• USD 27.5
  • EUR 32.4
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Українські румуни поскаржилися Бухаресту на "примусову українізацію" і адмінреформу

Реклама на dsnews.ua

Національна рада румунів в Україні поскаржився владі Румунії на порушення їх прав громади на освіту рідною мовою і проекти адміністративної реформи

Про це йдеться в повідомленні румунської служби "Радіо Свобода", передає "ДС".

Звернення адресовано організації ряду держустанов – головам парламенту і парламентських комітетів, прем'єрові, президентові і інституціям, відповідальним за питання румунів за кордоном і зовнішньої політики.

Автори звернень стверджують, що румуни в Україні, яких налічується близько 500 000 і які є другою за величиною національною меншиною в країні після росіян, "піддаються добре організованому систематизованому процесу примусової українізації" у "всіх сферах державної політики".

Насамперед, вони вказують на нібито порушення права румунів в Україні на освіту рідною мовою, називаючи це "культурно-мовним геноцидом", а також говорять про ризики для їх інтересів проектів адміністративної реформи у Чернівецькій області.

За їх словами, зараз компактно проживає румунська громада в чотирьох з 11 районів Чернівецької області, але якщо після адмінреформи область поділять на 3-4 макрорегіони, румуни в них складуть близько 10% населення. Це, на їх думку, призведе до того, що румуни більше не будуть мати свого представника у Верховній Раді, будуть мати недостатнє представництво на місцевому рівні, і, таким чином, не зможуть захищати свої права на освіту, використання рідної мови, і національну ідентичність.

Також вони критикують Румунію за недостатнє відстоювання інтересів румунської громади в Україні, згадуючи і про захист їх інтересів на рівні двосторонніх відносин, і про так і не відкритий Румунський культурний інститут.

"В публічному дискурсі в Україні створено уявлення про те, що тільки Угорщина, Польща і Росія мають заперечення проти української асиміляційної політики, а Румунія задоволена тим, що відбувається", — зазначають у зверненні.

Громада просить Румунію досягти з Україною домовленостей подібних тим, які вже існують між Україною і Угорщиною (про збереження рідної мови в школах угорської громади) і Болгарією (про підтримку єдності болгарської громади в територіально-адміністративній реформі).

Національна рада румунів в Україні є об'єднанням 20 неурядових румунських етнічних організацій.

У Чернівецькій області етнічними румунами себе називають 12,5% населення.

    Реклама на dsnews.ua