• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

Вісник апокаліпсису. Чому губернатор Бриль заговорив про "Запорізької народній республіці"

Голова Запорізької ОДА вирішив скористатися своїми эсбэушными навичками для зміцнення власних політичних позицій
Фото: verge.zp.ua
Фото: verge.zp.ua
Реклама на dsnews.ua

Запорізький губернатор Костянтин Бриль шокував місцевих жителів, та й не тільки їх, заявою про те, що в області готується створення сепаратистської республіки. "Аналіз тенденцій та особливостей розвитку обстановки в регіоні свідчить про підготовку до проведення на території Запоріжжя та Запорізької області масштабних активних дій, спрямованих на підтримку насильницької зміни або повалення конституційного ладу, захоплення державної влади, зміни меж території або державного кордону України, а також фінансування зазначених дій", - повідомив голова ОДА 27 липня, виступаючи на позачерговій сесії облради.

Сесія була скликана за ініціативою самого Бриля, який звернувся до облради з проханням терміново розглянути питання щодо фінансування з обласного бюджету соціально-значущих питань на суму понад 200 млн грн. Але губернатор вирішив скористатися позачерговим засіданням депутатів ще й для того, щоб поділитися зібраною інформацією про підривної діяльності антиукраїнських сил.

"Не секрет, що керівниками низки проросійських організацій, координаторами підривних антидержавних акцій у місті Запоріжжя в порушення Конституції України проводиться системна діяльність, спрямована на дестабілізацію суспільно-політичної ситуації в регіоні. Так звані "фейкові" акції протесту проти утиску прав етнічних груп в Запорізькій області, спроби інформаційного висвітлення нібито перспективних шляхів і досягнень Російської Федерації щодо поліпшення життя квазиобразований ДНР/ЛНР є виключно кампанією інформаційно-психологічного впливу, спрямованої на формування вигідного російській стороні думки серед жителів міста та області", - заявив Костянтин Бриль.

Нагадаємо, що Бриль має багаторічний досвід роботи в МВС, податкової адміністрації, митної служби, СБУ. У сферу його компетенції входили питання внутрішньої безпеки та боротьби з корупцією в органах виконавчої влади. У вересні 2015 р. Бриль був призначений першим заступником голови, а у квітні 2016 р. - головою Запорізької ОДА, але при цьому він залишався діючим офіцером СБУ. За його власними словами, це було продиктовано неспокійними умовами в регіоні, що межує з зоною АТО. І тільки два місяці тому Бриль звільнився з лав СБУ в запас.

Таким чином, голова Запорізької ОДА має дуже серйозний досвід збору інформації з метою виявлення антидержавній діяльності. Але раніше Бриль займався цим для СБУ, а зараз вирішив скористатися своїми навичками для зміцнення власних політичних позицій. А також - для ослаблення тих політичних сил області, які перебувають в опозиції до ОДА.

У червні облрада не затвердила звіти ОДА про виконання обласного бюджету-2016 і програми соціально-економічного та культурного розвитку Запорізької області на 2016 р., а потім не взяв подану ОДА аналогічну програму на 2017 р. За ухвалення програми проголосували лише 38 депутатів із 84. У відповідь Бриль звинуватив депутатської корпус у виконанні замовлення по блокуванню проектів, які пропонує ОДА.

І ось тепер на позачерговій сесії 27 липня губернатор пішов у своїх підозрах ще далі і звинуватив обласних депутатів у спробах зміни курсу держави. "З цією метою, з залученням джерел у владних колах, використовуються різні способи збору та передачі інформації службового характеру, а акумуляція коштів для фінансування організації протестних акцій відбувається за рахунок отриманих протиправним способом бюджетних ресурсів", - підкреслив голова ОДА. Також він заявив, що системні зловживання з бюджетними коштами, гальмування у виконанні соціально важливих екологічних програм, злочини у сфері земельних відносин, блокування програм з важливим соціальним напрямами, доведення медицини, доріг, комунальної інфраструктури та інших стратегічних об'єктів регіону до вкрай низького стану - все це має метою провокувати зростання протестних настроїв серед населення і планується використовувати для реалізації злочинних планів.

Реклама на dsnews.ua

Висновки, які оголосив губернатор на сесії облради, містять, по суті, звинувачення в антигосударственном змову: "Вищевказані факти є яскравим свідченням проведення підривної діяльності проти України на різних напрямках і ділянках, здійснення на її території інших дій, метою яких є формування спотвореного уявлення про соціально-політичних процесах, які відбуваються в державі, культивації серед населення ідеї зміни меж території або державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади. Такі дії однозначно є серйозною загрозою національним інтересам і національній безпеці України, про що будуть повідомлені уповноважені правоохоронні органи".

Більш того, Бриль попросив зареєструвати його звернення як офіційну заяву про злочин проти національної безпеки та чинної конституційної влади. За словами губернатора, цю заяву буде направлено на адресу президента, генерального прокурора та голови СБУ.

Напевно, у Бриля дійсно є підстави для тривоги. І вищому керівництву країни дійсно варто було б звернути увагу на політичну ситуацію в Запорізькій області, зокрема - на конфронтацію між облрадою та ОДА, а також всередині облради. До речі, позачергова сесія 27 липня відбулася лише якимось дивом (точніше, ОДА вдалося "мотивувати когось з опозиції" ), тому що три фракції - "Опозиційний блок", "Самопоміч" і "Радикальна партія" (всі вони фактично залежать від Ріната Ахметова) - були твердо впевнені, що зуміють її зірвати. Сесію вдалося розпочати тільки після трьох електронних реєстрацій депутатів. Перші два рази електронне табло показувало, що в залі лише 40 обранців з 84. Але після третьої реєстрації кворум з'явився - 43 депутати. Потім кількість депутатів у залі зросла до 45. І вони майже одноголосно проголосували за всі рішення запропоновані ОДА.

Зроблено це було, повторимо, всупереч планам трьох фракцій, опозиційних до ОДА. Але навряд чи необхідно з цього відразу робити висновок про антигосударственном змові. Той же Ахметов, напевно, все ж навчені сумним досвідом ДНР, яка спочатку вважалася підконтрольної йому структурою, а потім позбавила його донецьких підприємств і навіть коханої "Донбас-Арени". І він мав би побоюватися втратити подібним чином ще і "Запоріжсталь".

Але навіть якщо все настільки серйозно, як стверджує Бриль, якщо ситуація дійсно вибухонебезпечна, то тим більше йому було б не варто кидатися панічними заявами, які можуть послужити приводом для порохової бочки. Бити на сполох про антидержавні планах різних політичних сил і проросійських організацій - це все-таки справа партій, депутатів, громадських діячів, активістів, волонтерів, не обтяжених виконавчою владою і відповідальністю за ситуацію в регіоні. А від голови ОДА, в чиїх руках вся виконавча влада в області, люди чекають все-таки не апокаліптичних промов перед телекамерами, а реальних дій і, головне, результатів.

Бриль сам сказав, що його звернення, зачитане на сесії, буде направлено на адресу президента, генпрокурора і голови СБУ як офіційну заяву про злочин. Але щоб направити цю заяву, зовсім не обов'язково було зачитувати його з трибуни облради і розбурхувати народ. Та й якщо хочеться домогтися належної реакції від центральної влади, то публічний шантаж - аж ніяк не найкращий для цього спосіб.

    Реклама на dsnews.ua