• USD 36.6
  • EUR 39.3
  • GBP 45.3
Спецпроєкти

Церковні меншини. Коли московських попів прирівняють до гомосексуалістів

У Мінкульті анонсували створення нової Держслужби. Вона буде займатися питаннями етнополітики і свободи совісті. До цієї ініціативи вже виникли запитання
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

"Ми створюємо в наступному році у зв'язку з наданням Томосу ще один центральний орган, який буде називатися Державна служба з питань етнополітики та свободи совісті", - сказав міністр культури Євген Нищук. Він також уточнив, що нове відомство буде займатися питаннями національних меншин. "Щоб у нас припинялися будь-які речі якийсь нетерпимості або нетолерантності по відношенню до будь-якого етносу. Ми поликонфессионая країна, ми мультикультурна країна і з великим культурним розмаїттям, і необхідно брати до уваги всі ці моменти", - зазначив міністр. За його словами, проект створення Держслужби найближчим часом передадуть на розгляд урядового комітету.

Ініціатива Нищука викликала цілий ряд питань. По-перше, причому тут Томос. Після того як Об'єднавчий собор прийме ряд важливих рішень, які запустять процес відтворення автокефальної церкви і їй буде дарований Томос, роль держави має бути зведена виключно до формування механізмом добровільного переходу релігійних громад УПЦ МП, якій доведеться змінити свою назву на РПЦ в Україні, до Української православної церкви. Ці механізми прописані в законопроекті №4128 "Про внесення змін до Закону України "Про свободу совісті та релігійні організації" (щодо зміни релігійними громадами підпорядкованості)". Він зареєстрований у парламенті, але поки не розглядався у першому читанні. Після того, як цей законопроект приймуть, втручання держави в церковні справи повинно обмежуватися хіба що контролем за тим, щоб зміна підпорядкованості не супроводжувалася конфліктами між парафіянами. А це завдання місцевих органів влади та поліції. Якщо раптом ситуація загостриться.

По-друге, плодити нові бюрократичні структури - це погана ідея. В цивілізованих країнах, навпаки, намагаються максимально скорочувати втручання держави в ті питання, які громадяни можуть вирішувати самостійно, без вказівок. У структурі Мінкультури існує департамент у справах релігій і національностей, і досі він цілком справлявся з покладеними на нього обов'язками. Схоже, йдеться про розширення повноважень цього департаменту шляхом створення Держслужби, яка буде перебувати в підпорядкуванні Мінкульту. Новий орган зажадає збільшення бюджетного фінансування. Простіше кажучи, в Україні можуть створити структуру, потребу в якій вельми сумнівна, зате витрати на неї будуть відчутними.

Томос і автокефальна церква сьогодні знаходяться в інформаційному мейнстрімі, проте це не причина плодити нові бюрократичні структури. Ще в XIV ст. філософ Вільям Оккам говорив: "Різноманіття не слід припускати без необхідності". Пізніше цей принцип отримав назву закону економії. В Україні і без того вистачає контролюючих органів. Деякі підвищують свій статус. А значить, збільшують бюджетне фінансування на свої потреби.

Прикладом тому може послужити Держслужба по справах ветеранів та учасників АТО. Замість неї у нас буде Міністерство ветеранів. На в цілому правильною ініціативи сконцентрувати під єдиним початком всі питання, що стосуються учасників бойових дій, членів їх сімей, осіб з інвалідністю, отриманої на війні (а це майже 1,7 млн осіб), все ж відчувається відбиток майбутніх виборів. Від успішності роботи нового міністерства у чималому ступені залежить підсумок голосування навесні 2019-го.

І нарешті, третій важливий питання до Євгена Нищуку: крім фронту робіт, нової Держслужбі необхідні ефективні кадри. Коли заходить мова про захист свободи слова, свободи совісті або меншин - національних, сексуальних, релігійних - в ролі захисників часто опиняються люди, які дратують своїми заявами і діями якусь частину суспільства. Наприклад, громадяни, які потребують жорсткої боротьби з російською пропагандою і її носіями в Україні, критикують Міністерство інформполітики чи Нацрада з телебачення і радіомовлення за м'якість. Інша частина, навпаки, звинувачує владу у спробі закручувати гайки ЗМІ.

Нищук вжив слово "мультикультурність", що навряд чи сподобається тієї категорії населення, а вона досить велика, яка виступає за посилення прав титульної нації і за підвищення ролі релігії в житті суспільства. Відтворення Української автокефальної церкви зміцнює позиції цієї категорії людей. І переводить УПЦ МП в їх свідомості у розряд меншини, яка має жити за правилами більшості.

Реклама на dsnews.ua

Ставлення нашого суспільства до національних меншин досить толерантно, чого не скажеш, наприклад, про сексуальні меншини. Моспатриархат, нарочито відмовляється від єднання в автокефальну церкву, ризикує опинитися в тій же ролі. Принаймні для радикально налаштованих громадян. Яка місія в такому випадку у анонсованої Держслужби? Розповіді про рівність і толерантності навряд чи матимуть ефект. Хіба що нове відомство очолить не чиновник, а людина, яка користується авторитетом у суспільстві. Проте з такими кадрами в нашій країні - сутужно...

    Реклама на dsnews.ua