• USD 27.8
  • EUR 33.4
  • GBP 38.7
Спецпроєкти

Навіщо Сироїд повторила старий "темник Кремля" про ЗСУ та АТО

Віце-спікер Верховної Ради Оксана Сироїд перевершила свої колишні звинувачення влади в сміттєвому колапсі Львова словами про ЗСУ
Реклама на dsnews.ua

Вчора відбулося засідання парламентського комітету з питань національної безпеки і оборони, під час якого розглядалися законопроекти про тимчасово окупованих Росією територіях (№6400), одним з авторів якого є Сироїд, а також законопроект нардепа БПП Мустафи Найєма про тимчасово окупованих РФ територіях (№6400-2). У підсумку законопроект Найєма відправили на доопрацювання, а №6400 взагалі відхилили, пише Depo.ua.

Не обійшлося без скандалу. Під час розгляду законопроекту №6400 виник спір. Нардепів обурило висловлювання Сироїд про те, що на даний ВСУ в АТО застосовують неконституційним способом.

Нардеп від БПП Юлій Мамчур її швидко поправив, сказавши, що "є ситуації застосування ЗСУ і антитерористична операція входить в перелік таких ситуацій". А голова комітету Сергій Пашинський зазначив, що теза про так звану незаконність ЗСУ на Донбасі останні два тижні регулярно звучить у різних телеефірах. Згодом він попросив Сироїд відповісти на коментарі нардепів, що віце-спікер і зробила, продовжуючи стояти на власній позиції.

"Звичайно, застосування ЗСУ, згідно Конституції, відбувається, коли ВР дає згоду на застосування збройних сил. Коли ви говорите, що АТО є підставою для застосування ЗСУ, це не так", — цитує видання Сироїд.

Після того як законопроект відхилили її, вона покинула засідання і написала гнівний пост в "Фейсбуці" про сценарій пацифікації, просування закону про реінтеграції Донбасу і т. д. Сироїд критикує миротворчі ініціативи, кажучи, що миротворці помирят Україну з ЛДНР, а з російськими миротворцями почнеться роззброєння ВСУ. Крім того, вона заявляє, що "парламент протягом двох років саботує ухвалення закону, який покладає відповідальність на Росію за окупацію частини території України та її наслідки, що забороняє торгівлю з окупованими територіями, що закріплює факт російської збройної агресії, ніж захищає солдатів від звинувачень у війні проти власного народу". Сироїд додає, що "президент саботує свій конституційний обов'язок прийняти рішення про застосування Збройних сил України у разі збройної агресії проти України (п. 19 ст. 106), що ставить кожного солдата, який нас захищав, під загрозу кримінального переслідування, як це сталося з Віталієм Маркивым".

Втім, всі ці заяви можна швидко рознести в пух і прах, глянувши в законодавство.

Реклама на dsnews.ua

По-перше, Сироїд повинна була б знати, коли говорила про неконституційне застосування ЗСУ в АТО, про Закон України "Про внесення змін до законів України щодо боротьби з тероризмом".

В ньому чітко прописано наступне: "Міністерство оборони України, органи військового управління, з'єднання, військові частини і підрозділи Збройних сил України забезпечують захист від терористичних посягань об'єктів і майна Збройних сил України, зброї масового ураження, ракетної і стрілецької зброї, боєприпасів, вибухових і отруйних речовин, що знаходяться у військових частинах або зберігаються у визначених місцях; організовують підготовку та застосування сил і засобів Сухопутних військ, Повітряних сил, Військово-Морських сил Збройних сил України в разі вчинення терористичного акту в повітряному просторі, у територіальних водах України; беруть участь у проведенні антитерористичних операцій на військових об'єктах та в разі виникнення терористичних загроз безпеці держави із-за меж України; у разі залучення до проведення антитерористичної операції забезпечують з використанням наявних сил та засобів виконання завдань з припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп і злочинних організацій; беруть участь у затриманні осіб, а у випадках, коли їх дії реально загрожують життю і здоров'ю заручників, учасників антитерористичної операції або інших осіб, їх знешкоджують".

Крім того, там також сказано, що "за рішенням керівника Антитерористичного центру при Службі безпеки України, погодженим з керівництвом відповідних суб'єктів боротьби з тероризмом, до широкомасштабних, складним антитерористичних операціях в районі їх проведення залучаються та використовуються сили і засоби (особовий склад і спеціалісти окремих підрозділів, військових частин, зброя, бойова техніка, спеціальні і транспортні засоби, засоби зв'язку, інші матеріально-технічні засоби) Служби безпеки України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної гвардії України, Збройних сил України, центрального органу виконавчої влади, реалізує державну політику у сфері захисту державного кордону та органів охорони державного кордону, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, Управління державної охорони України".

Те ж саме можна прочитати в Законі "Про Збройні сили України": "Забезпечення під час проведення антитерористичної операції виконання завдань з припинення діяльності незаконних воєнізованих або збройних формувань (груп), терористичних організацій, організованих груп і злочинних організацій, участь у затриманні осіб, а також для знешкодження осіб у випадках, коли їх дії реально загрожують життю і здоров'ю заручників, учасників антитерористичної операції або інших осіб".

Теза про незаконність застосування ЗСУ в АТО звучав на початку бойових дій на Донбасі і вбрасывался в наш медіапростір ворогом. Тоді, звичайно, існували певні підстави так говорити. Сьогодні питання участі ЗСУ в АТО можна вважати законодавчо врегульованим. І віце-спікер ВР повинна була б знати цей момент. Втім, Сироїд вже не вперше починає говорити відверто дивні речі. Згадати хоча б звинувачення влади в сміттєвий колапс. Тоді вона писала в "Фейсбуці", що політсила Садового не працює за сценарієм влади і взагалі руйнує всі корупційні схеми. І саме тому, мовляв, проти Садового ведеться війна. Але вона чомусь забула, що саме Садовий за багаторічну мерство не зумів вирішити питання зі сміттєзвалищем і сміттєпереробним заводом, чим і спровокував колапс. Замість цього Сироїд голодувала з Березюком заради звільнення голови Львівської ОДА Синютки.

Ось і виходить, що свідомо або внаслідок банального незнання віце-спікер ВР Оксана Сироїд, по суті, повторила "темник Кремля" трирічної давності про незаконність застосування ЗСУ в АТО. Чим, до речі, могла дуже образити діючих військових, а також кинути камінь в пам'ять про загиблих на Донбасі, які, за словами Сироїд, теж були там неконституційно. Крім неї в подібній історії побувала і Надія Савченко. В лютому нардеп від БПП Тетяна Ричкова з трибуни ВР заявила, що Надія Савченко під час візиту на Донбас підбурювала українських десантників залишити позиції під Донецьком і відправитися скидати владу в Києві. В цей же день Савченко і керівник українського центру визволення полонених "Офіцерський корпус" Володимир Рубан приїхали на окуповану частину Донбасу, щоб відвідати українських полонених. Зрозуміло, що у Савченка ці заяви спростували.

    Реклама на dsnews.ua