• USD 26.9
  • EUR 31.9
  • GBP 37.5
Спецпроєкти

Заступник голови ЄБРР в Україні Магалецький міг допомагати підрядникам в корупційній схемі, — ЗМІ

Заступник керівника київського офісу Європейського банку реконструкції та розвитку Марк Магалецький може бути причетний до корупційної схеми, пов'язаної з будівництвом окружної дороги навколо Житомира, а також з іншими дорожніми проектами, які ЄБРР фінансує в Україні

Реклама на dsnews.ua

З посиланням на переписку викривача корупції і центрального офісу ЄБРР в Лондоні про це повідомило видання Дело.

Одним з ключових напрямків роботи ЄБРР в Україні є фінансування будівництва та реконструкції великих автомагістралей. Коли ЄБРР фінансує будівництво доріг, відбір підрядників для таких робіт відбувається за особливою процедурою. Згідно з міжнародними стандартами, функції замовника і технічного нагляду за проектом має виконувати не власне бенефіціар дороги — "Укравтодор" в особі місцевої служби автомобільних доріг, а незалежне агентство інженерного нагляду, яке також відбирають на конкурсі.

Наприклад, для ремонту окружної дороги Житомира тендер виграла китайська компанія Sinohydro, а функцію інженерного нагляду виконувала італійська IRD Engineering. Про її можливу причетність до корупційних схем і йдеться в матеріалі, який заснований на листуванні інформатора з головним офісом ЄБРР в Лондоні.

Листування, за словами видання, тривало з літа 2020 по травень 2021 року, а листи є в розпорядженні авторів матеріалу.

Як стверджують журналісти, кілька перших листів з доступного масиву стосуються будівництва автодороги М05 Київ — Одеса. Йшлося про можливу спільну участь турецького підрядника HGG Insaat Anonim Sirketi і IRD як агентства з технічного нагляду в тендері на ремонт частини цієї дороги взимку 2020 року. Переговори про це нібито почалися ще в листопаді 2019-го.

Компанії програли конкурс, проте нібито заручилися підтримкою Марка Магалецького при розгляді скарг на результати торгів, які мали "збити" з першого місця переможця — компанію Onur. За словами викривача, Магалецький нібито порадив змовникам подавати якомога більше скарг, щоб переконати центральний офіс ЄБРР у нібито змові, яка має місце між "Укравтодором" і переможцем тендеру.

За словами викривача, в червні 2020 року представник IRD в Україні Юрій Срібняк нібито доповідав Паоло Орсіні, власнику IRD, що Магалецький благополучно пролобіював скаргу HGG всередині ЄБРР. Більш того, за його інформацією, платежі від ЄБРР на адресу Onur нібито стали затримувати, а Магалецький "висловив надію", що контракт з Onur може бути розірваний на користь HGG.

Згідно наступним листам, в жовтні 2020 року Магалецький нібито домігся дискредитації "Укравтодору" перед головним офісом ЄБРР, оскільки останній відправив до Києва листа з вимогою зняти окремих чиновників "УАД" з проекту М05. Лист нібито за порадою Магалецького потрапив в ЗМІ.

Приблизно в цей же період, як стверджують журналісти, починається новий етап взаємодії Магалецького, Срібняка і Орсіні за проектом М06 (обхідна дорога навколо Житомира), де IRD вже була консультантом з інженерного нагляду. Після того, як «Укравтодор» ініціював розрив контракту, постало питання про те, щоб IRD при цьому не втратила свій підряд.

На початку лютого 2021 року Магалецький і Срібняк зустрілися в київському ресторані "Адель" (цей епізод зафіксовано на відео і був продемонстрований в ефірі "Секретних матеріалів"). За словами викривача, за вечерею сторони обговорювали і проект М05, де ЄБРР мав ось-ось встати на сторону HGG і IRD, "викинувши" Onur, а також проект обхідної дороги Житомира, де IRD мала залишитися в якості інженера-консультанта після зміни підрядника.

Саме в кінці цієї зустрічі Срібняк передав Магалецькому пакет з логотипом IRD, як це зафіксовано на відео. "На підставі переговорів, що відбулися між паном Срібняком і паном Орсіні (власник IRD Engineering), [можна зробити висновок, що] цей пакет містив компенсацію за послуги пана Магалецького", — йдеться в листі інформатора на адресу ЄБРР. У наступних листах він також цитує звернення Орсіні до Срібняка: "Ми повинні подякувати йому (пану Магалецькому) за його допомогу у вирішенні нашої ситуації в Житомирі, .... Використовуйте готівку, яка у вас є".

За припущенням інформатора, готівку для таких представницьких витрат Срібняк міг отримувати через свою дружину Аллу Срібняк, оформлену як ФОП для надання консультаційних послуг IRD (копії актів виконаних робіт, як стверджують в матеріалі, є в розпорядженні редакції Delo.ua). "Вона домогосподарка і ніяких робіт для IRD не виконує", — пише викривач. Однак нібито дружина Срібняка отримувала протягом декількох місяців 3250 євро (3000 + 5% єдиного податку) для таких витрат, які потім могли передавати Магалецькому. "За моєю оцінкою, йому заплатили від 20 до 30 тис. євро", — написав інформатор.

    Реклама на dsnews.ua