• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

Інформаційний коронавірус. Навіщо Коломойський почав биовойну проти США і України

Медіаресурси Коломойського почали поширювати фейк, покликаний налаштувати українців проти Пентагону, а значить, і проти НАТО
Фото: cont.ws
Фото: cont.ws
Реклама на dsnews.ua

Про те, що Ігор Коломойський дуже хоче розриву відносин між Україною і МВФ, відомо давно. Також не секрет, що для цього він не проти сильніше посварити Київ і Вашингтон. Але зараз його активність у цьому напрямку вийшла на новий рівень.

Інформаційний коронавірус

Медіаресурси Коломойського розгорнули інформаційну війну одночасно проти США і проти України, виступивши заодно з ОПЗЖ і збіглим прем'єром Азаровим. Спільними зусиллями вони розганяють фейк про "секретних біолабораторіях США в Україні". Подробиць цього фейку ми торкнемося трохи пізніше. Але спочатку відзначимо, навіщо він знадобився олігарху.

Зокрема, інформагентство Коломойського УНІАН опублікувало великий матеріал під заголовком "Журналісти дізналися, чим займаються в Україні секретні біолабораторії США". Телеканал Коломойського "1+1" випустив цілу передачу під назвою "Американські біологічні лабораторії в Україні".

Важливо, що медіаресурси Коломойського почали розганяти цей фейк вже після того, як Посольство США в Україні виступило з офіційним релізом про американо-українське партнерство у зменшенні біологічних загроз. Більш того, передача на "1+1" використовувала фрази з релізу посольства в якості нібито підтвердження фейка. Тобто на "1+1" навіть не спробували зіграти в об'єктивну журналістику, а відверто і спеціально здійснили антиамериканську інформаційну атаку (до речі, в посольстві, за деякими відомостями, саме так її і розцінили).

Наскільки незграбно сфабрикував фейк, можна побачити з розповіді на сайті tsn.ua "Європейські журналісти знайшли близько 400 лабораторій у світі, де під прикриттям досліджень американці створюють нові віруси. Деякі з цих лабораторій знаходяться в Україні, що вже підтвердило міноборони США". Але ні на сайті, ні в передачі не наводиться жодного доказу того, що міноборони США підтвердило наявність в Україні хоч одній лабораторії, де під прикриттям досліджень американці створюють нові віруси".

Зауважимо, що якщо б у розпорядженні "1+1" дійсно був такий документ, то це була б сенсація світового рівня: мовляв, Пентагон розкрив телеканалу Коломойського страшну таємницю про секретних біолабораторіях США в Україні, де американці створюють віруси. Про це трубили б вже всі світові телеканали. Але ні, не сурмлять - мабуть, соромляться поширювати настільки незграбно зліплені фейки.

Реклама на dsnews.ua

Однак саме такий фейк чудово заходить в голови глядачів "1+1". Особливо зараз, коли всі інформпростір забито темою коронавіруса. В нинішніх умовах віруси - це найстрашніше лякало. І завдяки фейку "1+1" це лякало намертво прив'язується до США і конкретно до Пентагону. По суті, медіаресурси Коломойського запустили в українське громадське свідомість інформаційний коронавірус. Інфекція проникає в голови глядачів "1+1" і далі передається всім, хто не дотримується інформаційну гігієну.

Зрозуміло, навіщо поширюють цей вірус ОПЗЖ і Азаров. Вони вислужуються перед Кремлем. І якщо Коломойському потрібно було довести Путіну свою вірність, то навряд чи можна було б придумати кращий спосіб, ніж поширити фейк, спрямований одночасно проти США і проти України. Фейк, який буде настроювати українців проти Пентагону, а значить, і проти НАТО.

Гігієна проти зарази

З докладним факт-чекингом фейку про "американських біолабораторіях в Україні" виступив просвітницький проект "Як не стати овочем". Ми наведемо цей аналіз, оскільки він чудово демонструє, в яку кампанію (і компанію) вляпалися Коломойський і його медіаресурси з цим фейком.

Насамперед звідки пішов цей фейк. 13 квітня депутати від проросійської партії ОПЗЖ Віктор Медведчук і Ренат Кузьмін (це прокурор, який відправив за ґрати Юлію Тимошенко) направили звернення до президента Зеленському. Вони просили надати їм інформацію про функціонування "15 американських біологічних лабораторій в Україні".

Звідки вони взагалі взяли цю інформацію про "лабораторіях"? У своєму зверненні вони дають посилання на дві статті 2017 і 2018 роках Одна з них "Таємні біолабораторії Пентагону" опублікована на болгарському (!) сайт "Центр близькосхідних досліджень".

Стаття вийшла в 2018 р. У ній, зокрема, розповідають про масові смерті в Україні і прив'язують їх до діяльності "американських лабораторій". Загалом, цей ресурс останній раз активно поповнювався матеріалами в 2016 р. Свіжих текстів там немає. Тематика цього сайту - демонізація США, НАТО, військові операції на Близькому Сході. Більшість контенту виглядає як мед на вуха любителів теорій змов.

Ще одна стаття "Чому США перетворюють Україну в біологічну бомбу" вийшла в 2017 р. на сербському (!) сайті "Друк". Короткий аналіз контенту відразу дає зрозуміти загальний тон цього медіа - анти-ЄС, підтримка Сербської православної церкви (фактично філія Російської православної церкви), навіть є тексти про коронавирусе в стилі "не все так однозначно". Нагадаємо, Росія має дуже сильний вплив на Сербію.

Тепер - що на самому справі. Посольство США в Україні відреагувало на цю тему і опублікувало реліз "Американсько-українське партнерство у зменшенні біологічних загроз". Вони розповіли про програми зменшення біологічної загрози, яку реалізують США разом з українським Міністерством охорони здоров'я, Службою безпеки продуктів та іншими державними організаціями.

За посиланням є вся відкрита інформація українською мовою про цей проект. Насправді США виділяли в середньому по $2-4 млн на модернізацію лабораторій в українських містах. В основному гроші йшли на ремонт та обладнання. Про це докладно є на сайті посольства. По кожній лікарні є документ.

Також в Україні до 2019 р. тільки будуються (!) дві лабораторії для Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів, одна у Києві та один в Одесі.

Мета цього співробітництва США та України - проекти по дослідженню вірусу африканської чуми свиней, збудників пташиного грипу, які потенційно переносяться мігруючими птахами над Україною, хантавирусов та інших. Тобто вивчення вірусів, які поширюються від звірів.

Грузинський прецедент

В якості бонусу проект "Як не стати овочем" розповідає про те, як аналогічна информоперация була проведена в Грузії.

"Американці можуть створювати бактеріологічна зброя", "Грузія спеціально заражає комарів і відправляє їх у Росію", "Опубліковані дані про масові смерті в грузинській лабораторії".

Це уривки повідомлень російських ЗМІ про дослідницькому Центрі громадського здоров'я їм. Річарда Лугара, розташованому на околиці Тбілісі. Ця лабораторія працює в партнерстві Грузії та США. Але діяльність центру чомусь найбільше хвилює Росію, яка просто бомбить лабораторію дезінформацією і пропагандою.

Якщо ви введете словосполучення "лабораторія Лугара" в пошуковий рядок Google або YouTube, то побачите, що більшість страшних новин про неї зроблено саме російськими медіа. Щоб подолати ці міфи, лабораторія Лугара відкрила свої двері і показала, що відбувається всередині.

Звичайно, жодне з "гучних" заяв російських медіа про лабораторії Лугара не було правдою, і всі вони були спростовані експертами в галузі охорони здоров'я. Але необхідного ефекту досягли: 20% грузинів переконані, що лабораторія сприяє поширенню епідемій. Ось так працює дезінформація в епоху постправды.

Завжди вивчайте джерела розповсюдження інформації, щоб зрозуміти, кому потрібно її поширення. У цій ситуації ми побачили класичний кейс роботи проросійської кампанії. Плюс улюблена тема кремлівської пропаганди "контроль України Штатами", наголошує на закінчення проект "Як не стати овочем".

Додамо, що з спростуванням цього фейку не вважали за потрібне виступити українські офіційні особи - ні президент Володимир Зеленський, ні його керівник Офісу Андрій Єрмак. Навряд чи це сприятиме зміцненню відносин між Києвом і Вашингтоном.

    Реклама на dsnews.ua