• USD 39.8
  • EUR 42.4
  • GBP 49.5
Спецпроєкти

Ураган для Банкової. Який подарунок піднесли Зеленському на день народження посли G7

Демарш послів країн "Великої сімки" — це ще не покарання, а попереджувальний постріл у повітря. Але якщо цей сигнал не буде на Банковій почутий, то можуть послідувати більш серйозні заходи

Посли G7 в Офісі президента, жовтень 2020 р.
Посли G7 в Офісі президента, жовтень 2020 р.
Реклама на dsnews.ua

На зустрічі з парламентською фракцією "Слуг народу" увечері 25 січня Володимир Зеленський двічі просив Олександра Дубінського добровільно покинути фракцію. Дубінський відмовився. У кулуарах Зеленський говорив про Дубінського: "Він не розуміє, що все дуже серйозно. Він потрапив в ураган".

Безпрецедентний демарш послів

Однак і сам Зеленський потрапив в ураган. Два місяці тому він звернувся до послів країн "Великої сімки" (G7) з проханням підказати кроки для зміцнення антикорупційних інституцій і реформування судової влади у відповідь на проблеми, які викликані рішеннями Конституційного суду України в серпні-жовтні 2020 р. І незабаром посли направили Зеленському документ під назвою "Дорожня карта судової та антикорупційної реформ", з конкретними кроками і термінами здійснення.

Нагадаємо, що сам Зеленський відреагував на рішення КСУ своїм законопроєктом №4288, в якому йдеться про розпуск КСУ і обрання нового. Однак послам G7 такий варіант не сподобався, бо розпуск КСУ антиконституційний, а новий КСУ при збереженні старого порядку обрання виявився б всього лише іграшкою в руках Банкової. У той же час посли наполягали на необхідності повернути в повному обсязі ті антикорупційні реформи, по яким завдав удар КСУ.

Колективний розум Банкової не зміг придумати, як реалізувати одночасно обидві ці вимоги (зберегти КСУ і повернути реформи). Ось Зеленський і звернувся до послів з проханням підказати алгоритм подальших дій. Звичайно, прозвучало це досить дивно: мовляв, у нас на Банковій своїх мізків не вистачає, тому давайте ви за нас подумаєте. Проте посли поставилися до прохання з усією серйозністю, напружили мізки, що були в їх розпорядженні, і склали для Зеленського "Дорожню карту" з 34-х пунктів.

Природно, посли не афішували цей документ. На делікатне прохання вони дали делікатну відповідь. Банковій залишалося просто виконувати ці пункти — і посли дружно хвалили б Зеленського, як він все мудро придумав і як спритно у нього виходить вийти з конституційної кризи.

Однак за грудень-січень Зеленський і "слуги народу" не зробили абсолютно нічого. Гірше того, Зеленський зайнявся самодіяльністю — наприклад, видав дуже сумнівний з точки зору відповідності Конституції указ про відсторонення голови КСУ Олександра Тупицького з посади судді КСУ на два місяці, а потім Тупицького взагалі перестали пускати в будівлю КСУ, хоча він залишається головою КСУ.

Реклама на dsnews.ua

Побачивши все це, посли G7 пішли на безпрецедентний демарш. 25 січня, незадовго до того, як Зеленський зібрався разом з парламентською фракцією "Слуг народу" відсвяткувати свій день народження, посли зробили йому шикарний подарунок. Вони оприлюднили цей документ у своєму офіційному Twitter-акаунті.

Нові реалії для Банкової

"Ми з радістю надали ці поради українським партнерам, а зараз ділимося ними з широкою громадськістю", — підкреслили посли. І тут ключові слова — "широка громадськість".

Це недвозначний натяк на те, що посли G7 втомилися чекати дій від Банкової і тепер покладають надії на активність громадськості. Завдання активістів — тиснути на Зеленського та "слуг народу" з вимогою виконання "Дорожньої карти".

Звичайно, і Захід зі свого боку буде тиснути. По суті, посли чітко дали зрозуміти, що більше ніхто на Заході вже не буде вірити байкам Банкової про те, що в підриві антикорупційних реформ винен КСУ. Відтепер Захід всю відповідальність за сумну ситуацію в боротьбі з корупцією буде покладати тільки на Зе-владу. І поки "Дорожня карта" не пройдена, Захід буде відмовляти Україні в кредитах і з підвищеною увагою ставитися до всіх корупційних скандалів навколо нинішньої української влади.

Утім, це натяк послів не тільки Зе-владі, а й тим громадським організаціям, які живуть на західні гранти. Відтепер в очах послів будуть виглядати дивними зусилля активістів, що спрямовані, скажімо, на налагодження зв'язків між Банковою і новою адміністрацією у Вашингтоні. Активістам чітко показано, чого від них чекають: тиснути на Банкову, а не бути її лобістами.

Ну і звичайно, це стимулює ще сильніше тиснути на Банкову тих прозахідних політиків, хто робив це і раніше. Мова не тільки про нові законопроєкти, але і, можливо, про нові акції під стінами Верховної Ради та Офісу президента.

Головні претензії

Відзначимо кілька найважливіших пунктів за грудень і січень, які вже не виконані. Перш за все це пункт, що стосується НАБУ. Нагадаємо, що КСУ визнав неконституційним призначення директора НАБУ указом президента. "Дорожня карта" порадила: "З урахуванням останнього рішення КСУ якнайшвидше створити надійну правову основу для забезпечення інституційної незалежності і безперебійної ефективної роботи НАБУ". І встановила термін — грудень 2020 р. На даний момент є чотири законопроєкти на цю тему: урядовий і три депутатських. Однак вони ще навіть не включені до порядку денного сесії.

Також нагадаємо, що 4 грудня Верховна Рада прийняла закон, яким частково відновила відповідальність за помилкове декларування або умисне неподання декларації про майно. Ще напередодні голосування посли G7 попередили, що цей закон, на їхню думку, "не є ефективним інструментом запобігання корупції". У "Дорожній карті" вони запропонували цілий ряд законодавчих норм і встановили термін — грудень-січень. Але нічого з цього так і не реалізовано. Зокрема, посли запропонували:

  • забезпечити, щоб санкції за помилкове декларування або умисне неподання декларацій були м'якше попередніх, і відповідали за суворістю тим, що були скасовані;
  • забезпечити включення відновлених статей у перелік злочинів, пов'язаних з корупцією, щоб суди не мали можливості звільнити обвинуваченого від відповідальності за "дієве каяття" або з інших причин;
  • забезпечити застосування санкцій за помилкове декларування та умисне неподання декларацій стосовно колишніх держслужбовців, а також тих, хто звільняється;
  • забезпечити кваліфікацію помилкового декларування, а також умисного неподання декларації, з санкцією у вигляді штрафу — як кримінальних злочинів, що відносяться до підслідності НАБУ;
  • забезпечити можливість застосування позбавлення волі за найважчу форму помилкового декларування;
  • додати в Закон "Про запобігання корупції" процедури здійснення НАЗК перевірок декларацій і моніторингу конфлікту інтересів та способу життя суддів, за погодженням з Вищою радою правосуддя і КСУ.

Вимоги на лютий

Демарш послів, тобто оприлюднення "Дорожньої карти" для Зеленського в його день народження, це ще не покарання, а всього лише, так би мовити, попереджувальний постріл у повітря. Але якщо цей сигнал не буде на Банковій почутий, то можуть послідувати більш серйозні заходи. Справа в тому, що на лютий в "Дорожній карті" заплановано кілька дуже важливих кроків. І якщо вони залишаться нереалізованими, це серйозно позначиться на подальших відносинах між Києвом і Заходом.

Зокрема, посли радять "невідкладно ввести чіткий і прозорий процес відбору на посади суддів КСУ із забезпеченням суттєвої ролі представників міжнародних партнерів у перевірці всіх кандидатів". Зараз є три вакансії в КСУ: дві за квотою парламенту і одна за квотою з'їзду суддів. З'їзд суддів призначений на 23-25 лютого. Якщо з'їзд обере суддю КСУ за старою процедурою, без участі міжнародних експертів у процедурі відбору, вся вина за це буде покладена, природно, на Банкову.

Також посли радять терміново провести реформування Вищої ради правосуддя як необхідну передумову для ефективної судової реформи. Для цього слід створити незалежну комісію з питань етики, з повноваженнями перевіряти членів ВРП і подавати подання про їх звільнення. Також слід ввести новий прозорий процес відбору членів ВРП, який забезпечить високі стандарти вимог до професійної етики і чесноти, із залученням до цього процесу міжнародних представників.

Ще одна порада — "Шляхом консультацій із залученням всіх зацікавлених сторін розробити та прийняти комплексну стратегію судової реформи, яка відповідає міжнародним і європейським стандартам і Національный антикорупційный стратегії на 2020-2024 рр.". Підкреслимо, що на даний момент немає не тільки комплексної стратегії судової реформи, а й Національної антикорупційної стратегії на 2020-2024 рр. теж ще немає: вона була прийнята в першому читанні 5 листопада 2020 р. з скороченим терміном підготовки до другого читання — і з тих пір зависла.

Зрозуміло, що потрібно пред'являти претензії не до одного тільки Зеленського, а до всієї Зе-команди, включаючи Офіс президента, Мін'юст, парламентську фракцію "Слуг народу" і голів профільних комітетів Верховної Ради. Пора включити турборежим, щоб вчасно виконати всі лютневі зобов'язання і заодно погасити борги за грудень і січень.

    Реклама на dsnews.ua