• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Григоришин, Пінчук та інші. Кого внесе Трамп в список "олігархів Зеленського"

Підрахунок олігархів в нової української влади вже почав адвокат Дональда Трампа Рудольф Джуліані
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

У Володимира Зеленського з'явилися проблеми у відносинах з командою президента США Дональда Трампа. Першим серйозним дзвіночком стало рішення адвоката Трампа Рудольфа Джуліані скасувати свою поїздку в Київ для зустрічі з Зеленським.

Про плани здійснити такий візит "в найближчі дні" Джуліані повідомив 9 травня. Однак вже увечері 10 травня в інтерв'ю Fox News він заявив, що скасовує цю поїздку. Назвав причину свого рішення, і вона прозвучала дуже безсторонньо для Зеленського. За словами Джуліані, приїхавши до Києва, він виявився б "серед людей, які є ворогами президента [Трампа], а в деяких випадках і ворогами Сполучених Штатів". "Виходячи з того, що я чув від двох дуже надійних людей сьогодні ввечері, — продовжив Джуліані, — я переконаний, що президент [Зеленський] оточений людьми, які є ворогами президента [Трампа], і людьми, які, принаймні в одному випадку, явно корумповані".

У тому інтерв'ю була ще одна багатозначна формулювання. Джуліані заявив про наявність в оточенні Зеленського "щонайменше одного корумпованого олігарха". В Україні Зеленського звикли пов'язувати з одним-єдиним олігархом Ігорем Коломойським. Але Джуліані прізвище "корумпованого олігарха" не назвав, тому не можна стверджувати напевно, кого саме він мав на увазі. До того ж слова "щонайменше одного" спонукають припустити, що команда Трампа підозрює наявність в оточенні Зеленського "більш ніж одного" олігарха. У цьому зв'язку цікаво проаналізувати, хто ще, крім Коломойського, міг би бути зарахований командою Трампа до "корумпованим олігархам Зеленського".

Злочевський

Чималі шанси потрапити в цей список має власник української газової компанії Burisma Holdings Микола Злочевський, колишній в часи Януковича міністром екології та природних ресурсів. У травні 2014 р. в раду директорів Burisma Holdings увійшов Хантер Байден — син тодішнього віце-президента США Джозефа Байдена, що вважається зараз головним вірогідним конкурентом Трампа на президентських виборах у листопаді 2020 р. Про те, як ця історія використовується командою Трампа, докладно розповіла The New York Times 1 травня 2019 р.

Газета зазначає, що Хантер Байден прийшов у Burisma Holdings після того, як Він залишив територію України і до нього були висунуті претензії правоохоронними органами. За свої послуги Байден-молодший отримував близько $50 тис. на місяць, Навесні 2016-го Байден-старший домігся відставки генпрокурора України Віктора Шокіна, а через деякий час група Burisma офіційно оголосила про те, що в Україні закрито всі справи проти Злочевського і компаній, що входять до складу групи. Після цього в кінці 2017-го Байден-молодший залишив раду директорів Burisma Holdings.

Також газета відзначає зусилля команди Трампа по залученню уваги американських ЗМІ до цих епізодах з життя Байденов, підкреслюючи, що ці зусилля "частково возглавлены" Джуліані. За відомостями газети, в нинішньому році Джуліані неодноразово зустрічався в Нью-Йорку з генпрокурором України Юрієм Луценком, щоб обговорити розслідування справи Burisma і його перетин з Байденами, і пізніше Луценко "повідомив колегам, що під час однієї із зустрічей р-н Джуліані з натхненням подзвонив р-ну Трампу, щоб повідомити йому про свої висновки, за словами людей, знайомих з вмістом бесід".

Реклама на dsnews.ua

Джуліані, стверджує газета, відмовився коментувати будь-такий телефонний розмова з Трампом, але визнав, що неодноразово обговорював з Трампом це питання. "Пан Трамп, у свою чергу, нещодавно запропонував, щоб генеральний прокурор Вільям П. Бар вивчив матеріали, зібрані українськими прокурорами, повторивши неодноразові заклики р-на Джуліані до міністерства юстиції розслідувати діяльність Байденов в Україні та інші зв'язки між Україною та США", — констатувала The New York Times.

10 травня в інтерв'ю Politico Трамп знову заявив, що "звичайно, було б доречно" обговорити з Барром питання про розслідування справи Байденов. Також він сказав, що планує поговорити з Джуліані перед його поїздкою в Київ.

Газета The Washington Post 11 травня в репортажі з Москви повідомила про отримані нею коментарях від "прихильників Зеленського". Зокрема, український парламентарій Сергій Лещенко звинуватив генпрокурора Юрія Луценка: "Він втягує Україну в цю небезпечну гру, щоб зберегти свій пост. Він тягне Україну на фронт внутрішньополітичної війни в Америці". Також своєю думкою поділився "людина, близька до Зеленському, який говорив на умовах анонімності через делікатність питання". Він сказав, що команда Зеленського розглядає інтерес Трампа до розслідувань діяльності Байденов в Україні як внутрішню справу США. "Це точно не наша війна. Ми повинні триматися від цього якомога далі", — заявив співрозмовник газети і пообіцяв, що Зеленський виключить використання політичного тиску на українські правоохоронні органи для досягнення яких-небудь цілей Білого дому.

Однак, сказавши А, треба сказати і Б. Хоче того Зеленський чи ні, але своєю відмовою зустрічатися з Джуліані він вже зіграв на руку не тільки Байденам, але і Злочевського. І тепер команда Трампа може підозрювати команду Зеленського у зв'язках з Злочевським. А це, в свою чергу, підштовхне шукати та інші зв'язки.

Григоришин

Звичайно, у команди Трампа поки що не було особливого бажання звертати увагу на оточення Зеленського. Але все ж Джуліані вже вивчив одне прізвище. На перших же хвилинах свого інтерв'ю Fox News він прямо заявив, що серед людей в оточенні Зеленського, які є "ворогами Трампа", "є викрите обличчя, яке було залучене в допомогу демократам під час виборів-2016. Я назву його ім'я — Лещенко, який надав "чорну книгу", визнану сфальсифікованою", — зазначив Джуліані, маючи на увазі "чорну бухгалтерію" ("комірну книгу") Партії регіонів за 2012 р., витяги з якої Лещенко оприлюднив у травні 2016 р. Там фігурував Пол Манафорт, який в 2016-му очолив виборчий штаб Трампа, та це було використане демократами в кампанії проти Трампа. Не дивно, що Джуліані запам'ятав прізвище Лещенко і жадає покарати його.

Це бажання може поширитися і на тих, хто пов'язаний з Лещенко, особливо якщо це діячі з числа олігархів. Лещенко відомий багаторічними міцними зв'язками з Костянтином Григоришиним, які зараз, як і раніше міцні. Як подейкують злі язики, саме Григоришин і направив Лещенко Зеленського, щоб створити собі канал для вирішення своїх питань.

Зрозуміло, що Зеленський може публічно дистанціюватися від Лещенко. Але навряд чи це позбавить Джуліані від його підозр. І якщо під час правління Зеленського Григоришину раптом почне посміхатися удача, це везіння може бути розцінено у Вашингтоні як ще одне свідчення корупції в Києві.

Хорошковський

У самого Зеленського історія політичних зв'язків теж давня. Його "Студія Квартал-95" до переходу на канал Коломойського "1+1" базувалася на каналі "Інтер". Саме там ще в 2005-му вперше вийшло в ефір гумористичне шоу "Вечірній квартал", що забезпечило Зеленському та його трупі всеукраїнську популярність. З "Інтером" у "Студії Квартал-95" був підписаний контракт. В 2010-2012 рр.., з невеликою перервою, Зеленський обіймав посаду генпродюсера "Інтера" (поки не перейшов на "1+1"). А власником "Інтера" тоді був олігарх Валерій Хорошковський, поєднував свій бізнес з високими державними посадами — спочатку глави СБУ, потім першого віце-прем'єр-міністра.

Нещодавно, відповідаючи на питання про його нинішніх відносинах з Хорошковським, Зеленський заявив: "Немає відносин. Немає зараз відносин. Були нормальні стосунки. Він був власником каналу "Інтер", генеральним продюсером якого був я". "У нас все було дуже просто, ми ділили права в телевізійному продукті, разом його виробляючи, — розповів Зеленський далі. — В якийсь момент це стало дуже незручно... і ми викупили всі наші права".

Коломойський днями підтвердив, що у Зеленського і Хорошковського зараз немає відносин. "Вони погано розійшлися в 2011 році. Та ще й весь 2012-й лаялися. Я не думаю, що Хорошковський там є, більше ніж впевнений", — заявив Коломойський, кілька витіювато сформулювавши думку про те, що Хорошковського немає в команді Зеленського.

Втім, деякі інші джерела пророкують Хорошковському чи не пост прем'єра, а також прогнозують можливість повернення "Інтера" під контроль Хорошковського. Звичайно, це може виявитися всього лише вигадкою. Але якщо щось таке все ж станеться, то у команди Трампа з'явиться ще один рядок у списку "олігархів Зеленського".

Пінчук

У будь-якому випадку Коломойський зараз не єдиний олігарх, з яким Зеленський має справи. Є ще Віктор Пінчук, чий "Новий канал" теж бере участь у розкручуванні проектів "Студії Квартал-95". Сам Зеленський висловився з цього приводу так: "Ми з "1+1" ділимо права, з "Новим каналом" ділимо права". До речі, з 29 березня на "Новому каналі" щотижня виходить Improv Live Show, зйомки якого "Квартал 95" почав ще півроку тому.

Ще одним свідченням добрих відносин Зеленського і Пінчука стала їхня зустріч, про яку 7 травня повідомив сам Зеленський: "Обговорили з Віктором Пінчуком прозорість правил, відповідальність бізнесу перед країною, рівність усіх перед законом".

Відомо, що на майбутніх парламентських виборах Пінчук може зробити ставку на політичний проект Святослава Вакарчука, який, за прогнозами, зможе відібрати голоси у партії "Слуга народу" Зеленського, так і у партії "Солідарність" Петра Порошенка. Чиї електоральні втрати виявляться найбільшими, в чималому ступені буде залежати від Пінчука і його телеканалів.

Також Пінчук відомий різнобічними зв'язками у Вашингтоні — як з демократами, так і з республіканцями. Це для Пінчука не розкіш, а бізнес-необхідність, оскільки для його корпорації "Інтерпайп" американський ринок — один з головних.

Але це ж робить Пінчука вразливим. І якщо у Вашингтоні почнуть вважати зв'язку із Зеленським порочать, не виключено, що ми дізнаємося про це саме з поведінки Пінчука.

    Реклама на dsnews.ua