• USD 28.2
  • EUR 34.3
  • GBP 38.4
Спецпроєкти

Повернення Резніченка. Чи зможе Філатов за підтримки Зеленського відібрати Дніпропетровщину у Коломойського

16 грудня в Дніпропетровській облраді та Дніпровській міськраді повинні бути синхронно створені коаліції партій "Слуга народу" і "Пропозиція"

Валентин Резніченко
Валентин Резніченко / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

У крісло голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації повертається Валентин Резніченко, який вже займав його більше чотирьох років — з березня 2015 по червень 2019-го. За підсумками засідання уряду 9 грудня стало відомо, що Кабмін погодив Резніченка на цю посаду. Так що залишилося дочекатися появи президентського указу.

Втім, це тільки початок сенсації. Разом зі зміною влади в обласній держадміністрації повинні бути поділені портфелі в обласній раді і в міськраді Дніпра. Чим завершиться ця інтрига — з'ясується в наступну середу, 16 грудня.

Дніпровський трикутник

Всі нинішні розклади в Дніпрі залежать від боротьби між трьома центрами впливу. Це президент Володимир Зеленський, олігарх Ігор Коломойський і мер Дніпра Борис Філатов. В ході недавньої виборчої кампанії Філатов несамовито критикував як Зеленського, так і Коломойського. Після всього того, що він наговорив про них обох, було важко уявити, щоб хтось із них зміг вступити з ним в політичний союз.

Проте, буває війна по-справжньому — і війна передвиборна. У Філатова війна із Зеленським, як виявилося, була тільки передвиборною, тоді як війна з Коломойським у нього йде по-справжньому. Після виборів вона не тільки не закінчилася, але розгорілася ще дужче. Про що він сам і заявив. «Прізвище будь-якого кандидата проти мене в другому турі було тільки одне. І це прізвище — Коломойський. Ворог держави і абсолютно аморальна людина», — розповів Філатов в Facebook 27 листопада, відразу після того як він був офіційно визнаний переможцем гонки за пост міського голови. І ще він звернувся до Зеленському: «Я сподіваюся, що до нинішньої влади, нарешті, прийде розуміння запиту суспільства і влада почне боротися зі Злом, а не намагатися з ним домовлятися...»

Про те, наскільки Зеленський злопам'ятний, ходять легенди. Проте колективний розум Банкової здатний керуватися не одними тільки емоціями і жадобою помсти, а ще й зваженими розрахунками. В даному випадку на Банковій зважили, що зараз для них Філатов — менше зло, ніж Коломойський. І розрахували, що зараз вигідніше послабити олігарха, а помститися меру можна буде як-небудь потім, при нагоді.

Результат цих розрахунків у наявності — підготовлений указ Зеленського, вже узгоджений Кабміном, про призначення на пост голови ОДА Резніченка. Зрозуміло, на Банковій вирішили довірити цю посаду Резніченку не тому, що він був ефективним керівником під час президентства Петра Порошенка. А тому, що за Резніченка попросив Філатов.

Реклама на dsnews.ua

Нагадаємо, що Філатов є одним з лідерів партії «Пропозиція», яка має в своєму активі мерів чотирьох обласних центрів: Дніпра, Миколаєва, Кропивницького та Житомира. За пропозицією Філатова Резниченко очолив список «Пропозиції» в Дніпропетровську облраду. На обласних виборах «Пропозиція» посіла третє місце (після партій «Слуга народу» і ОПЗЖ) — це спільне досягнення Філатова як мера обласного центру та Резніченка як колишнього голови ОДА, який дійсно заробив собі в області за чотири роки позитивний імідж.

Чи закотиться зірка Олійника

Після місцевих виборів, що відбулися 25 жовтня, Зеленський вже звільнив голів ОДА в восьми областях — Івано-Франківській, Одеській, Сумській, Миколаївській, Хмельницькій, Харківській, Херсонській, Закарпатській. Зміна керівництва ОДА — це зараз один з головних інструментів, за допомогою яких Банкова веде переговори і досягає домовленостей з місцевими елітами. Суть обміну проста і зрозуміла: популярна місцева партія отримує свого голову ОДА, а в подяку за це забезпечує президентській партії пост голови облради.

Тут, звичайно, виникають питання, а не продешевить Банкова при таких обмінах. Але Зеленський зараз дуже потребує позитиву, яким він міг би хвалитися. І на Банковій придумали, що президент зможе похвалитися лідерством партії «Слуга народу» за кількістю своїх голів обласних рад. Мовляв, це буде доказом того, що президентська партія, як і раніше, лідирує за популярністю у виборців.

Саме така логіка планованої заміни керівництва Дніпропетровської ОДА. І це означає, що Коломойський може втратити контроль не тільки над ОДА, а й над облрадою.

Нагадаємо, що в останній рік на чолі облради стояла людина Коломойського Святослав Олійник. Коли Коломойський очолював ОДА, Олійник був його заступником. Коли Порошенко звільнив Коломойського і призначив замість нього Резніченка, Олійник пішов слідом за своїм шефом. У грудні 2015 р. він був обраний першим заступником голови облради, а в листопаді 2019-го — головою облради.

Він же відповідав перед Коломойським за вирішення питань з новим головою ОДА Олександром Бондаренком, якого Зеленський призначив після звільнення Резніченка. «Губернатор — це не всесильна людина, йому треба, щоб облрада надавала фінансування, коригувала бюджет. Тому йому необхідна взаємодія з нами, яку ми йому забезпечимо на благі справи», — пояснював Олійник у вересні минулого року, незабаром після призначення Бондаренка.

Тому звільнення Бондаренка і повернення на пост голови ОДА Резніченка автоматично буде означати послаблення позицій Олійника, читай — Коломойського. Зважаючи на це стають сумнівними перспективи Олійника зберегти крісло голови облради.

Що вирішиться 16 грудня

Саме Олійник очолював список партії «Слуга народу» на виборах до облради. Однак результати вийшли не надто вражаючи. Президентська партія хоч і посіла перше місце, але отримала лише чверть мандатів — 30 з 120. Друге місце зайняла ОПЗЖ (27 місць), третє — «Пропозиція» під проводом Резніченка (17 місць), четверте — Блок Вілкула «Українська перспектива» (16 місць). Крім того, 13 мандатів отримала «Європейська солідарність», 9 — партія «Громадська сила» і 8 — «Батьківщина».

Підтримка "Пропозицією" кандидатури Олійника на посаду голови облради абсолютно виключена. Тому дуже переконливо звучали чутки про те, що Олійник, щоб зібрати під себе більшість, хоче створити коаліцію з ОПЗЖ і Блоком Вілкула. І що розмінною монетою в цій комбінації став Кривий Ріг — рідне місто Зеленського. Коли перед другим туром виборів в Кривому Розі мер Юрій Вілкул зняв свою кандидатуру за станом здоров'я, головними конкурентами стали Дмитро Шевчик від партії «Слуга народу» і Костянтин Павлов від ОПЗЖ. Криворізькі спостерігачі повідомляли, що адміністративний та медійний ресурси, на які могли розраховувати Олійник та ОДА, працювали на користь висуванця ОПЗЖ, а не президентської партії.

Примітно і те, що хоча вибори до облради пройшли ще 25 жовтня, проте перша сесія новообраної ради була призначена тільки на 8 грудня. Єдиним правдоподібним поясненням цієї затримки було саме те, що майбутні партнери по коаліції хотіли дочекатися результатів виборів мера Кривого Рогу, другий тур яких був призначений на 6 грудня. Переможцем став Павлов від ОПЗЖ, і Олійник міг розраховувати, що партнери тепер виконають свою частину угоди.

Ось тут і прийшов сюрприз від Банкової, яка зажадала зірвати обрання голови облради. Привід був придуманий дуже смішний. Коли депутати зібралися 8 грудня на сесію, з президії їм повідомили, що голова ради обирається шляхом таємного голосування; згідно з регламентом облради, для таємного голосування необхідно створити лічильну комісію з пропорційним представництвом депутатських фракцій; але за тим же регламентом фракції можуть бути утворені тільки за письмовим поданням на ім'я голови облради. Мовляв, виникла правова колізія, і тому потрібно перенести обрання глави облради на 16 грудня, щоб президія встигла розробити проєкт нового регламенту виборів глави облради.

Але Олійнику навряд чи було смішно. Бо тоді ж стало відомо, що цей сюрприз організував Філатов, який просуває Резніченка на пост глави ОДА. І що в цій змові беруть участь два дуже близьких до Зеленського нардепа — Юрій Кисіль (його дружині Зеленський продав свою земельну ділянку і нерухомість в Іванковичах під Києвом) і Юрій Корявченков (Юзік з «Кварталу 95»). Кисіль і Корявченков очолюють відповідно Дніпропетровську обласну та Криворізьку міську організації партії «Слуга народу», і обидва вони мають своїх людей серед новообраних «слуг народу» в обласній раді.

Так що 16 грудня облрада, швидше за все, таки обере собі нового голову. Тільки дуже ймовірно, що цей пост отримає не Олійник або якась інша людина Коломойського, а хтось зі «слуг народу», пов'язаних з Кисілем або Корявченковим. І тоді ядром правлячої коаліції в облраді можуть стати «Слуга народу» і «Пропозиція», без ОПЗЖ.

Синхронний пакет

Сесія облради 16 грудня розпочнеться об 11:00. У той же день о 10:00 має розпочатися друга сесія Дніпровської міськради. Перша сесія відбулася ще 27 листопада, але портфелі тоді не були поділені. Філатов завбачливо відклав цей хвилюючий момент на 16 грудня — і чудесним чином вгадав. Тепер в міськраді і облраді може бути проведене синхронне голосування за пакетні домовленості.

У міськраді Дніпра 64 місця. З них 22 отримала «Пропозиція», 13 — ОПЗЖ, 9 — «Слуга народу», 8 — «Громадська сила», 7 — «Європейська солідарність», 5 — Блок Вілкула «Українська перспектива». Ядром правлячої коаліції можуть стати «Пропозиція» та «Слуга народу» — знову ж таки, без ОПЗЖ. І без портфелів для людей Коломойського.

    Реклама на dsnews.ua