• USD 28.3
  • EUR 32.1
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Поліція проти армії. Якою буде ціна відставки Муженко

Якщо Порошенко зараз поступиться тиску "Народного фронту" щодо відставки начальника Генштабу Муженко, то це загрожує серйозними брожениями в армійському середовищі
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Хоча пожежа на складах у Калинівці давно погашений і люди повернулися в свої будинки, але тема відставки начальника Генштабу Віктора Муженка залишається гарячою і навіть вибухонебезпечною. "Народний фронт", який почав атаку на Муженко після перших же повідомлень про вибухи в Калинівці, продовжує публічно вимагати від президента голови начгенштаба. І ще не факт, що Петро Порошенко проявить в цьому питанні твердість і не піддасться тиску.

Лідер фракції НФ Максим Бурбак 2 жовтня на погоджувальній раді парламенту нагадав, що в Калинівці держава втратила вже четвертий величезний арсенал зброї. "Перед цим були Балаклія, Сватове, Новоянисоль. Цей факт означає, що військове командування не зробив висновків з попередніх інцидентів і халатно поставився до охорони арсеналів. За це повинен нести відповідальність персонально начальник Генштабу Муженко. Його вина, зокрема, в тому, що до цих пір не усунені недоліки в зберіганні боєприпасів, які були виявлені під час перевірок РНБО ще в 2014 р.", - заявив Бурбак.

Тема відставки Муженко буде підніматися в парламенті і далі. Цьому посприяє спікер парламенту, один з лідерів НФ Андрій Парубій. Недаремно своє вступне слово на погоджувальній раді він почав саме з Калинівки. І заявив, що дає доручення парламентському комітету з питань національної безпеки і оборони "долучитися до розслідування цих вибухів і дати свою оцінку".

Засідання комітету відбулося 4 жовтня і, як анонсував глава комітету "фронтовик" Сергій Пашинський, стало публічним судилищем над Муженко. На комітеті його звинуватили в тому, що своєю директивою 2017 р. він зняв охорону складів і арсеналів. Такий документ, впевнений Пашинський, існує. "У Калинівці навіть колючого дроту навколо складів не було", - заявив він. В результаті комітет прийняв рішення звернутися до президента з пропозицією звільнити Муженко.

Ще до засідання комітету Пашинський висловлював претензії до Муженко навіть більш розгорнуто: "Коли відбулася катастрофа в Балаклії, ми провели засідання комітету в закритому режимі в кабінеті начальника Генерального штабу України, де протягом двох годин була повністю розібрана ситуація, виявлені больові точки і прийняті конкретні рішення, як зробити так, щоб більше такі трагедії, як в Балаклії, не повторилися. Минуло півроку, і вибух складу в Калинівці, на жаль, нам показав, що нічого із запланованого не було зроблено. Не були навіть освоєні ті гроші, які ми додатково виділили в сумі 200 млн грн, не було зроблено абсолютно нічого з тих управлінських рішень, які лежали на поверхні".

Пашинський також зазначав, що "загальна сума збитків від цих вибухів склала набагато більш $1 млрд", і підкреслював, що бездіяльність Муженко повинна стати предметом розслідування ГПУ. "Не моя справа давати оцінку, це справа Генеральної прокуратури", - заявив Пашинський, а потім поділився своєю особистою образою на начгенштаба: "Незважаючи на те що я у встановлені законом терміни домовився і написав відповідні листи про інспекції народними депутатами діючих складів боєприпасів, народних депутатів нашого комітету не допустили для інспекції одного з складів".

Коли він це говорив, у блогосфері вже з'явився пост волонтера Романа Доніка, що пояснює мотиви особистої неприязні до Муженко з боку Пашинського та секретаря комітету його Івана Вінника. "Сьогодні нардеп Винник поїде на базу боєприпасів у Чуднові. Потрібно розуміти, що це за склад і чому на цей склад. Є у нас така собі компанія "Таско", яка займається переобладнанням та перепродажем боєприпасів. Продають переобладнані боєприпаси як нам, так і за кордон, - стверджує волонтер. - За компанією стоять Пашинський та Винник. Вони лобіюють її інтереси і прикривають її діяльність. Нещодавно чарівним чином, з подачі комітету ВР, очолюваного Пашинським, з'явилася геніальна думка про розформування цього складу та передачу його компанії "Таско". З залишками боєприпасів, які збиралися списати, ну типу щоб не витрачатися на логістику. Це рішення повинно було пройти узгодження в ГШ. Муженко заблокував рішення на своєму рівні. Мотивація проста - в країні війна, ВСУ відновлять цей склад, враховуючи диверсії й необхідність піти від великої концентрації боєприпасів на декількох складах. Винник оббиває пороги командування, намагаючись вирішити передачу. Але все вперлося в рішення Муженко. Звичайно, для Винника, Пашинського і До найкращий спосіб вирішити такі складності (як теперішні, так і наступні) - шляхом зміни НГШ. Ці хлопці підсіли на оборонку і знімають з неї вершки три роки". Зрозуміло, правдивість усього вищевикладеного залишається виключно на совісті волонтера Доніка.

Реклама на dsnews.ua

Примітно, що жодна інша фракція не приєдналася до "Народного фронту" в цькуванні Муженко. Найзавзятішим критикам Порошенко вигідніше звинувачувати у трагедії в Калинівці президента, а від звільнення начгенштаба їм особливої політичної вигоди не буде. Глава фракції "Самопоміч" Олег Березюк заявив на погоджувальній раді, що у вибухах на складах "винним є верховний головнокомандуючий і він повинен нести відповідальність перед народом України за те, що в повітря вилітають цілі бюджетів країни". Таку ж ідею просуває заступник голови фракції "Батьківщини" Сергій Соболєв: "Хто безпосередньо несе відповідальність за це? Це президент країни як головнокомандувач, і нічого ховатися за начальниками генеральних штабів".

Як вчинить у цій ситуації президент, залишається під питанням. Швидше за все, він не буде поспішати. Його представник у парламенті Ірина Луценко заявила: "Ми наполягаємо на тому, що після детального розслідування повинні бути зроблені висновки, визначені винні і визначено покарання". Тут ключові слова - "після детального розслідування", яке, очевидно, не буде швидким. При цьому Луценко підкреслила: "не Можна обезголовити армію, коли країна знаходиться у війні, без доказів, без відповідних висновків".

У Порошенка є дуже серйозні підстави не чіпати Муженко, і перш за все - це очікувані поставки західного зброї з США. Різні джерела стверджують, що відставка начгенштаба не просто зірве реалізацію досягнутих домовленостей, а відсуне її в дуже далеке майбутнє. Сам Муженко заявив в інтерв'ю Reuters, яке вийшло 29 вересня: "Ми очікуємо відповідного рішення, тому що всі переговори завершені і відповідні питання узгоджені - за списком і типів зброї, - і ми очікуємо лише політичного рішення наших країн-партнерів". А в інтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна" начгенштаба повідомив, що в жовтні він відправиться з візитом в США, де планується зустріч з головою Об'єднаного комітету начальників штабів генералом Джозефом Данфордом і ще ряд двосторонніх зустрічей.

Однак це не виключає можливості того, що президент звільнить начгенштаба пізніше - після анонсованого Іриною Луценко "детального розслідування". Сам Порошенко на засіданні військового комітету 27 вересня заявив, що буде ретельно підготовлено" засідання РНБО з питання про те, як не допустити нових вибухів на складах боєприпасів. Ймовірно, тоді й вирішиться доля Муженко.

Готувати це рішення буде секретар РНБО, один з лідерів "НФ" Олександр Турчинов. Він вже заявив, що Муженко повинен понести відповідальність: "Країні завдано найбільший удар з початку війни. Удар по нашій обороні, удар по нашій боєздатності. І для мене принципово, саме так я поставив питання під час засідання військового кабінету: це відповідальність, починаючи від начальника Генштабу і по всій вертикалі тих, хто відповідає за оборону нашої країни".

Якщо Порошенко поступиться тиску "НФ", це загрожує серйозними брожениями в армійському середовищі. Не секрет, що в Збройних Силах України дуже ревниво ставляться до тієї "паралельної армії" у вигляді Нацгвардії, яку вибудував глава МВС, один з лідерів "НФ" Арсен Аваков. І якщо після і внаслідок атаки, ініційованої Аваковим, Муженко буде відправлений у відставку, то все буде виглядати так, ніби в воюючою країні МВС і Нацгвардія важливіше і впливовішими збройних сил, що для військових як мінімум прикро і неприємно. І наступний начальник Генштабу, як і інші офіцери ЗСУ, будуть знати, що всі вони можуть стати заручниками політичних ігор між "фронтовиками", БПП або іншими політсилами. І ніхто не гарантує, що завтра може статися ще одна більш-менш вдала диверсія ворога, в результаті якої в Генштабі полетять нові голови.

З іншого боку, протистояння по лінії МВС - ВСУ може використовувати і сам Порошенко, ставши на бік армії проти поліції. Тим більше, що наступ на Муженко - це удар і безпосередньо за президента, що вже дали зрозуміти "Самопоміч" з "Батьківщиною", і погоджуватися з обвинуваченнями проти Муженко для Порошенка - це в деякому сенсі викликати вогонь на себе. Так що президент цілком може перевести удар туди, звідки він прийшов, - на МВС. Мовляв, частка провини Генштабу і його начальника в події в Калинівці, безумовно, є, але всі політичні нападки на армію під час війни - це, по-перше, підрив боєздатності, а по-друге, цинічна спроба вмішувати армію, яка, героїчно стримуючи ворога, несе весь тягар війни на своїх плечах, у тилову боротьбу за владу, що вже десь на межі зради. Подібне неприпустимо, і президент як верховний головнокомандувач такого ніколи не допустить.

І військові, а з ними і демобілізовані учасники АТО, не надто люблять поліцію і Нацгвардію, цілком можуть президента в цьому підтримати. У підсумку можна буде і запал "НФ" трохи збити, і лояльного Муженко залишити при посаді.

    Реклама на dsnews.ua