• USD 27.7
  • EUR 33.1
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

Війна між "пташенятами Баканова". Як Нескоромний допоможе Зеленському реформувати СБУ

Вся ця історія — формена репутаційна катастрофа для глави СБУ Івана Баканова. Ніколи раніше всередині спецслужби не траплялося таких шокуючих публічних розбірок із планами замовних вбивств

СБУ
СБУ
Реклама на dsnews.ua

Нинішній тиждень буде проходити під знаком скандалів навколо СБУ. Ще в суботу, 23 січня, стало відомо про втечу з України колишнього першого заступника глави СБУ Дмитра Нескоромного. Тепер він погрожує провести в одній з європейських столиць прес-конференцію з викриттями найближчого оточення Володимира Зеленського. А в найближчий четвер, 28 січня, Верховна Рада повинна розглянути два цікавих законопроекту, які безпосередньо стосуються реформування СБУ. І всі ці питання міцно пов'язані в один вузол.

Версія СБУ

Представники СБУ та прокуратури провели 23 січня брифінг, на якому повідомили, що напередодні СБУ запобігла замовленому вбивству свого співробітника і затримала одного з організаторів запланованого злочину під час передачі частини коштів. «Це була оплата за послуги з підготовки злочину. Затримано співробітника штабу Антитерористичного центру при СБУ за готування до вбивства на замовлення іншого співробітника СБУ», — розповів представник СБУ Анатолій Булич.

Він повідомив, що збір інформації відбувався тривалий час на етапі досудового розслідування. Слідчі СБУ встановили, що мала місце змова кількох осіб. Ними був розроблений план скоєння злочину. Організатор підшукав виконавця і запропонував за вбивство $50 тис. Затримання було проведено рівно в той момент, коли було достатньо доказів планування злочину.

Булич також заявив, що процесуальні норми поки не дозволяють оприлюднювати інформацію про ставлення до цієї справи Нескоромного. Однак пообіцяв, що найближчим часом представники СБУ проведуть окремий брифінг, де нададуть нові матеріали, в тому числі і з цього питання теж.

Версія Подоляка

Анонсованого СБУ нового брифінгу не став чекати радник керівника ОП Андрія Єрмака Михайло Подоляк. 24 січня він поділився власною версією події, в якій Нескоромний виступає замовником злочину. А вбити мали начальника Головного управління (ГУ) внутрішньої безпеки СБУ бригадного генерала Андрія Наумова.

Реклама на dsnews.ua

«Історія стара, як світ. Серейшій і хамовитий "вчорашній кардинал" Андрій Йосипович Богдан в 2019 році щиро вважав, що особисто він прийшов надовго і тому потрібно швидко зміцнитися. Отримати доступи до компромату і потоків. І "ущільнити" бізнес-простір. А для цього потрібні "факти" — результати перевірок для шантажних справ на формуючий. І можливість проводити оперативно-слідчі заходи, перш за все негласні. Виходячи саме з цих приватних корисливих інтересів, Богдан і зробив восени 2019-го Нескоромного першим заступником глави СБУ, підпорядкувавши йому найсмачніше — ГУ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю. І вся ця накопичувальна шантажна "малина" тривала до березня 2020 року, поки Нескоромного, за яким відмінно відпрацювала внутрішня служба безпеки, несподівано попросили на вихід з речами. А разом з ним попросили і головного архітектора корупційної павутини Богдана. Здавалося б, точка. Але ж ні. Богдан, закусивши вудила і проковтнувши дитячу образу, шукає зараз будь-який привід "нагадати про себе". А Нескоромний, по-перше, щиро не розуміє, як йому жити без роботи в управлінні, що дозволяло "доїти" бізнеси. І, по-друге, як прибрати чорну мітку в СБ СБУ, щоб його залишили в спокої. Так в результаті і з'явився радикальний план по Наумову (главі тієї самої СБ)».

Малюючи свою версію, Подоляк не втримався від спокуси підтасувати факти. Насправді Богдан був витіснений Єрмаком з поста керівника ОП 11 лютого 2020 р. більш ніж за місяць до звільнення Нескоромного з посади першого заступника голови СБУ — начальника ГУ по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю.

Альтернативні версії

Вранці 23 січня з'явився Telegram-канал «Дмитро Нескоромний». Його автор висунув власну версію: «Все, що відбувається зараз, — це провокація з боку оточення Баканова. Я знав про її підготовку заздалегідь. Я знав, що при затриманні мене планують ліквідувати. Тому покинув Україну. Зараз я перебуваю в Європі. Коли я звільнявся зі служби, то мав намір провести прес-конференцію. На ній я планував довести до відома громадськості інформацію про негативні процеси в СБУ, які почалися там з появою Баканова. Але мене відрадив від її проведення особисто президент Зеленський, який гарантував безпеку мені і моїй родині. Будь-хто може побачити тепер, чого варте слово Президента України».

Трохи пізніше той же канал повідомив про плани «в найближчі дні оприлюднити інформацію про даму серця Баканова, яка живе в Москві, по якій він тужить, і яка є інструментом шантажу з боку ФСБ. Крім того, я повідомлю про те, хто отримує відкати і "дивіденди" на "Великому будівництві", про родинні зв'язки Єрмака в Росії і про істинні причини, чому був зірваний обмін полоненими». «У найближчому майбутньому планую виступити на прес-конференції в столиці однієї з країн ЄС, на якій відповім усім на всі питання», — додав автор каналу.

А ввечері 24 січня він оприлюднив повний текст клопотання про арешт співробітника штабу Антитерористичного центру при СБУ Юрія Расюка. Це документ обсягом 142 сторінки. «У матеріалах справи моє чесне ім'я не згадується. Жодного разу. Взагалі», — підкреслив автор каналу. У клопотанні викладається зовсім не така версія, як у Подоляка. За даними досудового розслідування, Расюк, будучи співробітником штабу АТЦ, розробив детальний план посягання на життя Наумова з метою умисного перешкоджання виконанню Наумовим покладених на нього обов'язків, включаючи узгодження кандидатур військовослужбовців СБУ на призначення на керівні посади в органах СБУ.

Репутаційна катастрофа

Звичайно, у Подоляка могли бути джерела в СБУ, які ознайомили його з якимись іншими матеріалами досудового розслідування. Але якраз це і є скандалом: звідки у радника Єрмака доступ до інформації, яка є у розпорядженні Головного слідчого управління СБУ? Це дуже сильний удар по репутації СБУ.

Втім, Подоляк вдарив по репутації не тільки СБУ, але і особисто Зеленського. Адже Зеленський обіцяв звільнити бізнес від тиску СБУ і записав у своїй передвиборчій програмі: «СБУ не буде займатися економічними злочинами». Однак, всупереч цим обіцянкам, СБУ досі займається економічними злочинами. Це залишається основною функцій ГУ по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю. І саме Зеленський своїм указом поставив Нескоромного начальником в цьому ГУ, як висловився Подоляк, «що дозволяло "доїти" бізнеси».

Взагалі ж вся ця історія — це формений репутаційна катастрофа для глави СБУ Баканова. Ніколи раніше не траплялося таких шокуючих скандалів, щоб СБУ оголошувала про плани одного свого співробітника організувати вбивство іншого свого співробітника, а якийсь доброзичливець на Банковій ще й додавав, що замовником цього був колишній перший заступник нинішнього глави СБУ.

Безсумнівно, Банкова дуже хотіла б скоріше зам'яти цей скандал. Але цього завадять два законопроекти, прийняття яких вимагає Зеленський. Вони включені до порядку денного парламенту на четвер, 28 січня.

У другому читанні буде розглянуто законопроект №3087-д, згідно з яким має бути створено Бюро економічної безпеки України (БЕБУ). Очікується, що після створення БЕБУ будуть ліквідовані управління СБУ по боротьбі з корупцією і оргзлочинністю. Цей закон був прийнятий в першому читанні 3 вересня 2020 р. Тоді за нього проголосували 245 нардепів.

Крім того, має бути повторне перше читання законопроекту №3196-д, згідно з яким в закон про СБУ повинні бути внесені зміни для вдосконалення організаційно-правових основ діяльності СБУ. Первісну редакцію цього проекту депутати розглянули 18 грудня 2020 року і провалили — вона набрала лише 208 голосів. Тепер пропонується нова редакція, але в ній, як і раніше, багато спірних моментів, через які вона теж може бути провалена.

Можна не сумніватися, що в ході розгляду цих проектів знайдуться депутати, які піднімуть питання про скандал навколо Нескоромного і Наумова і про відповідальність Зеленського і Баканова за всю цю історію. Тому тепер реформа СБУ — це єдиний спосіб для Зеленського показати рішучість все змінити. Якщо СБУ справді перестане займатися економічними злочинами і віддасть цю функцію БЕБУ, тоді ця приємна для бізнесу новина зможе перебити негативний ефект від останніх скандалів. Але поки що не факт, що це трапиться в найближчий четвер.

    Реклама на dsnews.ua