• USD 29.3
  • EUR 30.4
  • GBP 35.7
Спецпроєкти

Зрада по-німецьки. Чи була змова між Siemens і Кремлем

Україну влаштують два варіанти: або Siemens покарає Росію, або Німеччина покарає Siemens. Інакше європейські санкції проти РФ за анексію Криму будуть дискредитовані
Фото: handelsblatt.com
Фото: handelsblatt.com
Реклама на dsnews.ua

Історія з турбінами Siemens, що потрапили в окупований Крим всупереч західних санкцій, має дві версії. За однією з них, німецький концерн був від початку і до кінця в курсі афери з турбінами, затіяної Росією, і зараз лише зображує обурення заради того, щоб уникнути покарання за порушення режиму санкції. За іншою, Siemens нічого не знав і зараз щиро обурюється через те, що російські партнери його підставили.

Яка версія ближче до істини, з'ясується досить скоро. І тут дуже багато буде залежати від дій (не слів) німецького концерну.

Версія змови

Керівництво Siemens з самого початку російської агресії проти України було налаштоване розвивати співпрацю з державою-агресором. Як нагадує мюнхенська газета Süddeutsche Zeitung, через два тижні після анексії Криму глава Siemens Джо Кэзер був в гостях у резиденції Путіна. Після прийому Кэзер дав інтерв'ю і сказав: "Siemens не керується при довгостроковому плануванні короткостроковій турбулентністю". А Spiegel Online додає, що в квітні 2016 р. президент концерну Siemens у Росії та Центральної Азії Дітріх Меллер заявив російському державному мовцеві Russia Today: "Ми завжди говорили, що ми проти санкцій і закликаємо до їх скасування".

Також і скандальні турбіни з самого початку призначалися для того, щоб допомогти Путіну вирішити проблеми в окупованому Криму. Після анексії півострова Кремль оголосив про будівництво енергомосту Кубань - Крим і про те, що електроенергію для нього буде генерувати ТЕС, яку побудують в Тамані - станиці в Краснодарському краї РФ на березі Керченської протоки. У січні 2015 р. Міненерго РФ оголосило про плани вибрати інвестора для будівництва в Тамані ТЕС на 660 МВт, яка буде використовуватися для енергопостачання Криму. Саме для цієї станції Siemens погодився поставити турбіни, прекрасно знаючи, що вони будуть виробляти електроенергію для російських окупаційних військ і маріонеткової адміністрації в Криму.

Однак будівництво ТЕС в Тамані далі планів не пішла, оскільки не знайшлося інвесторів. Як зазначило агентство Reuters, потенційні інвестори побоялися можливих санкцій. Тобто від участі в цій авантюрі відмовилися всі західні компанії, крім німецького концерну.

Замість ТЕС в Тамані Кремль вирішив побудувати станції в Криму. У червні 2015 р. російська ділова газета "Ведомости" повідомила: "Siemens поставить турбіни для кримських електростанцій. "Технопромекспорт" в обхід санкцій купить турбіни у російського СП Siemens". За відомостями газети, дочка держкомпанії "Ростех" - ВАТ "Технопромекспорт" - ще навесні 2015 р. уклала контракт на поставку чотирьох парогазових турбін потужністю 165 МВт кожна (сумарно 660 МВт) з ТОВ "Сіменс технології газових турбін", який на 65% належить концерну Siemens, а на 35% - російському ВАТ "Силові машини". Джерела газети повідомили, що "контракт передбачає поставку обладнання для нової електростанції в Тамані, а не в Крим. Турбіни і правда спочатку відправлять в Тамань, але це формальність, щоб обійти санкції".

Реклама на dsnews.ua

Таким чином, ще два роки тому ні для кого не було секретом, куди насправді підуть ці турбіни. Тим не менш Siemens все ж поставив їх нібито для Тамані, хоч і знав, що ніякої ТЕС там не будується.

У березні 2017 р. німецький концерн оголосив, що виконав контракт з російським "Технопромэкспортом", поставивши йому чотири турбіни. "За контрактом майданчиком для цих турбін є Тамань, - підкреслив директор департаменту виробництва енергії та газу Siemens в Росії Микола Ротмістров. - Тамань є територією Російської Федерації. Ми не порушуємо санкції".

5 липня агентство Reuters повідомило, що турбіни, поставлені німецьким концерном, Росія вже направила в Крим. На наступний день Siemens офіційно заявив: "У нас немає підстав вважати, що газові турбіни, згадані у новинах, призначені для Криму".

Але незабаром позиція концерну змінилася. Він визнав, що турбіни опинилися в Криму, і став демонструвати обурення з цього приводу. 11 липня Siemens подав в Арбітражний суд Москви позов до трьох юрособам: ТОВ "Сіменс технології газових турбін", ВАТ "Зовнішньоекономічне об'єднання "Технопромекспорт"" і однойменним ТОВ.

Важко повірити, що московський суд визнає незаконною транспортування турбін в Крим. Швидше за все, суд за підказкою Кремля скаже, що незаконні західні санкції, які забороняють це робити. А після цього концерн зможе говорити: ось бачите, я зробив все, що від мене залежало, щоб повернути турбіни з Криму, тому мене не можна карати за те, що вони там опинилися.

Версія обману

За твердженням концерну Siemens, російські партнери його обдурили і він їх за це покарає. "Siemens заявив, що його російський клієнт брехав йому. За словами представників Siemens, "Технопромекспорт" неодноразово запевняв, що в Крим турбіни спрямовуватися не будуть, - пише The New York Times. - "Цей інцидент являє собою явне порушення договорів про постачання, в яких чітко і однозначно говориться про те, що наш клієнт не має права здійснювати поставки в Крим", - заявили представники Siemens".

Крім позову в московський суд у концерну є й інші, більш потужні важелі впливу на ситуацію. Ще 7 липня Siemens повідомив про створення "команди для розслідування" транспортування турбін в Крим. У повідомленні підкреслюється, що такі дії "були б явним порушенням договірних угод. Siemens неодноразово попереджав свого клієнта, що Siemens дотримується всі обмеження експортного контролю". При цьому концерн повідомив про свої дії у відповідь: "Siemens прийняв всі можливі юридичні заходи і прийме оперативні заходи для запобігання незаконного використання обладнання, наприклад, він не буде надавати ніяких поставок або послуг для встановлення, введення в експлуатацію або гарантійного обслуговування".

8 липня агентство Reuters розповів про те, що однією з фірм, що беруть участь в монтажі та введенні в експлуатацію турбін в Криму, є російське ЗАТ "Интеравтоматика". Згідно з офіційними даними Siemens належать 45,7% акцій цієї фірми. Відповідаючи на питання про участь "Интеравтоматики" в проекті в Криму, представник Siemens заявив: "Siemens дотримується своєї попередньої позиції, що не будуть надаватися гарантійні, монтажні та пусконалагоджувальні послуги для газової турбіни. Ми розслідуємо участь "Интеравтоматики" у запуску газових турбін і будь-яких інших послуг, і, якщо це буде доведено, ми зробимо всі необхідні і доступні кроки, щоб якомога швидше припинити будь-яку подібну діяльність".

Доставка турбін до місця розташування електростанції - це тільки початок складного процесу, щоб змусити їх працювати, нагадує Reuters. Вони являють собою дуже складне обладнання, упаковане з електронікою та спеціалізованим програмним забезпеченням. Тому необхідні інженери-фахівці, щоб їх встановити та ввести в експлуатацію.

Якщо Siemens доб'ється, щоб "Интеравтоматика" не брала участі у встановленні турбін і пуско-налагоджувальних роботах, то цілком можливо, що ці величезні махини так і залишаться лежати на будмайданчику марним вантажем. 10 липня концерн повідомив, що "Интеравтоматика" письмово запевнила Siemens в тому, що всі дії, що стосуються Криму, будуть негайно припинені. У повідомленні говориться також, що Siemens поширив внутрішнє розслідування на всі пов'язані з концерном російські компанії, щоб переконатися в тому, що ті не порушують експортні обмеження на постачання устаткування або надання послуг.

Але у німецького концерну є в запасі і ще більш серйозна загроза: взагалі покинути російський ринок. За минулий рік Siemens заробив у Росії 1,2 млрд євро. Якщо концерн піде з Росії, то без техобслуговування залишаться не тільки безліч ТЕС з німецькими турбінами, але і швидкісні і прискорені потяги "Сапсан" і "Ластівка" (всі вони виробництва Siemens).

Таким чином, у концерну є чим відповісти на порушення контракту російським клієнтом. І судити про те, чи була змова, або ж обман, можна буде по тому, наскільки серйозно покарає Siemens свого обманщика.

З іншого боку, концерн змушений займати жорстку позицію, щоб не нарватися на великий штраф за порушення санкцій, який може бути накладено владою Німеччини або Єврокомісією. Ще більш серйозне покарання можливо від США - наприклад, у вигляді заборони на торгівлю з німецьким концерном, що, до речі, цілком у дусі Дональда Трампа.

    Реклама на dsnews.ua