• USD 28.2
  • EUR 34.2
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

"Золотий міст" для Путіна. Чи відбудуться 28 березня вибори до ОРДЛО

Одна з можливих поступок Кремлю — згода України постачати воду в окупований Крим. Для цього буде використана Кримська платформа

Місцеві вибори в Україні
Місцеві вибори в Україні / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Наступного тижня в п'ятницю, 22 січня, продовжаться консультації радників лідерів держав — учасників Нормандського формату. Цим, власне, і обмежується офіційна інформація про підсумки зустрічі тих же учасників переговорів, що пройшла в Берліні у вівторок, 12 січня. Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак і заступник керівника путінської адміністрації Дмитро Козак розмовляли більше шести годин, але не домовилися ні про що, крім як зустрітися ще раз через дев'ять днів.

Про те, які пропозиції Путіну привіз Єрмак, натякнув в інтерв'ю виданню Politeka спікер української делегації в Тристоронній контактній групі, радник Єрмака Олексій Арестович. За його словами, Україна запропонувала Путіну «золотий міст на відхід», тобто ідеальні умови для виходу з ОРДЛО. «Не просто відхід, а відхід зі збереженням обличчя і зняттям санкцій за Донбас — це блискучий вихід для них», — підкреслив він.

Функція Арестовича в цілому відома. Він потрібен для вкидань, щоб готувати громадську думку до сюрпризів, які ще не наважується озвучувати сам Єрмак. Зараз нас, по суті, вже почали привчати до того, що потрібно піти на якісь мегапоступки, щоб створити для Путіна «золотий міст на відхід з ОРДЛО», який дозволить йому «зберегти обличчя».

Причому цілком можливо, що обидві сторони вирішать поспішити. І якісь конкретні домовленості будуть досягнуті вже 22 січня. Тим часом різні джерела діляться відомостями про те, з яких «секцій» може складатися цей «золотий міст» для Путіна, придуманий на Банковій.

Вибори в ОРДЛО

Однією з «секцій золотого мосту» можуть стати вибори в ОРДЛО 28 березня. Саме на цю дату вже призначені проміжні вибори депутатів 75 селищних і сільських рад у 23 областях України. 5 січня ЦВК звернулася до Донецької та Луганської ОДА з проханням не пізніше 15 січня повідомити, чи вважають вони можливими провести місцеві вибори в 18 територіальних громадах на контрольованій Україною території Донецької та Луганської областей, де вибори не були проведені 25 жовтня 2020 р. Рішення про проведення там виборів ЦВК повинна прийняти не пізніше 17 січня.

Реклама на dsnews.ua

Зрозуміло, що Донецька і Луганська ОДА дадуть ЦВК таку відповідь, що захоче Банкова. І зараз Банкова торгується з Кремлем. Дійсно, на даний момент є теоретична можливість провести 28 березня вибори на Донбасі по обидва боки фронту одночасно. Це могла б бути гарна картинка для світових медіа, максимально вигідна Путіну.

Утім, на практиці дуже проблематично встигнути все організувати саме до 28 березня. Зокрема, щоб вписати цей процес в українське правове поле, потрібні спеціальні рішення Верховної Ради.

Тому, якщо Донецька і Луганська ОДА дадуть ЦВК негативну відповідь, це буде означати лише те, що на Банковій вирішили зберегти цю опцію для подальших торгів. Адже красиву картинку з одночасними виборами по обидва боки фронту зовсім не обов'язково створювати саме 28 березня — підійде і будь-яка інша неділю.

Прямі закупівлі російського газу

Упритул до цієї «секції золотого мосту» може стати інша — відновлення Україною прямих закупівель російського газу. В такому випадку Путін зможе публічно тріумфувати.

Це вигідно і Зеленському. Принаймні, лобісти цього варіанту обіцяють, що прямі поставки газу з Росії нібито дозволять знизити тарифи на газ на 30-40%, а це, мовляв, відразу ж зупинить «тарифні майдани».

Звичайно, щоб організувати це, потрібен час, тоді як тема тарифів на газ для населення гаряча прямо зараз. Але, з іншого боку, у Банкової з'являється переконливий (для Зе-електорату) додатковий аргумент на користь «золотого мосту» для Путіна: мовляв, народ, якщо хочеш зниження тарифів, то потрібно всього-на-всього домовитися з Путіним по Донбасу. Перефразовуючи класичний мем Зеленського, можна сказати: «Яка різниця, за яким законом пройдуть вибори в ОРДЛО, якщо тарифи на газ будуть знижені?»

Відмова від блокади Придністров'я

Переговори Єрмака і Козака в Берліні збіглися з візитом в Україну президента Молдови Маї Санду. Це був перший закордонний візит Санду після обрання її на президентський пост. І те, що свій перший візит вона зробила саме в Київ, свідчило про те, які великі надії покладає вона на Україну.

Великою мірою головний інтерес Санду — не в якихось торгових, економічних або інфраструктурних проєктах, а в тому, щоб Зеленський сприяв блокуванню постачання і ротації особового складу оперативної групи російських військ у Придністровському регіоні Республіки Молдова. За наявною інформацією, Санду прямо висловила Зеленському цю свою надію, однак той ухилився від прямої відповіді на це прохання.

Фактично все коло питань, пов'язаних з Придністров'ям, тепер включено в торг між Банковою і Кремлем. Хоча насправді загальний інтерес Києва і Кишинева полягає в тому, щоб змусити Росію піти з Придністров'я. І якраз зараз з'явилася можливість для спільних зусиль і консолідованих дій. А замість цього ми ризикуємо стати посібником Росії в окупації Придністров'я.

Вода в Крим

Ще одна можлива «секція золотого мосту» для Путіна — це згода України постачати воду в окупований Крим. Тема ця вже багато разів піднімалася, але тепер для цього буде використана Кримська платформа. Вона нібито повинна зібратися на засідання влітку 2021 р. Правда, Зеленський запевняє, що «Кримська платформа — це наша ініціатива щодо консолідації міжнародних зусиль для деокупації Криму», проте де-факто це буде майданчик для легалізації домовленостей Кремля і Банкової про подачу до Криму дніпровської води.

Технічно це організовується так. Кремль пропонує своїм ручним опозиціонерам взяти участь у Кримській платформі і підняти там питання про водопостачання Криму з боку України на комерційній основі з гуманітарних міркувань. Українська сторона повинна закотити очі, сказати — ну це ж не Путін просить, а російські опозиціонери, це ж зовсім інша справа.

Цим переліком можливих «секції золотого мосту» для Путіна не вичерпуються. Є ще російська вакцина від COVID-19, є послаблення ролі української мови в Україні та посилення ролі російської мови, є і інші питання, важливі для Кремля.

    Реклама на dsnews.ua