• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.4
Спецпроєкти

Кінець уявної деолігархізації. Навіщо французи порівняли Зеленського з поплічниками нацистів

Банкова отримала вишуканий подарунок від Пінчука, якому навряд чи подобається перспектива опинитися в реєстрі олігархів

Володимир Зеленський на форумі YES/yes-ukraine.org
Володимир Зеленський на форумі YES/yes-ukraine.org
Реклама на dsnews.ua

Володимиру Зеленському завдали два удари — по іміджу і по планах. Особливо сумно для нього те, що це обговорювалося на міжнародному форумі YES, організованому в Києві Віктором Пінчуком. У форумі взяли участь близько 70 політиків, дипломатів, бізнесменів та інших діячів з більш ніж 20 країн.

Удар по іміджу

Чи можна уявити собі щось гірше, ніж той піар, який отримав на форумі YES законопроєкт Зеленського про олігархів. Адміністратор YES, виконавчий віцепрезидент французької Havas Group Стефан Фукс порівняв ініціативу Зеленського з реєстром євреїв, який вели поплічники нацистів.

Фукс заявив, що проєкт закону про олігархів суперечить демократії і верховенству права, тому що він спрямований проти конкретної категорії людей. "Цей проєкт закону жахає нас. Це однозначно не сприятиме порозумінню між Францією і Україною, — підкреслив він. — Останній раз ми створювали такий реєстр у 1941 році, коли ми у Франції співпрацювали з нацистами. Ми заснували реєстр для євреїв. Це було жахливо".

Цей удар по іміджу для Зеленського аж надто болючий. Жорстока іронія долі в тому, що Зеленський сподівався хвалитися своїм законопроєктом як перед українцями, так і перед європейцями. Нібито це чудодійний засіб для деолігархізації, що має наблизити Україну до європейської цивілізації. Але замість цього Зеленський отримав порівняння з поплічниками нацистів.

І тут важливо розуміти, хто такий Стефан Фукс. Це не якийсь там гість форуму, а, повторимося, адміністратор YES. Французька Havas Group — одна з найбільших світових рекламних і піар-груп, що працює в більш ніж 100 країнах. Їй Пінчук довірив організовувати форуми YES, і саме тому її віцепрезидент Стефан Фукс є адміністратором YES.

Додамо, що Фукс — це один з найсильніших європейських фахівців з комунікацій та зв'язків з громадськістю, кавалер ордена Почесного легіону — вищої державної нагороди Франції. Тому Банкова має підстави побоюватися, що негативні оцінки ініціативи Зеленського почнуть поширюватися в світових медіа.

Реклама на dsnews.ua

До слова, на тому ж форумі YES виступив ведучий телеканалу CNN Фарід Закарія. Він заявив, що проєкт закону про олігархів створює перешкоди для вільного функціонування ЗМІ і свободи слова в Україні.

Також неважко припустити, що це вишуканий подарунок Зеленському від Пінчука. Справді, навряд чи Пінчуку подобається перспектива опинитися в реєстрі олігархів. Тим більше що ще в травні сам Зеленський особисто оголосив, якими наслідками загрожує потрапляння в цей реєстр: "Тоді цей великий бізнес може втратити велику частину активів за кордоном, і ціна їх активів в Україні і за кордоном впаде".

Тому буде зовсім не дивно, якщо Пінчук використовує для дискредитації ініціативи Зеленського можливості YES. У зв'язку з цим не зайве нагадати склад наглядової ради YES. Крім Пінчука і Фукса в цей орган входять експрезидент Польщі Олександр Кваснєвський, експрем'єр Швеції Карл Більдт, глава Мюнхенської конференції з безпеки Вольфганг Ішингер, експрезидент Європарламенту Пет Кокс, експрем'єр Данії і ексгенсек НАТО Андерс Фог Расмуссен.

Удар по планах

Інтерес до законопроєкту Зеленського на форумі YES був підігрітий повідомленням про те, що голова Верховної Ради Дмитро Разумков відправив цей проєкт на експертизу до Венеціанської комісії, після чого пішов на самоізоляцію через позитивний тест на ковід. Разумков хотів особисто відвідати форум YES, але через вірус виступив по відео.

Він підкреслив, що направив законопроєкт про олігархів до Венеціанської комісії на підставі того, що отримав звернення від уповноваженого Верховної Ради з прав людини Людмили Денісової та від чотирьох опозиційних фракцій — ОПЗЖ, "Батьківщини", "Європейської солідарності" і "Голосу". "Я вважаю, що це правильне рішення. Це перший випадок, коли ми побачили повне об'єднання всіх опозиційних фракцій, що представлені у парламенті, з проханням до голови Верховної Ради направити законопроєкт до Венеціанської комісії", — заявив спікер. Свою власну позицію він теж позначив: "Ми не можемо побудувати правову, демократичну державу, в якій дійсно будуть з повагою ставитися до прав і свобод людини, якщо влада буде йти іншим шляхом. Вимагати від суспільства, щоб вони поважали закон, можна тільки показавши особистий приклад".

Рішення Разумкова отримало підтримку учасників форуму YES. Член наглядової ради YES, експрем'єр Швеції Карл Більдт заявив, що Україні буде корисно отримати висновки Венеціанської комісії щодо даного законопроєкту. "Венеціанська комісія є кваліфікованим експертом Європи з питань конституційного права, і її думка була надзвичайно корисною для низки країн, коли ті стикалися з будь-яких спірних або складних питань верховенства права", — підкреслив він.

Про те ж заявив заступник глави Консультативної місії ЄС в Україні Фредрік Весслау: "Венеціанська комісія завжди користується великим авторитетом у справі законотворчості. Її висновки щодо таких питань грають в Україні конструктивну роль. Думаю, в загальному вам було б корисно послухати думку Венеціанської комісії".

Консультативна місія ЄС працює з 2014 р. Вона надає українським держорганам стратегічні консультації та практичну підтримку, щоб реформи проводилися відповідно до стандартів ЄС. І якщо ця місія підтримує позицію Разумкова, це говорить про те, що західні партнери не повірили в чистоту намірів Банкової і вирішили торпедувати проєкт Зеленського.

Можна очікувати, що Венеціанська комісія прийде до тих самих висновків, які вже озвучив Стефан Фукс, тільки без епатажного порівняння Зеленського з поплічниками нацистів. Головна претензія в тому, що законопроєкт спрямований проти конкретної категорії людей. Хочеш справжню деолігархізацію — ламай механізми впливу олігархів на владу, а не створюй ганебні реєстри.

Чим відповість Зеленський

Звичайно, Банкова може проігнорувати всі ці застереження і змусити "слуг народу" швидко проголосувати за проєкт Зеленського, не чекаючи висновків Венеціанської комісії. Оскільки Разумков самоізолювався, то командувати в Раді буде його перший зам Руслан Стефанчук, а це істотно полегшує завдання.

Однак якщо Банкова зважиться на такий сценарій, вона ризикує вплутатися в інформаційну війну на двох фронтах. В Україні всі опозиційні партії будуть звинувачувати Зеленського в прагненні продавити через парламент явно антиконституційний закон. І що це потрібно йому не для деолігархазаціі, а для зміцнення своєї диктатури. А європейські та американські медіа будуть акцентувати на тому, що Зеленський хоче задушити свободу слова. І що для цього він створює реєстр неугодних власників медіа, як колись поплічники нацистів створювали реєстри євреїв.

У всій цій історії варто відзначити ще один момент. Банкова втратила ініціативу. Мовою футболу можна сказати — у неї відібрали м'яч. Причому для цього об'єднали зусилля такі різні гравці, як Разумков, ОПЗЖ, "Батьківщина", "Європейська солідарність", "Голос" і Пінчук. Хоча. звичайно, поки що занадто рано робити висновки. Новий політичний сезон тільки розпочався, і попереду ще чимало цікавих ігор.

    Реклама на dsnews.ua