• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Озброєні та небезпечні. Навіщо українські залізничники масово закуповують зброю

Досвід бойових дій на Донбасі змусив переосмислити багато моментів військового будівництва. Серйозну увагу стали приділяти логістики, зокрема залізничних перевезень
Реклама на dsnews.ua

До весни 2014 р. виявилося, що за роки незалежності відбулась певна деградація і "Укрзалізниця" виявилася банально не готова до масштабних військових перевезень.

Вже в ході бойових дій доводилося заново відновлювати майже втрачені військові перони, переходи на рокадные дороги і багато іншого. Згадали і про Державній спеціальній службі транспорту України (ГССТУ). До того часу від колись величезного 2-го залізничного корпусу Залізничних військ СРСР залишилися лише жалюгідні залишки.

Ще в 2003 р. в рамках чергового реформування збройних сил військових залізничників хотіли взагалі розігнати "за непотрібністю". І тільки тодішній міністр транспорту Георгій Кирпа зміг відстояти структуру, пролобіювавши перехід в його відомство. При цьому зрозуміло, що таким чином вони втратили військову функцію і все озброєння.

Відразу після Революції гідності у складі Міністерства інфраструктури України була створена Державна служба України з безпеки на транспорті, якій і підпорядкували ГССТУ. Однак це не вирішувало питання військових перевезень і функціонування військових ділянок залізниці.

Тому в кінці 2017 р. через Верховну Раду змогли протягнути рішення про передачу служби до складу Міністерства оборони України. В результаті з 14 січня 2018 р. ГССТУ стала черговим видом збройних сил, отримавши функцію підтримки стійкого функціонування транспорту в мирний час, так і в особливий період. На той момент в її складі було близько 5 тис. чоловік, більшість з них військовослужбовці. Отримала служба і озброєння — насамперед легку стрілецьку.

На сьогодні триває реформування служби, в ході якого об'єднані і окремі загони переформатується в стандартні бригади, полки та окремі батальйони.

Другим уроком для країни стало різке посилення охорони залізниці як стратегічного об'єкту. Особливо це стало актуальним після осені 2014 р., коли після підписання мінських домовленостей у вересні росіяни зробили ставку на подальшу ескалацію конфлікту шляхом проведення терористичних актів всередині України. Так, тільки в Харкові та Одесі з вересня 2014 р. по січень 2015 р. було понад 30 диверсій і терактів.

Реклама на dsnews.ua

І в першу чергу це стосувалося залізниці. Так, наприклад, вже 12 вересня на залізничній станції Основа під Харковом загорілися чотири цистерни з реактивним паливом, які були частиною військового ешелону. Про те, що це диверсія, по гарячих слідах заявили слідчі обласного управління СБУ, одразу відкривши справу за цією статтею.

А 29 вересня вперше відзначились і "одеські партизани". У той день на одному з основних шляхів станції Одеса-Пересип стався підрив залізничних шляхів. З-за неправильного вибору мети рух залізничного транспорту не припинявся і жодна людина не постраждала.

Хоча завдяки зусиллям СБУ та військових вал диверсій вдалося зупинити, проте було вирішено різко посилити воєнізовану охорону УЗ. Більша частина дій залишається за кадром, проте час від часу деякі факти потрапляють у відкритий доступ. Насамперед через систему ProZorro.

Отже, в серпні цього року Донецька залізниця придбала 150 пістолетів "Форт-12" (по всій видимості, "макарівського" калібру 9х18 мм) на суму 1,9 млн грн.

Слідом озброїлася Одеська залізниця, яка купила зброї на 600 тис. грн. Деталі угоди з тим же "Фортом" невідомі, але є відомості, що куплено 48 одиниць, по всій видимості, пістолетів.

Однак справжню армію, судячи по закупівлях, містить найбільше відділення УЗ — Південно-Західна залізниця. У цьому році для воєнізованої охорони було куплено 30 пістолетів "Форт-21.03" і 214 пістолетів "Форт-19" калібру 9×19 мм Люгер на загальну суму 2,5 млн грн.

Але це ще не все — буквально днями було оголошено ще про одну закупівлі на суму 6 млн грн. Причому ця партія зброї більш ніж цікава. Так, крім пістолетів "Форт-21.03", "Форт-19" і "Форт-9", залізничники купують і штурмові гвинтівки "Форт-229" калібру 7,62 мм і навіть пістолети-кулемети "Форт-224" калібру 9×19 мм Люгер, а також досить велику кількість набоїв. Причому пістолети-кулемети купують як з глушником, так і без.

Примітно, що ті ж "Форт-299" або "Форт-224" досить рідкісне зброю, якого майже немає в армії, зате їм озброєні спецпідрозділу СБУ, МВС та Служби зовнішньої розвідки.

По всій видимості, ми спостерігаємо формування ще одного силового спецпідрозділу за типом американської Адміністрації транспортної безпеки, яка добре озброєна і курирує безпека не тільки залізних, але і автомобільних доріг, систем громадського транспорту, трубопроводів і портів.

У будь-якому випадку такий напрям розвитку є правильним — в умовах гібридної війни жодне силове підрозділ не буде зайвим.

    Реклама на dsnews.ua