, що буде реальна ескалація. Можливо, це просто не в чиїхось інтересах. Що вони хочуть зробити, — розповів свою версію Зеленський, — так це підняти температуру рівно настільки, щоб показати, що Захід коливається в своїй підтримці України, що вони насправді не бачать в нас партнера. Це свого роду перевірка».

Претензії Києва Заходу

Навіть якби Зеленський на цьому зупинився, ефект від його слів вже був б негативним. Справді, якщо Кремль вирішив просто полякати Україну і Захід, то чого тут хвилюватися. Західні медіа можуть спокійно забути про російську загрозу. Напевно, це саме те, заради чого необхідно було везти американських журналістів на лінію фронту.

Але Зеленський на цьому не зупинився. Висунувши версію про намір Кремля довести небажання Заходу підтримати Україну, Зеленський далі став допомагати Кремлю. Тобто він став доводити небажання Заходу підтримати Україну.

Реклама на dsnews.ua

«Президент Джо Байден пообіцяв Україні "непохитну підтримку", в тому числі за допомогою військової допомоги, — зазначає Шустер. — Його адміністрація закликала європейських союзників, особливо Францію і Німеччину, також підтримати Україну. Зеленський і його уряд хотіли б бачити більше, особливо коли мова йде про високотехнологічну зброю. Керівник Офісу президента Андрій Єрмак висловлює це прохання різкіше, ніж його начальник. "Україна тримає лінію проти Росії не тільки за нас, але і за Захід, — сказав він Time. — А де США розміщують свої ракети Patriot? Найближчі — у Польщі. Вони повинні бути тут».

Про претензії Києва до Заходу розповів і журналіст американського телеканалу CNN Метью Ченс, який теж супроводжував Зеленського в поїздці на фронт. У своєму репортажі Ченс передав слова Зеленського про те, що США є «хорошим другом» України, але що президент Байден «має зробити більше», щоб стримати Росію і допомогти покласти край цьому конфлікту. Зеленський пояснив, що він хоче від Байдена більше зброї, більше грошей на боротьбу і більше підтримки для приєднання до НАТО. «Якщо США бачать Україну в НАТО, вони повинні сказати це прямо і зробити це. Не словами», — заявив Зеленський CNN.

Виходить якийсь театр абсурду. США разом з Великобританією і Канадою зайнялися створенням реальної коаліції на підтримку України. А Зеленський і Єрмак спеціально привезли на лінію фронту американських журналістів, щоб розповісти їм, що Кремль лише лякає. І що винен тут Байден, який не розміщує в Україні ракети Patriot, не дає достатньо зброї і грошей і не надає негайно членство в НАТО.

Повторення 2014 року?

Враження абсурдності ситуації ще більш посилюється, якщо подивитися на позицію Заходу. На відміну від Зеленського, який намагається применшити небезпеку, Захід вважає, що Росія справді готується до вторгнення в Україну. Це можна вважати офіційною позицією США і їх союзників після того, як 12 квітня міністри закордонних справ країн G7 і глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель виступили із заявою в зв'язку з «триваючим великим нарощуванням російських збройних сил на кордоні з Україною і в незаконно включеному Криму». У заяві підкреслюється, що «ці великомасштабні переміщення військ без попереднього повідомлення є загрозливою і дестабілізуючою діяльністю». І ще в заяві міститься заклик до Росії «дотримуватися принципів і зобов'язання ОБСЄ, які вона підписала щодо прозорості пересування військових, і виконати процедуру, встановлену відповідно до глави III Віденського документа».

Йдеться про те, що Росія порушила основоположний документ ОБСЄ — точно так само, як зробила це в 2014 році, напередодні вторгнення в Донецьку та Луганську області України. Представник США в ОБСЄ Кортні Остріан в офіційному виступі 10 квітня відзначила, що «стурбованість України з приводу військової діяльності та намірів Росії цілком реальна. У 2014 році Росія також не надала детальну інформацію про свої незвичайні військові дії на кордоні з Україною у відповідь на запит України відповідно до пункту 16 Віденського документа, а також відмовилася бути присутньою на зустрічах, щоб прояснити побоювання України. У 2014 році швидко стало ясно, що побоювання України були цілком обґрунтованими».

Тобто зараз, за оцінкою Заходу, ситуація аналогічна тій, що була в 2014-му напередодні російського вторгнення на сході України. А якщо говорити про відмінності, то слід зазначити, що сім років тому Київ відчайдушно намагався пояснити Заходу російську загрозу, а Захід робив круглі очі і відмовляв у допомозі. Зараз же, схоже, Захід усвідомлює цю загрозу в більшій мірі, ніж українська влада.

І проблема тут не тільки в Зеленському. Наприклад, на 13 квітня призначено аж три пленарних засідання Верховної Ради: одне чергове і два позачергових. Але ні на одному з них до порядку денного не увійшли питання протидії російській загрозі. Для «слуг народу» ця проблема, як можна зрозуміти, взагалі не існує.

Три сценарії Путіна

Тим часом потрібно чітко усвідомлювати, що у Путіна зараз не два, а три сценарії. Він не стоїть перед дилемою: або нова війна, або збереження статус-кво. У нього є ще сценарій легалізації награбованого, тобто офіційна анексія ОРДЛО.

Нагадаємо, що кремлівські маріонетки в Донецьку вже підготували звернення до Путіна з проханням про прийняття їх фейкових республік до складу Росії. Ще є запасні варіанти типу визнання незалежності і надання військової допомоги. І ось якщо подивитися на всі ті війська, які Кремль зараз сконцентрував в Ростовській області, то сенс цього може бути аж ніяк не в тому, щоб полякати Україну вторгненням на Харківщину і Сумщину, а саме в тому, щоб зайти до Донецька та Луганська «для захисту російських громадян від української хунти». Пару місяців назад МВС РФ повідомило, що російськими паспортами ощасливлені 639 тис. жителів ОРДЛО.

Як розповідають різні джерела, зараз в ОРДЛО посилено поширюються чутки про те, що Путін ось-ось візьме фейкові республіки до Росії. Мовляв, він оголосить про це 21 квітня в посланні Федеральним зборам, а на наступний день Федеральні збори вже проведуть засідання з цього питання. Кажуть, що в зв'язку з цим в деяких містах ОРДЛО «державні установи» вже отримали вказівки вивісити 22 квітня на своїх фасадах два прапори: фейковий республіки і Росії.

Чи буде реалізований цей сценарій — зараз, можливо, в Кремлі ще не прийнято остаточне рішення. Але ймовірність слід визнати високою. Зважаючи на це виникає питання, а що буде робити Зеленський. Судячи з репортажу Time — нічого.

«Стоячи там в бронежилеті, Зеленський не обіцяв помститися за людей, які загинули при захисті цих землянок. Замість цього він поставив під сумнів доцільність зайняти цю позицію, що Україна зробила в 2018 році, за рік до обрання Зеленського президентом, завдавши удару по позиціях, підтримуваних Росією. "Для деяких це означало, що ми були крутими хлопцями, — каже він, оглядаючи поле кущів. — Для інших це означало, що їхні сини не повернуться додому". Зеленський не має наміру повторювати подібне. Ризики занадто високі».

Як бачимо, виправдання бездіяльності вже готове. Ну і винен буде Байден, який досі не прийняв нас в НАТО.

    Реклама на dsnews.ua