• USD 28.4
  • EUR 33.7
  • GBP 37.8
Спецпроєкти

Провокація Зеленського. Як президентське опитування після виборів затягають по судах

Уже після 25 жовтня країна буде розбиратися в тому, чи було дійство, придумане Зеленським, порушенням заборони на агітацію в день виборів, і наскільки неохайною виявиться схема його фінансування

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський / Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

У понеділок, 19 жовтня, в ЗМІ з'явилися нові деталі про формат проведення опитування Володимира Зеленського в день виборів, 25 жовтня. У виборчої дільниці буде стояти якийсь волонтер, що і буде опитувати виборців, які виходять з ділянки. При цьому опитування нібито буде виключати будь-яку агітацію і проводиться виключно серед бажаючих шляхом заповнення анкет. У Зеленського повинні подбати, щоб кожен "волонтер" був одягнений в одяг, який брендований логотипом і назвою опитування, а управляти процесом будуть регіональні та обласні координатори. Нагадує звичайне соцопитування, але це тільки на перший погляд.

По-перше, сам факт проведення такого питання "від імені президента" вже можна вважати агітацією за його ж політичну партію, що повсюдно бере участь у виборах. Крім того, питання, як уже неодноразово зазначали ЗМІ і експерти, складені вкрай маніпулятивно, — тобто це теж непряма агітація на користь "Слуги народу". Яскравий приклад, чому опитувальник — банальна політтехнологія, мета якої — створити ілюзію контакту влади з народом, привела народний депутат від "ЄС" Ірина Геращенко: "73% українців дали Зеленському велику владу і найняли його як слугу, щоб він виконував свої зобов'язання. У нього є право законодавчої ініціативи і, якщо він хоче довічне за корупцію, — у нього є відповідний апарат. у нього є законопроєкт, у нього є монобільшість, яка прийме законопроєкт про корупцію ".

Отже, виходить, що в кінцевому підсумку "п'ять важливих питань про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні і в інтернеті, про що сперечаємося з друзями, батьками або таксистами, про те, що раніше у нас ніколи не питали" перетворюються в симулякр взаємодії Зе-влади з електоратом.

Звичайно, на це не може не звернути увагу патріотична опозиція. Залежно від ступеня роздратування Зе-владою активісти або співгромадяни, які просто прийшли проголосувати, будуть або особисто перешкоджати роботі Зе-волонтерів, або викликати поліцію — з вимогою припинити незаконну агітацію.

Найспекотніше Зе-волонтерам, швидше за все, доведеться на Західній Україні. Важко уявити, щоб, скажімо, у Львові або у Тернополі вони змогли простояти у дільниць більше 15 хв. без охорони поліції. Тієї самої, від якої вимагатимуть припинити незаконну агітацію в день голосування. А в разі відмови поліцейських це зробити — наступним кроком патріотів будуть позови в суди на бездіяльність поліції.

Можна не сумніватися, що всі подібні скандали, а їх варто очікувати не одну сотню (в Україні понад 32 тис. виборчих дільниць), будуть максимально широко розповсюджуватися в соцмережах і висвітлюватися в ЗМІ. "Діалог президента з народом" має шанси отримати 25 жовтня якусь нову якість.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, у Зеленського досі темнять з механізмом фінансування опитування. Раніше гуляла інформація, що воно стало можливим завдяки таємничим меценатам, імена яких досі не названі. Меценатів (якщо вони таки дали гроші) зрозуміти можна: одна справа по-тихому допомогти президенту, у якого потім можна буде так само по-тихому щось попросити, і зовсім інше — вляпатися в скандал з підкупом і корупцією.

Не може Зе-влада використовувати для проведення опитування гроші "Слуги народу", так як це буде агітацією в день виборів. Але і особисто Зеленському, навіть за умови, що він володіє таким обсягом легальних засобів, не можна заплатити за опитування — це буде фінансуванням агітації в день виборів.

З будь-яким з цих кейсів хоч "Європейська солідарність", хоч будь-яка інша партія може йти подавати позов до суду на президента і учасників фінансування опитування.

Утім, за словами юристів, виходячи з того, що відомо зараз про опитування, про корупцію поки мова не йде. "Визначення корупції регламентовано ст. 1 Закону України" Про протидію корупції "- там чітко встановлено, що корупція — це використання посадовою особою наданих їй повноважень чи можливостей з метою одержання неправомірної вигоди або прийняття такої вигоди або прийняття обіцянки/пропозиції такої вигоди для себе чи інших осіб або відповідно обіцянка/пропозиція чи надання неправомірної вигоди, або на її вимогу іншим фізичним чи юридичним особам з метою схилити цю особу до протиправного використання наданих їй службових повноважень або пов'язаних з ними можливостей ", — говорить адвокат, партнер АО Litigation Group Марина Силіна, додаючи, що, виходячи з такого законодавчого розуміння корупції, ні президент, ні інші посадові особи не отримують при проведенні всенародного опитування ніякої неправомірної вигоди.

Разом з тим з повним правом говорити про наявність чи відсутність корупції можна буде вже після фактичного проведення опитування і аналізу механізмів і розмірів його фінансування.

У цілому нинішні багато в чому унікальні вибори вже після 25 жовтня можуть збагатитися новими неповторними деталями, наприклад, кількістю судових розглядів, в яких буде фігурувати особисто Зеленський. Також можна очікувати вперше за багато років невтішних оцінок про вибори з боку європейських і заокеанських партнерів України. Деякі "слуги" сьогодні сміливо прогнозують, що опитування таки матиме юридичні наслідки, незважаючи на свою необов'язковість. Вони можуть — несподівано для самих себе — виявитися праві.

    Реклама на dsnews.ua