• USD 27.3
  • EUR 30.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Вже півсотні "Джавелінів". Чи готова до великої війни наша протитанкова оборона

У Росії прийняли на озброєння боєприпас 3ВД35 для захисту бронетехніки від високоточної зброї

Бойові пуски протитанкових ракетних комплексів (ПТРК) "Джавелін"/armyinform.com.ua
Бойові пуски протитанкових ракетних комплексів (ПТРК) "Джавелін"/armyinform.com.ua
Реклама на dsnews.ua

В умовах, коли основною військовою доктриною збройних сил РФ, як і раніше, є масове використання танків як ударної сили, наявність у бойових частинах достатньої кількості протитанкових засобів є важливим фактором бойової стійкості оборони.

На початок війни на Донбасі на озброєнні нашої армії перебували переважно протитанкові ракетні комплекси ще радянського виробництва типу "Фагот" — дуже часто з терміном зберігання, що майже минув. Проте навіть вони вплинули на хід війни — особливо яскраво це виявилося під час боїв за Дебальцеве взимку 2015 р. Та й зараз час від часу проскакують повідомлення з лінії дотику про застосування "Фаготів" — правда, вже виключно по автомобільній техніки та укріпленням противника.

Нині ж в армії основу парку ПТРК складають протитанкові комплекси вітчизняного виробництва типу "Стугна-П" та "Корсар", а також американські Javelin. Нещодавно наші військові отримали третю партію "Джавелінів", тепер кількість пускових установок перевищила 50, а кількість ракет — 500.

Вперше Javelin з'явилися в Україні у квітні-травні 2018 р. — тоді Вашингтон у рамках військової допомоги з наявності американської армії поставив 35 переносних пускових установок, а також 210 протитанкових ракет FGM-148С. Крім того, були поставлені дві пускові установки для використання як донорів запчастин і кілька тренажерів Basic Skill Trainers для підготовки операторів. Заявлена вартість озброєння становила $47 млн.

Наступна партія американських комплексів була вже оплачена з бюджету Міністерства оборони України — по лінії американської програми міжурядових закордонних військових продаж Foreign Military Sales з червня 2020-го по початок 2021-го було куплено 10 переносних пускових установок і 150 протитанкових керованих ракет модифікації FGM-1. Слід зазначити, що ця партія і пускових установок була нового виробництва. За повідомленнями ЗМІ, вартість контракту становила понад $36,5 млн.

Нарешті, постачання третьої партії (кількість ракет і установок поки невідомо) було здійснено 10-22 жовтня повітряним мостом до аеропорту "Бориспіль" у рамках пакету додаткової термінової американської військової допомоги Україні. Нагадаємо, що постачання ПТРК Javelin, боєприпасів та медичного майна на суму $60 млн йде додатково до раніше узгоджених $250 млн американської військової допомоги Україні, що виділяються у 2021 р.

Станом на листопад 2020 р. у нас було підготовлено 60 операторів для ПТРК Javelin (підготовка проходить на базі "Школи протитанкової артилерії"), відпрацювання його застосування відбувається на навчаннях різного рівня.

Реклама на dsnews.ua

Однак кількість американських ракет і комплексів не йде в жодне порівняння з кількістю поставлених у війська комплексів вітчизняного виробництва — "Стугна-П" та "Корсар". Якщо судити по інтерв'ю військових, то нині на кожен Т-64 та Т-72 формувань окупаційних військ на Донбасі припадає щонайменше по три протитанкові ракети РК-3 комплексу "Корсар" та РК-2С/М-2/ОФ комплексу "Стугна-П" ".

При цьому наші комплекси мають характеристики на рівні зарубіжних аналогів. Так, наприклад, максимальна дальність ураження цілі протитанковою ракетою РК-2С/ОФ — 5000-5500 м (для Javelin цей показник становить 4750 м). Хоча є, звісно, і недоліки. Через те, що в "Стугні" застосовується напівавтоматична система наведення лазерного променя, лазерно-променевий модуль здатний демаскувати позицію комплексу і виявити наближення ракети ще на початку або середині траєкторії.

Чисто теоретично "ліками" від "Стугни" та Javelin може стати перспективний комплекс активного захисту "Арена-М", проте в Росії він ще навіть не прийнятий на озброєння. Тому росіянам доводиться винаходити додаткові засоби захисту — так, на літніх навчаннях в окупованому Криму та Ростовській області використовувалися танки Т-72Б3 із протикумулятивними ґратами, що приварені прямо над вежами танків.

Крім того, на озброєння російської амії почав надходити новий комплекс танкового захисту, основу якого становить боєприпас 3ВД35, що відстрілюється при виникненні загрози і створює хмару аерозольних перешкод, які заважають роботі високоточної зброї з лазерною, оптичною та тепловою системами наведення. Наскільки такі заходи будуть ефективні проти наших "Стугн" та американських Javelin, сказати складно, проте більшість військових аналітиків та фахівців ставляться до них вкрай скептично.

    Реклама на dsnews.ua