• USD 36.6
  • EUR 38.6
  • GBP 44.7
Спецпроєкти

"Православні бабусі" УПЦ МП. Хто і навіщо використовує ресурс Онуфрія без його дозволу

Церковна політика, якої так прагнув уникнути президент Володимир Зеленський, – мабуть, розуміючи, що тут йому не перевершити попередника, - сама йде до нього, відомий як Магомет до невідомої горі
Реклама на dsnews.ua

Віруючі УПЦ МП збираються під Офіс президента на акцію протесту - вірніше, в даному випадку це називається "молитовне стояння" - проти відразу цілого списку президентських ініціатив: проекту "Країна в смартфоні", перепису населення та скасування мораторію на продаж землі.

Як бачите, вимоги та статті невдоволення православного люду президентом Зеленським стають різноманітнішими. Минулого разу (у липні) протестували тільки "за профілем" - проти створення Державної служби етнополітики і свободи совісті при реорганізованому Міністерстві культури. А точніше, проти релігійного департаменту - в даний момент це департамент Мінкульту у справах національностей та релігій, в якому, на глибоке переконання віруючих, засідають "вороги народу".

Але ось програма православного протесту стає насиченішим і різноманітніше. Хоч і не скажу, що оригінальніше. Згідно інформації, поширеної у православних пабликах, "Країна в смартфоні" призведе до присвоєння кожному громадянину з самого народження індивідуального номера. Що ж до перепису, то тут все ще страшніше: в опитувальнику 30 питань, що дорівнює кількості срібняків, отриманих за зраду Іудою Христа.

Шукати суть і сенс у змісті вимог протестантів - завдання не для журналіста, а для фахівців в інших областях. Можливо, це і зовсім безглузда завдання. І в цей раз, якщо б мова йшла тільки про "Країну в смартфоні" і небажанні листуватися", відповідаючи на 30 запитань, можна було б потиснути плечима і пройтися по мракобіссю. Але ось що чіпляє погляд: в список протестних питань потрапив мораторій на землю. Не скажу, що церкви це питання зовсім нецікавий, - є і у деяких церковних господарств цілком певний земельний інтерес. Не кажучи вже про те, що є у церкви спонсори з земельними інтересами. Але, по-перше, як-то все в купку і смартфон, і перепис, і мораторій на землю, і світова закуліса. А по-друге, ще більш дивно те, що зовсім недавно земельне питання ось так само паровозиком подцепился до протесту на Майдані проти капітуляції. Противники зняття мораторію, очевидно, використовують всі протестні ресурси, щоб тиснути на владу.

А серед протестних ресурсів православні активісти та їхні відважні babushkas - далеко не останній. Зібрати таких протестувальників зовсім не важко - треба тільки знати, як і де. "Бабусі за викликом" створять масовку буквально з будь-якого приводу. Проти Супрун і вакцинації, проти ІПН та перепису населення, проти "Країни в смартфоні" і зняття мораторію на продаж землі. Збирати людей на масовки, в тому числі політичні - поширений бізнес. А православні - одна з найбільш зручних "груп протесту". Достатньо сформулювати порядок денний близько до їх інтересам, використовуючи слова-паролі: гендер, наприклад, або ІПН, аборт, глобалізація, Антихрист, Апокаліпсис, Звір і т. п. Поширити її у навколоцерковних пабликах і, по можливості, у парафіях, після чого організувати доставку бажаючих "постояти за віру".

"Бабусі за викликом" - це, звичайно, не тільки бабусі, але переважно, на жаль, жінки різного віку, часто з дітьми, в переважній більшості - завезені з регіонів. Часто втомлені і тому роздратовані, що легко сплутати з агресивністю або навіть фанатизмом, часто пройшли попередню накачування і тому говорять чужими словами. Тим не менш вони щиро натхненні тим, що причетні до якогось спільного справі, і можна тільки пошкодувати, що не знайшлося для них іншого загальної справи, дійсно корисного, або дохідного, або просто красивого.

Для них це вже стало звичною справою: в регіонах у парафіях вже звикли до того, що періодично "за покликом церкви" потрібно їхати в Київ - на стояння, на хресний хід. І ставляться до цього лише як до свого православному боргу, почасти як до безкоштовної прогулянці, не позбавленої драйву, а може, навіть як до паломництва по святих київським місцях.

Реклама на dsnews.ua

Цю моду на "молитовну демонстрацію" ввела Київська митрополія під керівництвом митрополита Онуфрія. Саме останні п'ять років хресні ходи як демонстрація масовості, а значить, сили і впливу церкви стали звичайною справою. Парафіяни звикли до того, що періодично в парафіях збирають народ і що їхати треба - і готові їхати, коли оголошують чергову мобілізацію. Не дуже вникаючи в те, від кого виходить ініціатива і яка порядок протестного дня.

Тому трохи смішно і частково сумно виглядають спроби протоієрея Миколи Данилевича, офіційного речника Київської митрополії УПЦ МП, відхреститися від нинішнього події. "Це не ми!" - заявляє він у своєму акаунті. Митрополит Онуфрій нікого не благословляв. Митрополити Одеський, Дніпровський і Почаївський настоятель, які вказуються організаторами як джерела "благословення на стояння", були опитані і запевнили митрополію, що вони теж ніякого відношення до цього не мають. Але подібне використання людського ресурсу в церкві почали не ейчари, на поїздки заради "стояння" своїх вірних підсадила саме Київська митрополія. І вірні вже не дуже вчитується в акаунт о. Миколая: їхати - значить їхати. Та й автобуси вже подані.

Я готова повірити о. Миколі в тому, що "їх там немає - цього разу. У Київській митрополії інших турбот повний рот - їй не до "Країни в смартфоні". Так і будемо чесні: у Київській митрополії є податковий номер як у юридичної особи. І у кожного приходу він є. І у кожного єпархіального управління. Мракобесный страх віруючих перед ІПН - технологія, яку культивували і продовжують культивувати як раз для того, щоб легко викликати потрібні емоції, збирати ось такі протести і "розгойдувати човен".

Нинішня акція проти ініціатив Зеленського дійсно може не мати нічого спільного з Київською митрополією ні офіційно, ні неофіційно. Вона може навіть здатися митрополії обурливою: тільки "офіційна церква" має право збирати своїх вірних на всякі ходи і стояння. Це її вірні - їй їх і використовувати. Те, що твої технології і твій людський ресурс хто використовує для досягнення своїх секулярних цілей - продовжити мораторій на землю, наприклад, - звичайно, обурливо. Зрештою, якщо їм так вже потрібно організувати протест - звернулися б прямо в Київську митрополію, отримали благословення. Завжди можна домовитися - так, щоб до взаємній вигоді.

Але якщо Київська митрополія та інші митрополити УПЦ МП дійсно не мають ніякого відношення до акції і нинішній "православний протест" - справа рук якихось активістів, які можуть собі дозволити або не звертати уваги на українських владик, або користуються їх неофіційними заступництвом, ми маємо справу з цікавим кейсом.

Він повертає нас трохи назад у часі - в 1990-ті та початок 2000-х. Коли "православні активісти" і "православний протест" діяли не тільки без благословення Київської митрополії УПЦ МП, але і проти її волі. Коли він курувався прямо з Москви, а в Україні користувався заступництвом промосковських владик і використовувався владиками для тиску на Київського митрополита. До речі, цікава посилання на митрополита Одеського Агафангела - Одеська митрополія спільно з Донецькою була оплотом опозиції Київському митрополиту. Тепер митрополит Донецький, зі зрозумілих причин, поза грою, його місце зайняв митрополит Дніпровський.

Такого роду "спонтанний" православний протест був справжньою скалкою для колишнього митрополита Київського - Володимира Сабодана. І набрид йому до такої міри, що був прийнятий спеціальний церковний документ про заборону на "політичне православ'я", а особливо завзятих активістів приструняли і видавлювали з публічної сфери не без допомоги силових відомств.

Але митрополит Володимир Сабодан з точки зору Москви був неблагонадежен. Чого не скажеш про його наступника. Для чого б повертати в українське політичне життя "православну анархію"? Для чого дискредитувати Київську митрополію - в першу чергу, в очах влади?

Цілей може бути декілька. У Москві розчаровані. Всім і всіма, починаючи з греків, які визнали ПЦУ, закінчуючи президентом Зеленським, який "нічого не робить" (ще вчора це вважалося його перевагою). А раз він не хоче допомагати прямо, він може допомогти побічно. Його стосунки з УПЦ МП стануть гірше? Чим гірше - тим краще. Ніхто в світі не вірить, що УПЦ МП в Україні - гнана церква. Може, президент разобидится і скаже що-небудь "гонительное". Ну, хоча б у форматі "Кварталу 95" у супроводі хору їм. Мотузки.

Але навіть це не головне. Останнім часом у Москви з'явилося улюблена справа - сіяти хаос скрізь і з будь-якого приводу. Неважливо, за що люди виходять, за що стоять, що кричать і на плакатах пишуть - важливо, щоб виходили і стояли. Розгойдували ситуацію. Створювали відчуття нестабільності.

Для збирають "православний протест" - це чистий виграш. Задоволений безпосередній замовник протесту. Задоволений і головний замовник - човен хитається, нестабільність наростає. А Київська митрополія нехай розповідає, що "їх там немає". Хто їм повірить?

    Реклама на dsnews.ua