• USD 27.7
  • EUR 33.3
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Віталій Шабунін: Антикорупційне бюро почне працювати не раніше грудня

Голова правління Центру протидії корупції про те, що заважає вчасному початку роботи Національного антикорупційного бюро
Фото: dt.ua
Фото: dt.ua
Реклама на dsnews.ua

Конкурсна комісія Національного антикорупційного бюро відібрала 70 кандидатів для призначення на посади детективів. І хоча залишаються вакантними ще 30 аналогічних посад, додаткового конкурсу найближчим часом проводити не будуть. Причина - вже обрані слідчі наразі не можуть приступити до роботи до тих пір, поки інша конкурсна комісія не відбере кандидатів на посади спецпрокурорів. Про те, чому гальмується процес кадрового формування НАБ, та коли цей антикорупційний орган зможе розпочати свою роботу "ДС" розпитала у голови правління Центру протидії корупції та членом конкурсної комісії НАБ Віталія Шабуніна. 

"ДС" Чому вдалося обрати лише 70 детективів з 2700 кандидатів, а не 100, як планувалося?

В.Ш. З цих 2700 кандидатів на співбесіду до конкурсної комісії змогли потрапити лише близько 220 осіб. З них і було обрано 70 найкращих, які стануть детективами. Наявний дефіцит ще 30 кадрів пояснюється тим, що наша комісія не прагнула заповнити всі вакансії, а підбирала тих, які оптимально підходили під вимоги до працівників Національного антикорупційного бюро. Проводити новий конкурс, щоб заповнити решту 30 вакансій найближчим часом ми не будемо, оскільки досі не сформована антикорупційна спецпрокуратура при НАБ. Без неї не зможуть почати свою роботу і ті 70 детективів, які вже відібрані. Нагадаю, що відповідно до Кримінально-процесуального кодексу і закону "Про прокуратуру" саме ці прокурори здійснюватимуть процесуальний нагляд за слідчими антикорупційного бюро. 

"ДС" Мали місце якісь протиріччя між членами конкурсної комісії в процесі відбору? Були спроби когось з членів комісії протягнути в НАБ "своїх"? 

В.Ш. Ні, серйозних протиріч не було. Нагадаю, що комісія складалася з двох груп: 5 осіб від НАБ і 3-х делегувала Рада громадського контролю. Якихось серйозних конфліктів між цими двома групами в ході відбору не виникало. Єдина кандидатура, яка викликала суперечки – Федір Олійник. Це адвокат, якого директор НАБ Артем Ситник включив у першу конкурсну комісію, яка в підсумку була переформатована. Тому закономірно, що ми, як представники Ради громадського контролю, оцінили участь Олійника у конкурсі вже в ролі кандидата на посаду детектива, як конфлікт інтересів. Зрештою, йому й так не вистачило голосів і він не пройшов. 

"ДС" Ким в минулому працювали переможці конкурсу і як перевірялися їх декларації про доходи? 

Реклама на dsnews.ua

За найоптимістичнішими прогнозами ми зможемо закрити кадрові питання лише на початку листопада. Але зважаючи на те, як поводить себе Генпрокуратура в цьому процесі, все може затягнутися до грудня. Відповідно, детективи почнуть свою роботу не раніше грудня

В.Ш. Близько 20 – вихідці з приватного сектору, частина з державної служби, є колишні співробітники МВС та прокуратури. Щодо декларацій, то питання по статкам кандидатів було одним з ключових для конкурсної комісії. І ми досліджували не тільки те, що вони написали у своїх деклараціях. Якщо хтось приходив, наприклад, з державної служби і дані з його декларації викликали сумніви як, скажімо походження дорогих машин чи земельних ділянок, то ми вимагали пояснень, звідки це взялося. Якщо кандидат не міг дати адекватної відповіді, то він вилітав з конкурсу. 

Такі ж вимоги ставились і представникам приватної юридичної практики. Наприклад, був серед претендентів один адвокат, у якого в декларації за минулий рік було згадано лише 6 тис. гривень доходів. Звичайно, ми запитали в нього, як він на ці гроші живе у Києві. У відповідь він почав розповідати різні казки про заборгованість клієнтів, яка колись буде погашена. Хоча міг чесно сказати, що в адвокатській практиці дуже часто клієнти розплачуються готівкою, яка не декларується. І такі кадри одразу відсіювалися.

"ДС" Які підготовчі курси проходитимуть майбутні детективи і чи достатньо для цього двох місяців, які залишаються до заявленої дати початку роботи НАБ?

В.Ш. Найкраще навчання – це практика. Однак до початку своєї роботи на посадах детективів переможці конкурсу мають пройти програму спеціалізованого антикорупційного центру при Києво-Могилянській академії. Їм викладатимуть кращі спеціалісти-практики України та визнані міжнародні спеціалісти. Тому короткостроковість цієї програми компенсується насиченістю викладання та якістю підготовки спікерів. Але і на цьому їх навчання не закінчиться, а продовжиться вже в процесі їх роботи. Крім того потрібно враховувати, що частина цих детективів вже має певний антикорупційний досвід, а всі без виключення є юристами. 

"ДС" НАБ зможе розпочати повноцінну роботу 1 жовтня, як і планувалося? 

В.Ш. Це нереально. По-перше, тому, що досі не обраний керівник спецпрокуратури НАБ. По-друге, оскільки немає керівника, то нікому формувати персональний склад цього підрозділу антикорупційного бюро, а без нього не зможуть почати свою роботу детективи. Тобто спочатку нам потрібно провести конкурс по обранню головного спецпрокурора, а потім новий конкурс по відбору близько 100 його підлеглих. 

Вирішення цих питань залежить зараз від Верховної Ради, яка має делегувати 7 своїх представників до відповідної конкурсної комісії по обранню головного спецпрокурора при НАБ. Ще 4 представників має делегувати Генпрокуратура. Команда Шокіна вже прийняла відповідне рішення, і воно просто жахливе. Наприклад, в цю четвірку входить заступник Генпрокурора Юрій Севрук (цього кадра називають людиною колишнього зама Віктора Шокіна - Володимира Гузира, який нещодавно опинився в центрі корупційного скандалу – "ДС").

Якщо, припустімо, парламент визначиться зі 7 своїми представниками до конкурсної комісії в перший парламентський тиждень вересня, то до кінця наступного місяця чи в перший тиждень жовтня ще можна встигнути обрати головного спецпрокурора. У будь якому разі потрібен час і на подачу документів, і на їх обробку, і на співбесіду з кандидатами. Це займе добрий місяць клопіткої роботи. Після цього потрібно сформувати нову конкурсну комісію, яка відбиратиме кандидатів на посади спецпрокурорів. Це теж мінімум місяць роботи. Відтак, за найоптимістичнішими прогнозами ми зможемо закрити ці кадрові питання лише на початку листопада. Але зважаючи на те, як поводить себе Генпрокуратура в цьому процесі, все може затягнутися до грудня. Відповідно, детективи почнуть свою роботу не раніше грудня. 

    Реклама на dsnews.ua