• USD 38.3
  • EUR 41.5
  • GBP 48.6
Спецпроєкти

Україна Зеленського. Держава-смартфон і нестреляющая армія

При президентові Зеленском українці будуть жити в постійному подиві: ми думали, що він жартує, а виявляється, він зібрався все це робити всерйоз
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Чим ближче 31 березня, тим завзятіше претенденти на найвищу посаду в державі змагаються в красномовстві, обіцяючи потенційним виборцям всі блага земні і навіть трішечки небесних. У своєму циклі матеріалів "Куди вони просувають Україну" в рамках проекту "Вибори-2019. Який нам потрібен президент" "ДС" пробує допомогти виборцям трохи краще орієнтуватися в потоці кандидатських обіцянок, для чого ми спробували уявити, якою буде Україна після перемоги кожного з кандидатів у президенти.

Конструюючи образ України майбутнього, ми виходимо з двох простих припущень. Перше, на президентських виборах переміг якийсь конкретний кандидат, і друге - він реалізує або хоча б активно намагається здійснити все те, що обіцяв виборцям під час передвиборної кампанії. При цьому ми розуміємо, що результат дуже часто може виявитися абсурдним, оскільки обіцянки і плани багатьох кандидатів явно суперечать один одному. Але раз вже претенденти обіцяють будувати країну абсурду, виборець повинен це знати. Для зручності ми намагалися представити Україну майбутнього за п'ятьма головними напрямками: внутрішня політика, зовнішня політика, соціальна та культурна сфери та економічні перетворення. Крім того, окремим напрямком виступає питання відносин з Росією і політика щодо окупованих нею територій Донбасу і Криму.

Володимир Зеленський щосили використовує свою репутацію любителя пожартувати. І намагається формулювати свої обіцянки так, щоб ніхто не міг сказати напевно, що там по приколу, а що - серйозно.

Насправді це його додаткова опція, якої немає у його конкурентів. Він може відректися від будь-якого пункту своєї програми, віднісши його до розряду гумору. І навпаки, те, що всі вважають жартом, він може реально втілити в життя.

Тому, описуючи Україну Зеленського, ми ведемо репортаж з двох позицій. Під одним кутом зору все здається забавним. Але з іншого ракурсу - вже не до сміху.

Шукаємо не кращих, а нових

При президентові Зеленском українці знають, що всі попередні 28 років незалежності (до приходу Зеленського) Україна будувалася руками "професійних державотворцев" - "політичних пенсіонерів", які "кочували з влади в опозицію, з партії в партію і постійно створювали собі вигідне місце". Побудована ними Україна виявилася неконкурентоспроможною в світі", а самі ці політики були нездатні змінити Україну".

Реклама на dsnews.ua

А ось Зеленський пообіцяв змінити Україну за п'ять років, тобто за одну каденцію. І після цього більше на президентський пост не балотуватися. "Відразу хочу запевнити - йду на один термін, щоб змінити систему заради майбутнього", - сказав він, анонсуючи свої плани.

Після закінчення свого терміну Зеленський має намір передати Україну "в руки нового покоління політиків". Більш того, саме в цьому він бачить сенс свого президентства. "Україна сьогодні потребує не просто нових облич. Вона потребує НОВИХ ІДЕЙ! Моя головна задача - привести до влади порядних і патріотичних фахівців", - оголосив Зеленський.

Тут кожен може уявити собі зйомку крупним планом, як Зеленський відразу після інавгурації говорить, приміром, Арсену Авакову: хочу замінити вас на порядного і патріотичного фахівця, який не кочував з влади в опозицію, з партії в партію. І міністр йому відповідає: так-так, слухаю і корюся, на чолі МВС має стати нове обличчя з новими ідеями, вся країна чекає...

А якщо серйозно, то щоб впоратися з цією своєю головною задачею, Зеленському потрібно забезпечити своїй партії "Слуга народу" не менше 226 місць в парламенті. Малоймовірно, щоб це вийшло вже на найближчих виборах до Верховної Ради, очікуваних 27 жовтня 2019 р. І ось тут Зеленський відразу виявляється в явно програшній ситуації.

Дійсно, з одного боку, щоб виконати свою обіцянку про нові обличчя, йому, здавалося б, необхідно влаштовувати дострокові перевибори парламенту - і ще, і ще раз, поки "Батьківщина" та інші партії, як він їх називає, "політичних пенсіонерів" не підуть в небуття. Але з іншого боку, він же обіцяв бути "слугою народу", а результати виборів - це і є вердикт народу, якому "слуга народу" не може не підкоритися. Виходить збій програми, "місія нездійсненна" і...

...невже президент Зеленський проїде по Києву голим на велосипеді? Принаймні, саме так вчинив після проваленого обіцянки його прототип в серіалі Василь Голобородько.

Взагалі ж нав'язлива ідея пошуку "нових людей з новими ідеями" - це не більш ніж політтехнологія, покликана відволікти українців від пошуку кращих осіб з кращими ідеями. Адже нове - зовсім не обов'язково краще. До речі, сам Зеленський записав у свою програму як мінімум десяток ідей (багато з яких вже реалізуються) з арсеналу Петра Порошенка і уряду Володимира Гройсмана: рух України в НАТО, підтвердження цього курсу на референдумі, підвищення зарплат військовослужбовцям, відновлення аеропортів в обласних центрах, підписання угоди "Відкрите небо" з ЄС, "нульова декларація" для бізнесу, введення податку на виведений капітал (замість податку на прибуток), повне забезпечення потреб України у природному газі за рахунок власного видобутку, формування прозорого ринку землі, монетизація субсидій. Зеленський не став відкидати ці ідеї на тій підставі, що вони старі, і не став шукати їм нові на заміну.

Держава-смартфон для народу

Якщо ж говорити про нововведення від президента Зеленського, то абсолютно новим при ньому стає функціонал держави. Зеленський обіцяє "максимально скоротити кількість функцій держави" і називає своєю метою "зведення всього функціоналу держави до розмірів смартфона".

Раніше в Україні принаймні декларувалося, що держоргани у своїй діяльності керуються Конституцією. Держава на чолі з Зеленським Конституцію просто ігнорує. Почин поклав сам "слуга народу", ще будучи кандидатом, коли у своїй програмі не згадав Конституції жодного разу, зате шість разів вжив слово "референдум". При президентові Зеленском держава керується Конституцією, а саме референдумами.

"Мій перший законопроект: "Про народовладдя". В ньому ми разом закріпимо механізм, за якою тільки Народ України буде формувати основні завдання для влади через референдуми та інші форми прямої демократії", - пообіцяв Зеленський. Судячи зі слів "тільки Народ", всі завдання, прописані в Конституції, для Зеленського зайві - вони не входять у функціонал держави-смартфона. "Ми разом закріпимо" означає, що перший референдум буде якраз по цьому законопроекту.

Відомо, що референдум - задоволення не з дешевих. А адже Зеленський має намір проводити їх регулярно. Але він знає, як радикально знизити витрати на опитування народного думки: "У сучасній Україні це повинно відбуватися з максимальним використанням новітніх технологій". Зеленський пообіцяв, що "громадяни України отримають можливість долучатися до прийняття важливих рішень влади через інтернет, у тому числі і до голосування на виборах і референдумах". За його словами, проголосувати в інтернеті можна буде "за одну секунду".

Напевне, це дуже забавно - тут камера показує задоволених користувачів інтернету - прикидати, яку чергову задачу поставити президенту Зеленському. Чи То піти невідомо куди, то роздати всім по мільйону.

А якщо серйозно, то Зеленський робить це не просто так. Підміна завдань, встановлених Конституцією, завданнями, встановленими на референдумах, потрібна йому, щоб зняти з себе всяку відповідальність. Всякий раз, коли прийшли до влади "нові обличчя", "порядні і патріотичні фахівці", які не можуть знайти рішення проблеми, Зеленський звертається за рішенням до самого компетентного фахівця - народу. Вже він (народ) напевно знає. І за одну секунду визначає, як краще вчинити. А Зеленський як "слуга народу" просто виконує народне побажання. І який з нього попит? За що імпічмент?

Нестреляющая армія для Путіна

Перед виборами Зеленський пообіцяв, що "Україна майбутнього" - це "Україна, де стріляють тільки салюти на весілля та дні народження". А що ж наша армія? "Професійна армія повинна стати школою лідерства і свободи. Армія повинна бути престижною службою, де отримані навички та знання будуть успішно застосовані і в реальному секторі економіки", - такі завдання поставив верховний главком Зеленський. Перетворення армії на кузню кадрів для реального сектору економіки (охоронних фірм?) - це, звичайно, оригінальна нова ідея. Але як, не стріляючи, стримувати російську агресію?

"Ми повинні домогтися миру для України. Перед гарантами по Будапештському меморандуму та партнерами по ЄС ми будемо ставити питання підтримки України у прагненні завершити війну, повернути тимчасово окуповані території і змусити агресора відшкодувати завдані збитки", - анонсував Зеленський перед виборами. І ось він просить США, Великобританії і ЄС примусити Путіна піти з Криму і Донбасу і виплатити репарації. Потім ще і ще раз просить. А Путін все відмовляється. І президент Зеленський з нестреляющей армією виглядає все смішніше - в очах і Путіна, і НАТО.

А як бути, якщо Путін, насміявшись, оголосить про визнання фейкових республік на Донбасі і намір офіційно ввести туди свої війська? Верховний главком Зеленський готовий до будь-якого розвитку подій - у нього алгоритм дій розписаний у відповідності з функціоналом.

Тут непогано б зйомку крупним планом, як Зеленський в командному пункті питає поради у народу через Instagram. А народ йому: "Робимо секретну військову операцію". - "А скільки починаємо?" - "О четвертій ранку, щоб Путін не здогадався".

    Реклама на dsnews.ua