• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Яценюку не дають добровільно піти у відставку

Загроза БПП піти на перевибори в разі відмови прем'єра звільнити главу МВС свідчить, що Яценюка все активніше примушують до переформатування Кабміну
Фото: uapress.info
Фото: uapress.info
Реклама на dsnews.ua

Прем'єр оголосив своїм соратникам, що готовий піти у відставку, голосно грюкнувши дверима. Він нібито планує заявити про непрофесіоналізм Валерії Гонтарєвої, прорахунки Володимира Демчишина і написати заяву. Цей сценарій ламав всі плани Банкової. В Адміністрації Президента були впевнені, що ближче до весни парламент сам відправить Арсенія Яценюка у відставку і після цього нищівного удару він ніколи не зможе відродитися як політик. Тому в БПП вирішили зіграти на випередження. У зв'язку з цим з'явилися чутки про те, що восени країна йде на вибори, а вже прямо зараз БПП вимагає звільнити голову МВС Арсена Авакова.

Коротко ця версія звучала так: під час стратегічного наради за участю Президента на початку січня від прем'єра зажадали заміни глави МВС Арсена Авакова на будь-яку іншу кандидатуру і навіть висловили готовність одночасно поміняти і Генпрокурора і міністра внутрішніх справ.

Чи міг мати місце подібна розмова? Очевидно, що так. Але також очевидно, що подібна пропозиція спочатку було цікаво обом сторонам. Для Яценюка міняти Авакова немає ніякого сенсу, оскільки глава МВС на рейтинг прем'єра і його партії впливає оскільки остільки (часом навіть позитивно), а ось «гирі» на ногах Генпрокурора топлять якраз президентську силу. Для БПД такий ультиматум рівносильний оголошення дострокових виборів. Але поки що ці розмови не більше ніж блеф. Вибори БПП не потрібні точно так само, як і «Народного фронту». Партія Яценюка в парламент і якщо проходить, то з великим скрипом. А БПП може показати гарний результат лише в разі, якщо на вибори її поведе рейтинговий політик начебто Міхеїла Саакашвілі. Але він останнім часом, схоже, почав свою гру, в якій проглядається бажання істотно знизити рейтинг президентської політсили.

Звідси, як мінімум, два висновки. Перший — якщо БПП (точніше, частина фракції) дійсно тисне на відставкою Яценюка Арсена Авакова, то нічого путнього з цього не вийде. Прем'єр не здасть главу МВС. Так само як міністр внутрішніх справ не буде здавати Яценюка.

Насправді і відставка Яценюка з гучними розкриття діянь НБУ і ряду міністрів, і заміна Шокіна з Аваковим — це поки що не більше ніж блеф. І тут перемагає той, у кого сильніше нерви

Другий висновок — інформаційний вкидання про відставку Авакова просто точковий удар по Яценюку. Сьогодні вдарили по одному хворому місцю, завтра вдарять по іншим. В уряді у Арсенія Петровича трохи дійсно своїх людей — віце-прем'єр В'ячеслав Кириленко, міністр юстиції Павло Петренко і міністр Кабінету Міністрів Ганна Онищенко. Знайти слабкі місця у кожної з них нескладно. Наприклад, Кириленко регулярно потрапляє під каток критики з боку діячів культури. І атаки на представників «Народного фронту» в Кабміні будуть переслідувати цілком передбачувані цілі — схилити прем'єра до відходу з посади.

Можна не сумніватися, що найближчим часом почнеться переформатування уряду. БПП вже озвучив частину своїх побажань. Яценюк нічого озвучувати не буде — він хоче залишити за собою МВС, Мін'юст і міністра Кабінету Міністрів. Але головним питанням залишається фігура прем'єра, якого поки підтримує МВФ завдяки заступництву Наталії Яресько (зараз стосунки глави уряду і міністра фінансів дружні). Але поки в АП не зможуть переконати фонд, що новий прем'єр чудово впорається з поставленими завданнями, до тих пір будуть виникати інформаційні спалаху з приводу НФ.

Реклама на dsnews.ua

І останнє. Базовий сценарій, якого хоче досягти БПП, — це відставка Яценюка без виходу «Народного фронту» з коаліції. Але цей варіант малореалістичний, так що НФ неодмінно зажадає щось натомість. І це не тільки крісло в. о. голови парламенту для Андрія Парубія. Чим більше Банкова буде тиснути на Мартиненко, Авакова та ін., тим менше шансів, що такий сценарій буде реалізований. Другий варіант: все залишається як є, але при цьому рейтинг БПП невблаганно падає, що не влаштовує АП. Третій варіант-найменш бажаний для всіх — гучна відставка прем'єра і перевибори. Тоді програли виявляться обидві сторони.

Розуміючи це, кожен блефують в міру своїх сил. Але треба визнати, що обидві сторони геть не вміють грати в преферанс, тому прораховують кроки один одного без особливих зусиль. Хоча кожен думає, що перехитрить противника. А історія підказує, що в таких випадках суперники можуть довести ситуацію " до гіршого для обох сценарію.

    Реклама на dsnews.ua