• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Молдова зробила висновки. Чому справа Чауса обіцяє Зеленському нові неприємності

У тому, що колишній суддя Чаус був викрадений саме за вказівкою української влади, схоже, не сумнівається ніхто в Молдові

Микола Чаус
Микола Чаус / Фото з відкритих джерел
Реклама на dsnews.ua

Днями в Молдові оприлюднили звіт парламентської слідчої комісії з виявлення обставин викрадення колишнього українського судді Миколи Чауса. Ця комісія була створена 9 квітня по гарячих слідах подій — Чаус був викрадений у Кишиневі 3 квітня. Звіт комісії слід читати з кінця: останній, дев'ятий пункт — самий неприємний для української влади. У цьому пункті комісія рекомендує молдавському міністерству закордонних справ і європейської інтеграції:

  • ретельно вивчити дії і бездіяльність посла України в Республіці Молдова Марка Шевченка і колишнього військового аташе Сергія Сметанюка на предмет порушення Віденської конвенції 1961 р. про дипломатичні зносини;
  • направити ноту протесту Україні з викладенням офіційної позиції Республіки Молдова про незгоду з втручанням і участю спеціальних/військових служб України на території Республіки Молдова,
  • висловити незгоду з бездіяльністю української сторони в розслідуванні викрадення свого громадянина Миколи Чауса в складі спільної молдовсько-української групи шляхом відмови в делегуванні представників правоохоронних органів;
  • довести до відома Ради Європи, Європарламенту, ОБСЄ, ПАРЄ офіційну позицію про неприпустимість повторення подібних ситуацій, які кваліфікуються як посягання на національну безпеку Республіки Молдова.

Міжнародний рівень скандалу

Судячи з останньої фрази, скандал про викрадення Чауса неминуче вийде за рамки двосторонніх українсько-молдовських відносин. І тут потрібно розуміти один важливий момент. У найближчу неділю, 11 липня, в Молдові пройдуть парламентські вибори. За останніми соцопитуваннями, два головних конкуренти мають практично однакову підтримку: це проєвропейська партія «Дія і солідарність» президента Маї Санду і блок комуністів і соціалістів, очолюваний експрезидентами Володимиром Вороніним та Ігорем Додоном.

Комуністи і соціалісти використовують скандал навколо викрадення Чауса, включаючи і висновки парламентської комісії, як зброю проти Санду і її партії. Двоє депутатів-соціалістів домовилися до того, що звинуватили Санду в змові з Володимиром Зеленським з метою викрадення Чауса. Санду у відповідь заявила, що подає на наклепників до суду.

І тепер виходить, що хто б не переміг на парламентських виборах в Молдові 11 липня, в будь-якому випадку для обох сторін, що перемогла і програла, Зеленський виявляється антигероєм. Бо в тому, що Чаус був викрадений саме за вказівкою української влади, схоже, не сумнівається ніхто в Молдові.

Знаючі люди стверджують, що виникла ситуація викликала серйозну стурбованість у Бухаресті. І Румунія вже поділилася тривогою з партнерами по Євросоюзу. Фактично вийшло, що Київ своїми діями підставив проєвропейську Санду і створив її партії додаткові проблеми, що погіршили її шанси на парламентських виборах.

Реклама на dsnews.ua

Причому за три місяці скандалу Зеленський не зробив нічого для того, щоб допомогти Санду вибратися з цієї ситуації, а навпаки, ігнорував її дзвінки і відмовляв їй у допомозі. Тим самим Київ фактично зробив шикарний подарунок проросійським силам Молдови. І цей факт після виборів 11 липня вже ніяк не можна буде виправити.

Які претензії висунуті Україні

Висновки молдавської комісії детально виклав на сайті bykvu.com журналіст-розслідувач Назар Чорний. Він підкреслює, що викрадення Чауса розглядається в Молдові в контексті особистої зацікавленості Володимира Зеленського в тиску на Петра Порошенка, про що прямо зазначено в опублікованому звіті. А однією з причин викрадення називають бажання отримати важіль тиску на п'ятого президента України. Що стосується заяв, нібито зроблених Чаусом добровільно в Telegram-каналі, то в звіті наводяться позиції дружини і адвокатів Миколи Чауса, які розцінили ці заяви як ще один доказ його насильницького утримання в неволі.

Як зазначає Назар Чорний, висновки комісії свідчать про те, що версія про причетність українських спецслужб до викрадення Чауса є зараз пануючою. Молдавські правоохоронці затримали двох причетних до викрадення осіб, які підтвердили участь у ньому українських спецслужб. У звіті прямо вказується, що Чауса вивезли з Молдови в багажнику автомобіля Toyota Rav4, який належить українському посольству і за кермом якого був український військовий аташе Сергій Сметанюк. Коли авто зупинили молдавські прикордонники, Сметанюк відмовився вийти з салону, а незабаром у пункт пропуску прибуло авто з озброєними українськими військовими (!) «для врегулювання ситуації». «Й досі ми не знаємо, з чиєї ініціативи діяв військовий аташе (на свій розсуд або за чиєюсь вказівкою), але, безумовно, можна стверджувати, що у нього є вся підтримка дипломатичної місії і української влади», — стверджується у висновках молдавської комісії. Україна відмовила у всіх клопотаннях молдавських правоохоронців щодо проведення слідчих дій з цим автомобілем і допиту військового аташе, який згодом взагалі покинув Молдову разом з сім'єю.

Підсумок розслідування комісії парламенту Молдови звучить так: згідно з інформацією, що надійшла до слідчої комісії від молдавських державних установ, викрадення українського екссудді Чауса було скоєно організованою групою осіб, що складається з ідентифікованих українських громадян, які проникли на територію Республіки Молдова через пункти перетину кордону за кілька тижнів до викрадення, але покинули Молдову через КПП в Атаках через годину після відбуття військового аташе України на автомобілі моделі Rav4 з дипломатичними номерами, в багажнику якого був громадянин України Чаус. За даними молдавських правоохоронних органів, у цій операції брали участь співробітники розвідки української армії.

«Зеленський, де Чаус?»

Зараз молдавські політики зайняті з'ясуванням відносин між собою. Але після виборів 11 липня вони, можна не сумніватися, почнуть запитувати: «Зеленський, де Чаус?» Можливо, президент Санду не стане безпосередньо звертатися до Банкової, а зробить це через європейських лідерів, але це лише поставить Зеленського в ще гірше становище.

Те ж саме питання задають і в Україні. Наприклад, адвокат Ростислав Кравець направив запити в чотири установи, де можуть утримувати Чауса. Однак ця діяльність не допомогла встановити істину. Адвокат стривожений тим, що Чаус давно не записував нові відеозвернення. Останнім часом від імені Чауса в анонімному Telegram-каналі публікуються лише якісь документи. «Це може свідчити про те, що Чаус відмовився співпрацювати зі своїми викрадачами як мінімум і озвучувати всі ці "казкові" документи. Так, "він" публікує їх в Telegram-каналі, але самого Чауса не показують. Ось це і насторожує, — зазначає адвокат. — Всі попередні відео були абсолютно непереконливими. Вони тільки свідчать про його незаконне викрадення й утримання. А інформація, яка оприлюднюється останнім часом, нікому фактично не шкодить, крім якихось теоретичних репутаційних ризиків».

Останнє повідомлення на Telegram-каналі нібито Чауса датовано 25 червня. З тих пір там немає ні відео, ні документів. Особливо примітним є те, що пройшло вже три місяці після викрадення Чауса, але й досі на цьому Telegram-каналі не з'явилася ніяка версія, яким чином, з чиєю допомогою і, головне, для чого Чаус зник з Молдови. Тобто немає ніяких доказів того, що він справді зник з Молдови добровільно, а не був викрадений. І відсутність таких доказів є ще одним підтвердженням молдавської впевненості в тому, що Чаус був викрадений і що це викрадення було організовано українською владою.

Можна припустити, що через якийсь час все-таки буде розіграний якийсь спектакль типу «явище Чауса народу». Можливо, сценарій вже написаний і зараз десь йдуть репетиції. Все це може бути. Але після всього, що вже сталося в цій історії, вкрай важко повірити в те, що на цей раз у сценаристів і виконавців все пройде гладко. Тим більше що за історією екссудді Чауса вже уважно стежать в європейських столицях.

    Реклама на dsnews.ua