• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Зигзаг удачі. Чому кримінальну справу Ляшко — погана новина для Тимошенко

Забуту справу про лотерейних виграші Олега Ляшка, схоже, отримало друге дихання, але для лідера "радикалів" це не так вже й погано
Реклама на dsnews.ua

Цього тижня ЗМІ повідомили, що Спеціалізована антикорупційна прокуратура і Національне антикорупційне бюро підготували подання на зняття недоторканності з двох нардепів, один з яких аж сам Олег Ляшко — один з медійних українських політиків, лідер опозиційної фракції "радикалів", "бронзовий призер" президентських виборів 2014 р. і майбутній кандидат в президенти.

Другого фігуранта вистави — "оппоблоковца" Сергія Дунаєва — ми винесемо за дужки, по-перше, тому, що його політичний масштаб не можна порівняти з масштабом Ляшко, а ще й тому, що йому, на відміну від головного "радикала", ставиться в провину лише подача недостовірних даних у декларації про доходи (що завжди можна списати на механічну помилку або забудькуватість). А от Ляшко плюс до всього підозрюється у незаконному збагаченні, що потенційно набагато серйозніше.

І хоча офіційного підтвердження намірів САП і НАБУ не було — головний антикорупційний прокурор Назар Холодницький наявність уявлення не підтвердив і не спростував, пославшись на таємницю слідства, — інформаційний ефект від новини було передбачувано гучним. І особисто Ляшко, і його соратники по партії тут же заявили про "політичне замовлення влади", "політичний тиск", яке на опозиційних "радикалів" надає директор НАБУ Артем Ситник на замовлення Банкової.

При цьому Олег Валерійович, хоч Порошенко і "особисто дає вказівки фальсифікувати" проти нього звинувачення, продовжує випромінювати властивий йому оптимізм, запевняючи своїх виборців, що "всі вигадані справи" лопнуть, "як мильні бульбашки", оскільки Ляшко, мовляв, політик виключно чесний і порядний.

І в Олега Валерійовича, треба зізнатися, є певні підстави цей випромінювати оптимізм, незважаючи на те, що справа, за яким його хочуть позбавити недоторканності, здається досить очевидним навіть людям, далеким від юридичної практики. Мова йде про знаменитих трьох виграші лідера "радикалів" в лотерею на загальну суму близько 500 тис. грн, які Ляшко задекларував рік тому. Тоді, нагадаємо, інформація про те, що Олег Валерійович тричі протягом одного року виграв великі суми грошей, викликала в країні шквал різноманітних знущань над "радикалом". Не рятувало навіть пояснення Ляшко, що свої півмільйона він нібито виграв, роблячи ставки на букмекерському тоталізаторі на свій улюблений клуб донецький "Шахтар" і кілька менш улюблений "Ліверпуль", адже можливість тричі поспіль зробити виграшну ставку не надто узгоджується з теорією ймовірності. Щоб на тоталізаторі виграти скільки-небудь пристойну суму, нагадаємо, потрібно ставити на як можна менш ймовірне подія.

Зрозуміло, антикорупційні органи не могли пройти повз такого скандалу і почали розслідування, яке триває досі, хоча ще в березні цього року в ЗМІ з'явилася інформація, що в документах Української національної лотереї, до яких за рішенням суду отримало доступ НАБУ, задекларовані Ляшко виграші не зареєстровані. Якщо це так, що, до речі, підтверджують і джерела "ДС", то є всі підстави вважати, що лідер "радикалів" задекларував завідомо недостовірну інформацію, а законність доходу в 0,5 млн грн сумнівна.

Але оптимізм Ляшко виникає аж ніяк не з-за юридичних аспектів справи, а з політичних. По-перше, політик чудово розуміє, що для зняття з нього недоторканності потрібно не тільки 226 голосів у сесійній залі, але і відповідне рішення профільного комітету, і ймовірність, що голоси знайдуться не набагато більше вірогідності тричі поспіль виграти в лотерею. По-друге, історія зі зняттям недоторканності — це відмінний привід для Олега Валерійовича знову побути в центрі уваги ЗМІ, розсипаючи направо і наліво звинувачення влади у "політичних замовлень", а заодно звинувачуючи і саму владу в астрономічних розмірів корупції, на фоні якої скромний виграш "радикала" виглядає не заслуговує уваги дрібницею.

Реклама на dsnews.ua

До того ж не треба забувати, що виборець Ляшко за замовчуванням ірраціональний, а тому навряд чи розчарується у своїй любові до політичного кумира через історію з лотереєю. Швидше навпаки, при правильній і агресивної контргрі, яка Олегу Валерійовичу досить непогано вдається, він здатний навіть наростити свій рейтинг, що буде дуже до речі в зв'язку з виборами, що наближаються. І ось тут настає час задуматися іншому учаснику президентської гонки — Юлії Тимошенко. Скільки б Ляшко не звинувачував Порошенко у фабрикації справ проти нього, наростити рейтинг за рахунок виборця Порошенко Ляшко не зможе, оскільки їх електорати майже не перетинаються, а ось ірраціональний виборець Тимошенко цілком здатний захопитися чином "репресованого" владою Олега Валерійовича і поміняти політичного кумира.

Таким чином, вимальовується досить парадоксальна історія — тюрмою лякають Ляшко, але підстави лякатися є тільки у Тимошенко, але не в'язниці, а посилення конкурента на її електоральному полі. У зв'язку з цим можна було б припустити, що вся історія зі зняттям недоторканності, як стверджує Ляшко, розроблена хитрими політтехнологи з Банкової, але в реальності подібні багатоходівки абсолютно нетипові для української політики. Пояснення початку нової атаки на лідера "радикалів", швидше за все, набагато простіше. Для директора НАБУ Артема Ситника лотерея Ляшко — відмінна можливість одночасно і свою ефективність нарешті показати і неефективність виправдати. Мовляв, НАБУ знайшла і повністю довела корупцію в діяльності одного з найбільших політиків країни, а до суду справа не дійшла виключно за кругової поруки серед депутатів, які вирішили "не здавати свого".

    Реклама на dsnews.ua