• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

У день пам'яті жертв Голокосту Зеленський сходив подивитися на інсталяцію у Києві (ФОТО)

Реклама на dsnews.ua

З нагоди Міжнародного дня пам’яті жертв Голокосту президент України Володимир Зеленський взяв участь у відкритті інсталяції «Погляд у минуле» у Києві

Глава держави наголосив, що День памʼяті жертв Голокосту важливий як для історії нашої країни, яка в часи нацистської окупації пережила трагедію Бабиного Яру, так і для всього світу, передає "ДС" з посиланням на Офіс президента.

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський

«Ми вшановуємо сьогодні всіх жертв Голокосту, жертв трагедії Бабиного Яру, всіх жертв Шоа», – сказав Володимир Зеленський.

Він зауважив, що саме цього дня у 1945 році бійці 1-го Українського фронту почали звільнення концтабору Аушвіц.

«Тому ми сьогодні вшановуємо й тих, хто зберіг життя багатьох євреїв. Вони стали й носять таке високе звання – звання Праведників народів світу», – зазначив президент.

За словами глави держави, інсталяція, яка відкривається сьогодні на проспекті Перемоги у столиці, важлива тим, що дає можливість зазирнути в жахливе минуле, яке ми не маємо права забути. 

«Ми повинні пам’ятати, що не помічати диктатуру, не помічати нацизм, не помічати такого ставлення до людства, до народу, до традицій просто неможливо. Тому пам’ятаємо й помічаємо. Вічна памʼять всім жертвам голокосту», – наголосив Володимир Зеленський. 

Президент Ізраїлю Реувен Рівлін у своєму відеозверненні подякував главі української держави та голові наглядової ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр» Натану Щаранському за їхній внесок у вшанування трагедії Голокосту.

Він зазначив, що ніколи в історії Європи не було такої масштабної та жорстокої операції з винищення євреїв за такий короткий час, як у Бабиному Яру. Президент Ізраїлю наголосив, що не можна забувати та ігнорувати ці трагічні події.

«Хочу подякувати всім, хто стоїть на сторожі памʼяті й робить усе можливе, щоб уникнути забуття цієї сторінки історії. Нехай памʼять про наших братів та сестер, які загинули в Бабиному Яру та в інших містах масового винищення, назавжди залишиться в наших серцях», – зазначив Реувен Рівлін.

Реувен Рівлін
Реувен Рівлін

Як розповів Натан Щаранський у своєму відеозверненні, нацисти вбили 6 млн євреїв, з них 1,5 млн – в Україні, зокрема в Бабиному Яру. При цьому, за його словами, радянська влада намагалася приховати ці злочини.

«Тому ми вдячні незалежній Україні за відновлення памʼяті про Голокост і збереження для майбутніх поколінь», – сказав він.

Натан Щаранський подякував Володимиру Зеленському за допомогу й зусилля щодо створення музею та дослідницького центру історії Голокосту у Східній Європі.

«Цей проект важливий для нас. Разом ми будемо вивчати наше минуле, щоб разом будувати майбутнє», – зазначив голова наглядової ради Меморіального центру Голокосту «Бабин Яр».

Інсталяція «Погляд у минуле» – це стилізоване дерево та необроблені камені-валуни, на яких розміщуватимуться світлини часів німецької окупації міста у 1941-1943 роках, зроблені німецьким військовим фотографом. Наприкінці вересня 1941 року він зробив в окупованому Києві 29 фотографій, серед яких 13 – у Бабиному Яру. Ці фотографії – єдина документація Бабиного Яру в перші дні після масових розстрілів.

Інсталяція
Інсталяція

Образ дерева зі зламаними гілками – метафора перерваного життя. Саме такі дерева без гілок встановлюють як традиційні єврейські надгробки – мацеви.

Авторка інсталяції – українська художниця й архітекторка Анна Камишан. Її родичі були серед 1,5 млн євреїв, які загинули під час Голокосту в Україні.

Нагадаємо, в Україні та світі 27 січня відзначають Міжнародний день пам’яті жертв Голокосту. Цей День проголошений резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 1 листопада 2005 року.

Дата 27 січня обрана через те, що саме цього дня 1945 року війська 1-го Українського фронту звільнили в’язнів найбільшого гітлерівського концтабору смерті Аушвіц-Біркенау неподалік польського Освенціма. 

    Реклама на dsnews.ua