• USD 27.9
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Шмигаль у ліс, Степанов по дрова. Як влада влаштувала повний хаос з вакцинацією

Тема вакцинації від COVID-19 стає все гарячішою, а влада продовжує озвучувати туманні обіцянки щодо початку процесу і мляво відбиватися від звинувачень у зловживаннях при закупівлі "надійної" китайської вакцини

Вакцини від коронавірусу й досі недоступні українцям / Getty Images
Зміст

Чому в Україні досі немає вакцини

"Отримати вакцину від коронавірусу непросто, адже всі країни" жорстко борються "за свій інтерес — найбагатші з них виявилися першими в черзі", — так пояснив відсутність вакцин президент Володимир Зеленський.

Причин того, що вакцини від коронавірусу й досі недоступні українцям і будуть доступні найпізніше в Європі, кілька. Основна з них — влада, а саме Міністерство охорони здоров'я і депутати Верховної Ради, втратила час. Народні обранці повинні були внести зміни до Бюджетного кодексу, до медичного законодавство і дозволити закупівлю або контрактування вакцини наперед. Частково до грудня Україна не вела ефективних переговорів саме через це. Крім того, гендиректор ДП "Медичні закупівлі" Арсен Жумаділов прямо звинуватив міністра Максима Степанова в зриві закупівель вакцини у кількох постачальників, оскільки той доручив працювати з виробниками вакцини виключно через Міністерство охорони здоров'я.

Що з приводу вакцинації говорить Шмигаль

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль неодноразово обіцяв, що в Україну завезуть 12 млн доз вакцин, яких повинно вистачити для вакцинації 6 млн українців (вважається, що для надійного ефекту потрібно по дві дози на людину). Ці 12 млн доз влада нібито закупить за допомогою двох каналів. Про перший — постачання через міжнародну програму COVAX, головні донори якої Великобританія і країни Європейського Союзу, а також Фонд Білла і Мелінди Гейтс, дуже часто говорить голова уряду. У грудні 2020 р. Україна підписала з GAVI (Global Alliance for Vaccines and Immunisation, тобто Глобальний альянс з вакцин та імунізації) документи, згідно з якими в Україні має надійти 8 млн доз безкоштовної вакцини. За словами Шмигаля, ці поставки повинні початися в березні-квітні 2021 р. Що стосується другого шляху — це держзакупівлі, і про них набагато більше говорить міністр охорони здоров'я, про що нижче.

Перша партія в рамках COVAX прийде не раніше другого кварталу 2021 р. і буде призначена тільки для медпрацівників в обсязі не більше 0,25% населення (близько 100 тис.).

План вакцинації від COVID-19 включає п'ять етапів:

  • вакцинація людей з критичним ризиком інфікування: медпрацівники та персонал, які надають допомогу хворим COVID-19, постояльці і персонал будинків престарілих, військовослужбовці операції Об'єднаних сил, які знаходяться на передовій (367 тис. чоловік);
  • вакцинація людей з дуже високим ризиком інфікування: соцпрацівники, люди старші 80 років та інші медичні працівники (2,54 млн осіб);
  • вакцинація людей з високим ризиком інфікування і тих, хто виконує функції з підтримки безпеки і життєдіяльності держави: ДСНС, Нацполіція, СБУ, вчителі та інші категорії населення (7,2 млн чоловік);
  • вакцинація людей з підвищеним ризиком інфікування: люди у віці від 60 до 64 років, дорослі з супутніми захворюваннями та інші категорії населення;
  • вакцинація інших громадян, які не входять до числа пріоритетних груп.

Всього, за словами Шмигаль, на першому етапі планують вакцинувати 367 тис. українців з груп ризику. Перші щеплення робитимуть більше 500 мобільних бригад.

Прем'єр стверджує, що скоро українці зможуть вибирати з трьох вакцин, які нібито надійдуть в країну. При цьому назви вакцин Шмигаль не називає. Мало того: нібито влада веде переговори з шістьма виробниками вакцин, які сьогодні мають дві стадії клінічних досліджень, проходять третю і реєструються в інших країнах і у Всесвітній організації охорони здоров'я. Що це за виробники — прем'єр знову-таки не говорить. Зате Шмигаль заявив, що всі бажаючі зможуть зробити щеплення протягом року, і на даний момент контрактів нібито більш ніж на 30 млн вакцин знаходяться в стадії підписання або підписані.

Що обіцяє Степанов

Степанов, як і Шмигаль, часто згадує про вакцини, які Україна повинна отримати через COVAX. Але кількість, яку він озвучує, відрізняється від оголошеноїї прем'єром.

"Україні по COVAX можуть дати 16 млн доз — ми це зараз промовляємо", — говорить Степанов, що на цілих 4 млн доз розходиться в оцінках зі своїм начальником.

На відміну від голови уряду, міністр охорони здоров'я Максим Степанов акцентує увагу на поставки вакцин з держзакупівель, на які передбачено 2,6 млрд грн. По суті, це ті $100 млн, які виділені Україні спеціально на ці цілі Світовим банком, цих грошей вистачить на 4 млн доз.

"30 грудня 2020 р. Україна уклала договір на закупівлю 1 млн 913 тис. доз вакцини від Sinovac Bioteсh на 964 млн грн по 504 грн за дозу. Уряд підготував для цього логістичну інфраструктуру, щоб почати компанію по вакцинації вже в лютому", — заявив Степанов .

За його словами, ефективність вакцини на рівні 50% і більше цілком достатня для затвердження більшістю медичних регуляторів, зокрема ВООЗ і FDA, і для покупки власне Україною. У Бразилії загальну ефективність вакцини оцінили в дуже схожу цифру — 50,38%. При цьому ще до офіційного оприлюднення результатів третьої фази випробувань вакцини Денис Шмигаль заявив, що, згідно з договором з китайцями, вона повинна мати ефективність на рівні не менше 70%, інакше Україна отримає свої гроші назад.

11 січня група фармкомпаній "Лекхім" оголосила про укладення угоди з SinoVac на поставку в Україну 5 млн доз препарату в першому півріччі 2021 р. При цьому в ЗМІ міністра звинуватили в тому, що він самостійно призначив компанію "Лекхім" для закупівлі китайських вакцин проти коронавірусу, а інших виробників заблокував. Власником обраної фармкомпанії є Валерій Печаєв — соратник Раїси Богатирьової, міністра охорони здоров'я при Януковичі.

Важливо відзначити: ні Степанов, ні Шмигаль ні слова не говорять про коригування України планів закупівлі вакцини Sinovac, хоча її ефективність виявилася набагато менше 70%.

Відбиваючись від звинувачень в непрозорих закупівлях, Степанов стверджує, що у МОЗ є плани і щодо ефективних західних вакцин — правда, невідомо, наскільки вони реалістичні. Так, в грудні Степанов обговорював терміни і логістику поставок вакцини британської компанії AstraZeneca, але поки конкретних дат і кількості доз вакцини, які може отримати Україна, немає.

"Можливо, будемо вакцинуватися Pfizer, ми просили 210 тис. доз. У нас є розуміння з їхнього боку, думаю, на цьому тижні ми точно дізнаємося дати. Щодо китайської вакцини, ми говорили про 700 тис. доз у лютому. Я не виключаю, що у нас буде вакцина ще одного виробника. Сподіваюся, що на цьому тижні ми укладемо договір ", — сказав він.

Коли, де і скільки вакцин Україна зможе законтрактувати

Україна зможе закуповувати препарати, які обов'язково повинні мати перекваліфікацію ВООЗ і дозвіл на використання в країнах з жорсткою регуляторною політикою (США, країнах ЄС, Великобританії, Індії, Японії, Канаді, Ізраїлі) або ж Мексиці, Бразилії та Австралії, де знаходяться заводи провідних світових виробників вакцини. Крім того, депутати окремо дозволили препарати з Китаю, оскільки ця країна є одним з лідерів по виробництву вакцин.

Проте, вибір постачальників невеликий. Найбільші виробники, які вже довели високу ефективність — компанії Moderna, Pfizer, AstraZeneca — зараз не зацікавлені в тому, щоб реєструвати свої продукти в Україні. Відповідно, коли ми зможемо докупити їх продукцію для використання хоча б у приватних клініках — невідомо.

Яка ефективність Sinovac і основних вакцин, які використовуються на Заході

Бразильські експерти з Інституту Бутантан оголосили, що ефективність препарату Sinovac становить 50,38%. Що стосується вакцини від Pfizer, то її ефективність істотно вище: 96,5% у людей у віці до 55 років і 93,7% у людей старше 55 років. Ефективність вакцини від Moderna за підсумками третьої фази клінічних випробувань склала 94,1%.

Коли вакцинуватися можна буде платно

Жоден український чиновник не назвав цієї дати хоча б приблизно.

Чи загрожує українцям "залізна завіса" через провал вакцинації і використання ненадійної китайської вакцини?

Очевидно, частка щепленого населення в країнах ЄС буде рости дуже швидко з кожним місяцем. Вже через пів року вона може скласти близько 50%, що буде дуже важливим психологічним кордоном. Щеплених побільшає, ніж нещеплених. Після цього (якщо не раніше) ЄС може відгородитися від країн, де ситуація з вакцинацією така ж, як в Україні, "залізною завісою"

і пропускати на свою територію лише вакцинованих. Хоча б для того, щоб не відповідати за чужих потенційних хворих і знову не наражати додаткової небезпеки якусь частину свого невакцинованого населення, що також матиме місце ("антипрививочники" та ін.).

    Реклама на dsnews.ua