• USD 36.6
  • EUR 35.6
  • GBP 40.3
Спецпроєкти

Зеленський - не Янукович. Наскільки це погано для нас?

П'ять відмінностей між збіглим президентом і нинішнім главою держави

Фото: Офіс президента
Фото: Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Останнім часом багато хто порівнює Зеленського і Януковича. Дійсно, формально є багато схожих моментів. Але я хотів би трохи спростувати міф про те, що Зеленський - це Янукович. Як мінімум для того, щоб ми могли краще спрогнозувати майбутнє України.

Отже, що відрізняє Зеленського і Януковича?

1. Мотивація. Янукович хотів стати найбагатшим українцем. Що ж є кінцевою метою Зеленського, крім того, що він хоче, щоб усе було добре, не знає ніхто. Навіть сам Зеленський. Це насправді є однією з ключових проблем, тому що ми не можемо спрогнозувати, куди це саме "щоб все було добре" може завести всіх нас. І це при тому, що він усе більше закохується у владу.

2. Вертикаль влади. У Зеленського немає ніякої вертикалі, починаючи від лінії губернаторів і закінчуючи парламентом. Така вертикаль нездатна нічого робити. Навіть найкращі ідеї будуть розбиватися об інституційну неспроможність. Тому ми можемо говорити тільки про точкові проєкти, які будуть втілюватися в життя виключно за ініціативою і під контролем окремих людей. Янукович теж втілював тільки точкові проєкти, але він спирався на вертикаль, яка працювала досить ефективно як мінімум до кінця 2012 р.

3. Колапс силовиків. У репресивної машини немає координації. Тому ми маємо те, що зводиться до формули одного колишнього генпрокурора: "Єдине, що вміють добре робити силовики, - це відкривати кримінальні провадження". У перекладі на людську мову це означає, що система, при якій бізнес може вирішувати питання в "єдиному вікні", відсутня і той хаос, який був попередні шість-сім років, тільки посилився. І все це помножено на відсутність понятійної системи, яка могла б бути балансом.

4. Політичні репресії. Всі кримінальні провадження проти журналістів, політиків і насамперед проти Порошенка настільки безглузді, що в них не повірить ніхто. Не треба бути великим політтехнологом, щоб зрозуміти, що справа про підписання газових угод і справа про призначення заступника керівника розвідки - це не просто дві великі різниці. Це примітивний живопис маленької дитини проти умовного Рембрандта. Рівень насамперед прокуратури, а по-друге, політичних радників набагато нижчий середнього.

5. Виборці. Ключова відмінність Зеленського та Януковича - це електоральне ядро. У Януковича виборець був чітко проросійський. У Зеленського ядерний виборець - це те, що Ленін колись називав болотом. Янукович розширився від проросійського виборця до виборця "яка різниця". Тут усе відбувається навпаки: від "яка різниця" до проросійського і частково проукраїнського виборця.

Реклама на dsnews.ua

Це головні відмінності системи Януковича і Зеленського. Але у них є одна глобальна подібність, яка є дуже загрозливою для нас. За цей рік він "скуштував" відчуття влади і влада йому дуже подобається. І все більше створюється враження, що Зеленський буде робити все, щоб втриматися якомога довше. Власне, зараз ми можемо точно сказати, що головною ідеєю правління Зеленського все більше стає правління заради правління.

    Реклама на dsnews.ua