• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Заради чого? Відповідь на питання Зеленського щодо вільних економічних зон вже давно відома

Питання "до людей" про вільні економічні зони позбавлене сенсу: його вже добре регламентовано, а тема ця перебуває в компетенції Верховної Ради

Володимир Зеленський
Володимир Зеленський
Реклама на dsnews.ua

З огляду на питання №2, яке команда Зеленського збирається поставити у день голосування, поговоримо про вільні економічні зони без емоцій.

  • Юридично досі в Україні існує 12 ВЕЗ, у тому числі "Порто-франко" в Одеському морському порту та "Рені". З них діюча лише ВЕЗ "Крим" на тимчасово окупованій території Криму, при чому надходить дуже багато критики на її адресу. В інших пільговий режим не працює. Закон "Про спеціальну (вільну) економічну зону "Порто-франко" на території Одеського морського торговельного порту", наприклад, досі діє, з однією поправкою, як і всі інші закони, а саме — з 2005 року, коли був ухвалений Закон "Про зміни до бюджету", всі пільги було зупинено і з того часу не поновлювалися. В Донецькій області досі існують ВЕЗ "Донецьк" та "Азов" (Маріуполь). Крім цього, свого часу ціла низка населених пунктів Донецької області (Горловка, Маріуполь, Сніжне, Макіївка тощо) були оголошені територіями пріоритетного розвитку із спеціальним режимом інвестиційної діяльності на 30 років. Особливих результатів ніхто не бачив, досвід їхнього існування ніхто майже не узагальнював, а наразі це взагалі неможливо.
  • ВЕЗ діють у багатьох країнах світу, включаючи країни ЄС. Наприклад, у Латвії діють три спеціальні економічні зони (Лієпайска, Латгальська, Резекненська) і два вільних порти (Ризький і Вентспілський). В Польщі — 14 ВЕЗ. Десь вони реально працюють та на їхніх територіях будуються заводи, створюються підприємства тощо. В Україні вони існували нетривалий час, тож говорити про їх користь чи шкоду важко.
  • В Україні ідеї ВЕЗ були значним чином дискредитовані не лише через те, що вони під час свого існування використовувалися не "за призначенням". Багато чому долучилися наші чудові політики, які під виглядом ВЕЗ протягували ідею "мʼякого" сепаратизму. Достатньо нагадати законопроект "Про вільну (спеціальну) економічну зону "Порто франко", поданий групою депутатів (Рабінович, Скорик, Ківалов, Пресман, Кіссе), в якій територією ВЕЗ проопнувалося оголосити всю Одеську область, а для запобігання несанкціонованому і неконтрольованому проникненню на територію СЕЗ "Порто-франко" або за її межі фізичних осіб, транспортних засобів, а також ввезенню і вивезенню товарів та інших предметів територія СЕЗ "Порто-франко" повинна бути достатньо захищена від несанкціонованого переміщення товарів та осіб і облаштована відповідно до вимог органів доходів і зборів".
  • Стосовно ВЕЗ "на Донбасі", незрозуміло, як вона буде виглядати і на якій території діяти — в ОРДЛО, на підконтрольній території, будуть це точкові зони чи вся територія, а якщо вся, то, дивися вище, мають бути митні кордони, тобто взагалі кордони як такі. Якщо мова йде про точкові, то тут інша справа. В Україні діє закон "Про загальні засади створення й функціонування спеціальних (вільних) економічних зон", згідно із статтею 2 якого "Статус і територія спеціальної (вільної) економічної зони, а також строк, на який вона створюється, визначаються Верховною Радою України шляхом прийняття окремого закону для кожної спеціальної (вільної) економічної зони". Навіщо про це опитувати, коли все рівно буде потрібно ухвалювати відповідний закон?
  • Завдяки децентралізації місцеві ради отримали дуже серйозні важелі, які дають їм право використовувати методи податкового стимулювання для створення сприятливих умов для інвесторів, наприклад, шляхом звільнення від податку на землю або його часткової компенсації. Правда, тут поле неоране для корупції, але це — зовсім інша історія. В цілому ВЕЗ з їх пільговим режимом — це палка о двох кінцях: з одного створює умови, з іншого — проблеми.
  • Крім всього, серед чинників проти відновлення ВЕЗ завжди називалася позиція МВФ.
    Реклама на dsnews.ua