• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Про "шулерів" і "комашок". Коли почнеться війна Саакашвілі із Зеленським

Кажуть, що президент Грузії Зурабішвілі обумовила свою участь в Кримській платформі вигнанням Саакашвілі з державних посад в Україні

Міхеїл Саакашвілі
Міхеїл Саакашвілі / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Самою смішною політичною подією за останній місяць стала заочна суперечка 19 квітня двох чільних представників нинішньої влади — міністра фінансів Сергія Марченка і глави Виконавчого комітету реформ Міхеїла Саакашвілі. Марченко назвав Саакашвілі «шулером з великої дороги», а той у відповідь обізвав кривдника «комашкою і нікчемою».

Цей словесний поєдинок викликав у спостерігачів багато життєрадісного сміху. Справді, які ще потрібні докази того, що у нас поки що живі і фінанси, і реформи, раз вони так хвацько воюють один з одним.

Однак до гарячих слів двох високопоставлених чиновників потрібно ставитися з обережністю. «Слуги народу» багаторазово скаржилися, що їх слова «виривають з контексту». Тому спочатку розберемося з контекстом, а потім вже подивимося, що хотіли сказати нам своєї лайкою Марченко і Саакашвілі.

Похолодання на Банковій

Ще місяць тому стало відомо про охолодження ставлення до Саакашвілі з боку Володимира Зеленського. Особливо наочно це проявилося 19 березня на засіданні Національної ради реформ, де Зеленський дуже прозоро натякнув на відсутність позитивних результатів від діяльності Саакашвілі.

«Коли ми говоримо про важливі питання, дуже важливо, щоб ми їх доводили до кінця. Тому я хотів би почати засідання нашої Ради реформ з того, щоб в наступний раз, якщо ви не проти, пан Саакашвілі, щоб ми дійсно підсумували і почули результати всіх засідань нашої Ради реформ», — заявив Зеленський. І потім додав перцю, висловивши побажання, щоб засідання Ради реформ були такими ж результативними, як і засідання РНБО.

За день до цього, 17 березня, відбулася ще одна знакова подія. Кабмін достроково припинив повноваження голови правління АТ «Українська залізниця» Володимира Жмака. Жмак отримав цю посаду в серпні минулого року за протекцією Саакашвілі. У 2015-2016 рр., коли Саакашвілі очолював Одеську ОДА, Жмак був його першим заступником.

Реклама на dsnews.ua

22 березня в ефірі телеканалу «Україна 24» Саакашвілі назвав звільнення Жмака перемогою корупціонерів — мовляв, їх не влаштовувала реформа «Укрзалізниці», яку почав Жмак. «Подібними темпами нікого просто так не знімають... Вони зняли його в рекордний термін — за один день... Це найбільше пов'язано з тим, що він дійсно когось сильно зачепив... Реально великі групи інтересів борються за переділ цієї власності», — заявив Саакашвілі. Було помітно, що він ретельно фільтрує слова, щоб ненароком не звинуватити Зеленського.

24 березня з'явився новий привід для обурення: СБУ похвалилася тим, що вона припинила діяльність «ПВК Семенченко» — мова про екс-нардепа Семена Семенченко, який восени 2017-го допоміг Саакашвілі організувати «Міхомайдан».

« Якійсь дешевий розвод СБУ, яка просто займається окозамилюванням, — відреагував Саакашвілі. — По-хорошому організацію, яка придумує такі дурниці, потрібно просто прикрити... Переконливо і щиро раджу президенту Зеленському гнати в шию таких "захісничків" національної безпеки. Тому що вони ні до чого хорошого ні його, ні українську державність не доведуть». Однак самого Зеленського він, як і раніше, намагався не зачіпати.

"Спочатку я тут із Зеленським розберуся"

Але вже вдень 25 березня він розговорився — ні перед українцями, а перед грузинами. Депутат грузинського парламенту від правлячої партії «Грузинська мрія — Демократична Грузія» Созар Субарі на своїй "фейсбук"-сторінці назвав Саакашвілі злочинцем. У коментарі під пост прийшли сам Міхеїл і його захисники. Саакашвілі різко відповів Субарі на грузинському: «Я скоро прийду за тобою, ти згниєш у в'язниці, спочатку я тут із Зеленським розберуся, потім з Іванішвілі і іншими баригами. Чекайте!» Під коментарем Саакашвілі відразу ж відзначився перший заступник директора НАБУ Гізо Углава: «Брат, ми допоможемо тобі в цьому!»

Мабуть, обидва діячі поняття не мали про функції автоперекладів в Facebook і тому були впевнені, що якщо вони пишуть на грузинському, то українці їх не зрозуміють. На наступний день обидва коментаря (від Саакашвілі і від Углави) були видалені — вже після того, як відповідні роздруківки потішили мешканців Банкової.

Вирішальна розмова

Ті, хто знає особливості психології Зеленського, мали підстави підозрювати, що той не залишить слова Саакашвілі без уваги. Цьому сприяли і зовнішні фактори. Нагадаємо, що коли в травні минулого року Зеленський призначив Саакашвілі главою Виконкому реформ, то це викликало різко негативну реакцію Тбілісі. Грузія відкликала з Києва свого посла Теймураза Шарашенідзе — і до сих пір, ось вже 11 місяців, в Києві немає грузинського посла.

Ситуація стала виглядати особливо ненормальною в умовах загострення загрози нової російської агресії проти України. На початку квітня з Києва в Тбілісі пішли сигнали про бажання нормалізувати відносини. Ці сигнали були почуті. 10 квітня прес-секретар МЗС Грузії Марі Нарчемашвілі повідомила, що рішення про повернення посла Шарашенідзе в Київ буде прийнято найближчим часом. «Поточна ситуація навколо України, так само як і порядок денний відносин між двома країнами, спільні виклики, які стоять перед Україною і Грузією, а також ситуації в галузі безпеки в регіоні в цілому, природно, вимагають присутності на місці глави грузинської місії», — пояснила Нарчемашвілі .

15 квітня відбулася телефонна розмова між президентом Грузії Саломе Зурабішвілі і Зеленським. Головним підсумком стала згода Зурабішвілі здійснити візит до Києва.

Президент Грузії висловила занепокоєння ситуацією на російсько-українському кордоні і в Криму та висловила солідарність з Україною. «Саломе Зурабішвілі підкреслила, що Україна повинна протистояти провокаціям, і зазначила, що необхідно рухатися в єдиному напрямку нашої спільної безпеки — євроатлантичної інтеграції. Президенти обох країн наголосили на важливості безпеки на Чорному морі і необхідність представити спільні цілі Грузії і України на саміті НАТО — ЄС. Сторони домовилися використовувати майбутній візит президента Грузії в Україну для роботи над цими питаннями», — повідомила прес-служба президента Грузії.

Зурабішвілі і Зеленський розповіли про свою телефонну розмову в соцмережі Twitter. «Грузія і Україна — історичні друзі і партнери, і ми разом перед обличчям нинішньої боротьби. Дуже стурбована ситуацією в Україні і навколо неї. Абсолютно необхідно працювати разом для євроатлантичної інтеграції і сформулювати спільне послання для регіональної безпеки», — написала Зурабішвілі.

«Я повністю згоден з Саломе Зурабішвілі в тому, що настав час для конкретних пропозицій для України і Грузії, щоб отримати план дій щодо членства в НАТО і план приєднання до Євросоюзу. Сьогодні вирішальне значення мають консолідація зусиль і солідарність. Україна і Грузія мають історичне взаєморозуміння і підтримкою в питаннях миру», — підтвердив Зеленський.

Чи не правда, грандіозні плани. Так ось, на заваді на їх шляху є фігура Саакашвілі. Знаючі люди кажуть, що Зеленський дуже хоче, щоб Зурабішвілі взяла участь в саміті Кримської платформи 23 серпня, проте Зурабішвілі обумовила свою участь в Кримській платформі вигнанням Саакашвілі з державних посад в Україні. Причому статися це мало б не коли-небудь, а не пізніше червня. Зеленський нібито погодився і доручив керівнику свого офісу Андрію Єрмаку організувати це.

Наскільки ці відомості достовірні, не будемо судити. Час покаже. Але в цьому контексті вже по-іншому прочитується суперечка між Саакашвілі і міністром фінансів Марченко.

Кінець великої любові

9 квітня Саакашвілі жорстко наїхав на Марченко в ефірі телеканалу «Україна». «Поясніть мені це чудо. Яким чином ця людина, яка розмовляти не вміє, ніколи ніхто розумної речі від нього не чув, жодної позитивної ідеї від нього не чув, всі починання він блокує, і плюс він і все його міністерство повністю пов'язано з системою корупції, продовжує працювати міністром фінансів. Хто в цій країні задоволений ним, крім кланів, які роблять гроші на цій системі?» — поставив питання Саакашвілі.

Питання, що називається, не в брову, а в око. Бо особисто Зеленський домагався від «слуг народу» призначення Марченко. Призначили його, нагадаємо, тільки з другої спроби: на першому голосуванні йому не вистачило трьох голосів, призначення відбулося лише після виступу в парламенті Зеленського.

Марченко на випад Саакашвілі відреагував в інтерв'ю «Лівому берегу», яке вийшло 19 квітня. «Він негідник... Шулер з великої дороги, це приїжджий гастарбайтер. Він приїхав, щось спробував зробити, якісь ідеї, що не зайшли, і зараз він намагається звинуватити в своїх проблемах когось іншого. Вибрав мене. Я не буду це терпіти. Тому, я говорю, що умовний товариш С., покажи, що ти можеш, ти в Україні вже показував в губернаторстві і зараз ти просто намагаєшся роздувати мильну бульбашку. Ти фейк, ти фейкова історія, тебе підживлюють просто інформаційно, тому що чомусь вважається, що тебе повинні носити на руках».

Саакашвілі відповів йому через Facebook: «Дешевка, прокрався комашка і нікчемність. Ганьба, що в Україні таке ніхто може називатися міністром фінансів... Ви опинилися вкрай низькопробним міністром, повністю проваливши надії суспільства і Президента на реформи».

Втім, найголовніше Саакашвілі сказав в кінці. «Я не розумію, чому його терпить Президент Зеленський. Наявність такого суб'єкта повністю компрометує президента України і Адміністрацію президента. Я вже говорив це президенту Зеленському та буду повторювати знову».

Після цих слів Саакашвілі зробив приписку. На його думку, «якщо ми не навчимося позбавлятися від неефективності і шкідництва, зберігаючи на поточний рік на посаді такої якості міністрів, боюся, майбутнє української державності під великим питанням». Місяць тому він уже озвучував аналогічні лякалки, коли вимагав розігнати СБУ. Схоже, Саакашвілі почав шантажувати не тільки Зеленського, але і всіх українців: мовляв, якщо Зеленський не прислухається до його порад (розігнати СБУ, зняти Марченко), то українській державності прийде кінець.

Реально ж йде до кінця велика політична любов між Саакашвілі та Зеленським. Як це нерідко буває в подібних випадках, кінець любові може покласти початок великої ненависті. І якщо Зурабішвілі зажадала вирішення долі Саакашвілі до червня, то добра воля Зеленського може проявитися в тому, що все станеться ще раніше.

    Реклама на dsnews.ua