• USD 28.2
  • EUR 32.9
  • GBP 36
Спецпроєкти

Почути голос Донбасу. Коли Сивохо поїде в Донецьк замість Савченко

Сергій Сивохо, шоумен і з недавніх пір радник секретаря РНБО, заявив: його місія - створення національної платформи примирення і єдності
Фото: facebook.com / Сергій Сивохо
Фото: facebook.com / Сергій Сивохо
Реклама на dsnews.ua

"Ви запитували? Відповідаю! Моя робота буде складатися з трьох напрямків: практична робота в полях, допомога людям. Починаючи з відновлення житла, КПВВ і багатьох інших гарячих питань; організація погодженого процесу роботи всіх гілок влади і, головне, створення національної платформи примирення та єдності. І про команду! Це мої люди, фахівці, яких я збирав дуже довго, і практично всі вони уродженці Донбасу. Вони знають, для чого і як працювати", - пояснив свої завдання колишній кавеенщик. Виглядає масштабно, але по силам йому це зробити?

На цьому тижні Сивохо разом з народними депутатами з комітету з прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій перебував на Донбасі. Про підсумки своїх зустрічей в регіоні Сергій Анатолійович повідомляв в "Фейсбуці". Серед ключових меседжів - заклик зробити більш доступним процес виплати пенсій жителям ОРДЛО і спростити контроль на лінії розмежування. "Ми повинні створювати комфортні умови для наших громадян, які проживають по обидві сторони", - говорить Сивохо. Тим самим як би дає зрозуміти, що він почув голос Донбасу і передасть його побажання уряду і президенту.

У той же час у середовищі патріотично налаштованих виборців висловлювання радника секретаря РНБО викликали обурення. Мовляв, чи не занадто багато на себе бере і хто його уповноважував організовувати "узгоджений процес роботи всіх гілок влади"? Адже для цього є міністр у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України, є глава уряду, глави Донецької та Луганської ВЦА. Однак критики Сивохо не помітили одного дуже важливого нюансу: шоумен з'єднує у своїй місії дві складові - народну дипломатію і посередництво між мешканцями Донбасу і владою.

Він не депутат, хоч і балотувався від "Слуги народу" в окрузі №49 (Дружківка, Костянтинівка), де посів третє місце. Він - відома особистість, шоумен, сьогодні менш популярний, ніж в молодості, однак дуже впізнаваний. І третій важливий компонент - Сивохо з Донбасу, тобто добре розуміє менталітет мешканців цього регіону і говорить з ними на одній мові.

Багатьом дійсно не подобається те, що він заявляє, йому згадують виступу на антимайдане та інші гріхи, але, схоже, Зеленському в ролі посередника потрібен був саме такий чоловік. Те, що не можуть сказати президент, прем'єр, більшість "слуг народу", щоб не дражнити патріотично налаштованих українців, каже Сивохо. Тому він ще і своєрідний " громовідвід - критикують його, а не Зеленського.

Ще один важливий нюанс, який поки не помічають: РНБО з моменту, коли його секретарем став луганчанин Олексій Данилов, задано новий вектор. Цей орган, схоже, буде займатися тим, що анонсував Сивохо, - створенням національної платформи примирення. Це комплексне завдання, наступним етапом якої може стати безпосередній контакт "послів миру" з людьми з тієї сторони. Ні Зеленський, ні його соратники не можуть вести переговори з бойовиками, але чому б не спробувати надати цю місію таким, як Сивохо? Зрештою, якщо Сергій Анатолійович приїде в рідний Донецьк, його навряд чи заарештують і посадять "на підвал".

За минулої влади подібними поїздками прославилася Надія Савченко. Однак її ніхто не уповноважував робити вояжі до сепаратистам і вести з ними переговори. Тут може бути інакше - візитерові підготують порядку "примирення", з якою він поїде в ОРДЛО. Офіційно. Так, буде багато шуму і звинувачень, не виключено, що посиляться акції проти капітуляції, але, по-перше, соціологічні опитування демонструють дуже високі показники підтримки громадянами встановлення миру (інше питання - за яким сценарієм), тому далеко не всі сприймуть подібні напівформальні контакти як зраду, а по-друге, у разі провалу місії українська влада отримає черговий доказ небажання бойовиків і Кремля йти назустріч Києву.

Реклама на dsnews.ua

Простіше кажучи, Банкова, вводячи в гру Сивохо, нічого не втрачає. Якщо не вийде, можна зробити крок назад. Як з формулою Штайнмаєра - згоду на її виконання підписано, але прискорити процес у Зеленського не можуть. Точно так само і з дипломатією Сивохо: завжди можна знайти йому нове заняття в якості радника секретаря РНБО.

    Реклама на dsnews.ua