• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Тимошенко між Ахметовим і Коломойським. Які підніжки Зеленському готує «Батьківщина»

Два найбільших олігархи продемонстрували, що вони можуть зробити ставку на Юлію Тимошенко, якщо Зе-влада недостатньо враховуватиме їхні побажання

Юлія Тимошенко в ефірі "Право на владу"/ba.org.ua
Юлія Тимошенко в ефірі "Право на владу"/ba.org.ua
Реклама на dsnews.ua

У двох телевиступах — на каналі Ріната Ахметова і на каналі Ігоря Коломойського — Юлія Тимошенко оголосила себе і свою партію «Батьківщина» альтернативою Володимиру Зеленському та його партії «Слуга народу». У цих заяв, безсумнівно, є і тактичні, і стратегічні цілі.

Кого і до чого закликає Тимошенко

Спочатку наведемо найсоковитіші цитати. 25 вересня Тимошенко виступила в програмі «Свобода слова Савіка Шустера» на телеканалі «Україна». Лідер «Батьківщини» фактично протиставила місцеві громади центральній владі. «У центрі влада вже передає стратегічну власність, надра, ресурси міжнародним спекулянтам, позбавляючи країну важелів розвитку. Тепер вони поклали око на ресурси, що належать місцевим громадам. І тому надзвичайно важливо не повторити помилки, допущені під час загальнонаціональних виборів, коли українці голосували за яскраві обгортки, не розуміючи, а що, власне, в них загорнули», — заявила Тимошенко.

І свою «Батьківщину» вона позиціонувала саме як захисницю інтересів місцевих громад, здатну протистояти центральній владі. «Сьогодні 68% людей вважають, що країна рухається в неправильному напрямку. А вибори — це той момент, коли можна піти іншим шляхом. Саме громади, їхнє обʼєднання здатні стати тією потужною силою, яка більше не дасть центральній владі проводити політику проти інтересів українців і України. Команда "Батьківщини" буде формувати власне представництво в радах, буде обʼєднуватися і з мерами, і з іншими командами, які будуть стояти на позиціях України, українців, економічного націоналізму. Треба після цих виборів повернути вектор розвитку в правильному напрямку — тому, який хочуть бачити люди», — закликала Тимошенко.

1 жовтня вона виступила в програмі «Право на владу» на телеканалі «1 + 1» і говорила там ще радикальншіі речі. Вона підкреслила, що місцеві вибори 25 жовтня будуть, по суті, великим референдумом про довіру владі, довіру президентові. Вони покажуть, чи задоволені люди роботою президента і його команди і тим курсом, яким він веде державу, заявила Тимошенко.

І вона знову протиставила громади і Зе-владу. «Я сподіваюся на серйозне оновлення рад, консолідацію здорових сил в радах і між громадами, до яких змушені будуть прислухатися. У нас уже є приклади, коли ради, розуміючи всю небезпеку прийнятих в центрі законів, про ту ж легалізації грального бізнесу, приймають рішення, що їхні території будуть вільними від гральних закладів. Якщо всі громади обʼєднаються і вимагатимуть скасування цього закону, президент буде змушений прислухатися. Так само ради можуть висловити свою тверду позицію проти розпродажу землі та з інших важливих для них і всієї країни питань. Потрібно відчути реальну силу громад. Вони не повинні бути безправними і безмовними», — сказала Тимошенко.

На закінчення вона закликала українців обовʼязково прийти на вибори. «Треба вдягати маски, рукавчики, окуляри, дотримуватися півтораметрової дистанції, але йти і сказати "так" або "ні" тому, що творилося останні півтора року. Ми нарешті повинні стати сильними, тому що тільки сильних поважають у світі», — заявила вона.

Реклама на dsnews.ua

Тактичне завдання-мінімум «Батьківщини»

Звичайно, зараз усі публічні виступи партійних лідерів — це насамперед елемент піару перед місцевими виборами 25 жовтня. Поки що виборча кампанія складається не зовсім вдало для «Батьківщини». Падінням рейтингів правлячої партії «Слуга народу» успішно скористалися «Європейська солідарність» в західних і центральних регіонах і ОПЗЖ в східних і південних областях. А «Батьківщина» фактично не змогла взяти участь у цьому поділі електорату «слуг». Вона ніде не піднімається вище третього місця, а в загальноукраїнському заліку все більш відстає від трійки лідерів.

Частково це повʼязано з хворобою лідера «Батьківщини». Нагадаємо, 23 серпня стало відомо, що Тимошенко заразилася Covid-19 і перебуває у тяжкому стані. 11 вересня було оголошено, що Тимошенко вилікувалася від коронавірусу, але ще хворіє на запалення легенів. Фактично лідер «Батьківщини» пропустила через хворобу цілий місяць передвиборчої кампанії. Участь у шоу Шустера стало першим великим публічним виступом Тимошенко після вимушеної перерви.

Але відставання «Батьківщини» в передвиборчій гонці було викликане не тільки хворобою лідера, а й проблемами в позиціонуванні. На відміну від «Європейської солідарності» і ОПЗЖ, «Батьківщина» не змогла знайти собі ідеологічну нішу.

І ось зараз Тимошенко своїми виступами у Шустера і в «Право на владу» спробувала вирішити цю проблему. І якщо не виходить знайти, то створити цю нішу для своєї партії.

Вона знову підняла ті питання, за допомогою яких і раніше сподівалася привернути на свою сторону жителів села (боротьба проти введення ринку землі) і жителів міста (боротьба проти легалізації грального бізнесу). Але крім цього вона запропонувала і загальну програму для селян і городян: боротьба з центральною владою.

Для місцевих виборів ця тема може стати хітової — саме завдяки тому, що центральна Зе-влада демонструє некомпетентність і свавілля помножені на корупцію і марнотратство. Колись більшовики завоювали владу під гаслом «Вся влада радам!». Тимошенко, як бачимо, зараз проголошує схожі гасла — про владу рад і про владу громад.

Це те, завдяки чому вона сподівається вирішити свою тактичну задачу-мінімум — взяти участь у розподілі електорату «слуг». Зауважимо, Тимошенко не нападає зараз ні на «Європейську солідарність», ні на ОПЗЖ, а тільки на Зе-владу, яку вона називає торішньою помилкою українців. Тимошенко фактично пропонує: хочеш покарати Зеленського і «слуг народу» за всі провали — голосуй на місцевих виборах за «Батьківщину», щоб максимально послабити центральну Зе-владу.

Стратегічне завдання-максимум «Батьківщини»

Відомі давні звʼязки Тимошенко як з Ігорем Коломойським, так і з Рінатом Ахметовим. Після перемоги Зеленського на президентських виборах вона розраховувала, що Коломойський замовить за неї слівце перед Зеленським, щоб той дав їй премʼєрську посаду. І хоча ці надії не справдилися, але звʼязок між Тимошенко і Коломойським не перервався. У той же час зміцніли її стосунки з Ахметовим. Свідченням тому стало те, що на довиборах у парламент у 208-му окрузі Тимошенко публічно підтримує Олега Ляшка, який вважається талановитим виразником сподівань Ахметова. І навколо якого може консолідуватися група лояльних до Ахметова депутатів, яка потім буде претендувати на участь у формуванні нової парламентської більшості і нового уряду.

Дуже важливо, що Тимошенко отримала трибуну для програмних виступів спочатку на каналі Ахметова, а потім і на каналі Коломойського. Цим вона продемонструвала Зеленському вагу своїх слів.

Зі свого боку, Ахметов і Коломойський теж дещо продемонстрували Зеленському. А саме: що вони можуть зробити ставку на Тимошенко, якщо Зеленський недостатньо враховуватиме їхні побажання.

Звичайно, Ахметов і Коломойський — давні конкуренти в бізнесі і в політиці. Але вони не вороги, принаймні вони здатні обʼєднуватися заради спільних інтересів. І цю здатність вони зараз демонструють.

У цих умовах стратегічне завдання-максимум Тимошенко — щоб «Батьківщина» була включена до складу нової коаліції і отримала частку в новому уряді. А як і коли це вийде — вже інше питання. Якщо люди Ахметова і Коломойського вмовлять Зеленського, щоб все відбулося тихо-мирно-полюбовно, то переділ влади відбудеться відразу після місцевих виборів. А якщо не домовляться, тоді може бути запущений сценарій, коли місцеві громади за найактивнішої участі «Батьківщини» будуть бунтувати проти центральної Зе-влади, домагаючись дострокових парламентських виборів.

    Реклама на dsnews.ua