• USD 36.7
  • EUR 39.6
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

20 питань про туберкульоз: чи передається хвороба через поцілунки і треба робити БЦЖ

Щодня в Україні від туберкульозу помирає 11 людей
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), туберкульоз досі залишається однією з найбільш небезпечних хвороб у світі — щодня від неї помирає близько 5 тис. осіб. Східна Європа — одна з найбільш небезпечних територій. А Україна в цьому списку серед лідерів по швидкості розповсюдження туберкульозу. Щорічно у нас від цього захворювання помирає близько 4 тис. пацієнтів, тобто 11 чоловік кожен день.

Кандидат медичних наук, старший науковий співробітник Національного інституту фтизіатрії і пульмонології ім. Ф. Р. Яновського НАН України Любомир Процик розповів "ДС" про те, що таке туберкульоз, як від нього вберегтися і які методи лікування цієї недуги існують.

1. Що таке туберкульоз?

Це інфекційне захворювання, збудником якого є мікобактерія туберкульозу. Захворювання передається переважно повітряно-крапельним шляхом. Лікарі розділяють на туберкульоз чутливий — той, на який діють ліки першого ряду, та хіміорезистентний — на який дані ліки не діють. За симптомами ці два види туберкульозу однакові. Відрізняються вони термінами лікування і ліками, які при цьому застосовуються.

2. Як довго треба лікуватися від цієї хвороби?

Шість місяців для чутливого туберкульозу і до 18 місяців для хіміорезистентного. В останньому випадку найбільш сильні і ефективні препарати у зв'язку зі стійкістю бактерії туберкульозу до них замінюються резервними, які по своїй дії дещо слабше. З-за цього термін лікування і розтягується. Раніше з хіміорезистентний туберкульоз були певні складнощі через відсутність ефективних ліків. Зараз з'явилися одразу кілька нових протитуберкульозних препаратів. З 2019 р. Україна почала закуповувати. Завдяки цьому ефективність лікування даної категорії хворих тепер становить понад 90%. Раніше вона не перевищувала 50%.

3. Туберкульоз вражає тільки легкі?

Реклама на dsnews.ua

В принципі це захворювання може пошкодити нирки, хребет, мозок, лімфатичні вузли, кишечник, шкірні покриви, центральну нервову систему, очі — будь-який орган людського організму. Але в 90% випадків туберкульоз вражає легені.

4. Здорова людина може бути носієм цієї хвороби?

За даними ВООЗ, туберкульоз в прихованій формі є у кожного четвертого жителя планети. Людина з латентною формою не сам хворіє і не може нікому передати туберкульоз.

5. Чому туберкульоз не викорінили як, наприклад, віспу?

Оспу вдалося викорінити завдяки добре працює вакцині. Створити настільки ж ефективну щеплення проти туберкульозу вченим досі не вдається. Цілком можливо, що в майбутньому вона з'явиться. Але поки є лише вакцина БЦЖ, яку застосовують з 1920-х років. Вона використовується, щоб захистити новонароджених дітей від найбільш важких форм туберкульозу. Її вводять одразу після народження (на третій–п'ятий день), а потім через сім років при негативній пробі Манту йде ревакцинація. Це штучно виведена паличка зі значно більш слабкою патогенністю — вона не може викликати туберкульоз. Але завдяки їй в разі захворювання на туберкульоз буде проявлятися в більш слабкій формі.

6. Хто входить до групи ризику?

Групи ризику можна розділити на дві категорії: медичну та соціальну. У медичну входять люди зі зниженим імунітетом — ВІЛ-інфіковані, хворі на цукровий діабет, виразкову хворобу шлунка, пацієнти після хіміо - або променевої терапії.

Соціальні фактори ризику стосуються осіб без певного місця проживання, мігрантів, біженців, переселенців, людей, що зловживають алкоголем і наркотиками, ув'язнених. Раніше вважалося, що туберкульоз — це хвороба бідних. Деяка закономірність в цьому дійсно є: у розвинених державах його мало, і чим бідніша країна, тим частіше на неї хворіють на туберкульоз. Але насправді при збігу певних факторів, що знижують захисні сили організму, захворіти на туберкульоз може кожен.

7. Можна повністю вилікуватися від цієї хвороби?

Так. Дуже багато залежить від самого хворого. Як я вже говорив, лікування від туберкульозу тривале — від шести місяців до двох років. Це вимагає від пацієнта терпіння і регулярного прийому ліків. Після початку лікування симптоми зникають протягом перших двох-трьох тижнів і багатьом здається, що вони вже здорові, а їм потрібно ще рік приймати по 8-14 таблеток на день. Але люди — це стосується насамперед асоціальних пацієнтів — дуже часто переривають лікування. А чим частіше і довше перерви в лікуванні, тим стійкішим стає паличка туберкульозу і важче вилікуватися. Дуже важко вилікувати туберкульоз центральної нервової системи. Таких пацієнтів небагато, і навіть коли вони вчасно звертаються, вилікувати їх не завжди вдається.

8. Від туберкульозу можна померти?

При активній формі туберкульозу мікобактерії руйнують тканини легенів, якщо хворобу не лікувати, смерть настає в 80% випадків. Вважається, що близько половини смертей пов'язано з тим, що пацієнти з туберкульозом не звертаються за медичною допомогою і не отримують лікування. Інші випадки смерті відбуваються з-за низької якості і обмеженої доступності медичної допомоги.

9. Чи можна заразитися туберкульозом прямо на вулиці від людини, який кашляє або через дотик?

Теоретично можна, але практично майже нереально. Найчастіше зараження відбувається в закритих приміщеннях. Туберкульоз не поширюється через рукостискання і поцілунки. Ви можете спокійно дати знайомому хворому почитати книгу або взяти у нього джойстик пограти. Якщо навіть випадково попити з однієї склянки або скористатися однією зубною щіткою, нічого страшного теж не відбудеться.

10. Туберкульоз розвивається лише на тлі нестачі вітамінів?

Немає. Треба, щоб зійшлося кілька факторів. По-перше, повинен відбутися контакт з хворим на туберкульоз. По-друге, цей контакт повинен бути досить тісним. Якщо це лише кілька паличок, то людина їх вдихне і видихне. Якщо буде трохи більше, вони, швидше за все, осядуть по задній стінці глотки, потраплять в шлунок або кишечник і там загинуть. Небезпека зростає, коли пацієнт, скажімо так, генетично схильний до цієї хвороби. Великому ризику піддаються ВІЛ-інфіковані люди. Ризик захворіти на туберкульоз у них набагато вище — за даними ВООЗ в 20-30 разів, ніж у людини, чия імунна система працює в звичайному режимі.

11. Якщо у людини активна форма туберкульозу, як не заразити членів сім'ї? Краще лягти в лікарню?

Якщо форма захворювання активна, то людина буде постійно виділяти в повітря палички. Їх кількість може досягати від сотні мільйонів до мільярдів. Вони можуть літати в повітрі весь день, і всі члени родини будуть їх вдихати і можуть захворіти. Тому такий хворий має бути ізольований на деякий час в спеціалізованому лікувальному закладі.

12. Чому в Україні БЦЖ обов'язкова, а багато інших країн від неї відмовилися?

Не варто забувати, що у нас з 1995 року епідемія туберкульозу. Зараз вона, правда, пішла на спад, але тим не менш для таких країн, як Україна, це щеплення вважається доцільною. Вона зменшує кількість захворювань важкою формою туберкульозу, особливо у дітей, коли ще не сформований імунітет. Є країни, де кількість захворювань дуже низьке — кілька пацієнтів на 100 тис. населення і там дійсно роблять щеплення БЦЖ тільки тим, хто в групі ризику.

13. Які основні симптоми туберкульозу?

При розмноженні туберкульозна паличка практично не виділяє токсинів і розвиток хвороби не відчувається. Потрібно бити тривогу, коли ви спостерігаєте такі симптоми, як слабкість, втрата ваги, підвищена температура тіла, яка не спадає більше тижня, пітливість, особливо вночі, кашель, який триває більше двох тижнів, біль у грудях, кровохаркання. Причому ці симптоми, які я назвав, як правило проявляються тоді, коли вже почався розпад легеневої тканини.

14. Якщо проба Манту позитивна, це означає, що у дитини туберкульоз?

Немає. Це означає, що він не хворий, а інфікований. У цьому випадку необхідно дообследоваться — зробити рентген і УЗД, здати на аналіз кров і мокротиння, щоб виключити активну форму туберкульозу. Якщо ознак захворювання не виявлено, то дитина просто інфікований. Як правило, у інфікованих людей протягом життя захворювання розвивається лише у 5-10% випадків.

15. Які в Україні є методи діагностики цієї хвороби?

В першу чергу це рентген, комп'ютерна томографія, УЗД, а також дослідження мокротиння. Це головні методи. Якщо залишаються сумніви, робиться біопсія — на дослідження береться тканина того органу, який, можливо, вражений туберкульоз. Наприклад, ми спостерігаємо у легенях тіні, але незрозуміло, це рак чи туберкульоз. Тоді у пацієнта береться тканина і проводиться гістологічне дослідження. Туберкульозні освіти мають у тканинах специфічну картину, і завдяки гістології їх легко розпізнати. Зараз з'явилися молекулярно-генетичні методи дослідження мокротиння, які дозволяють всього за два дні визначити, якими ліками краще лікувати хворого. Раніше на це йдуть місяці.

16. Діагностувати хворобу на ранній стадії можна тільки з допомогою рентгена?

Так, тільки за допомогою нього. Невеликий легеневий туберкульоз буде безсимптомним, пацієнт його відчувати не буде. ВООЗ пропонує нескладний алгоритм для скринінгу на туберкульоз у дорослих та дітей старше 10 років. Спочатку лікар проводить опитування, щоб з'ясувати, чи є симптоми, що вказують на туберкульоз. Якщо симптоми є, доктор направляє на рентгенографію. Якщо на знімках видні зміни в легенях, то від скринінгу переходять до діагностики і проводять аналіз мокротиння.

17. Інші методи лікування туберкульозу, крім медичних, існують?

Це інфекційна хвороба, її можна вилікувати тільки специфічними ліками, які вбивають паличку. Інші методи — фізіотерапія, голкотерапія або народні методи — ефективними не будуть. Збудник туберкульозу специфічний, він ділиться один раз у 15-20 годин, тобто розмножується дуже повільно. Багато ліків діють саме тоді, коли збудник розмножується, тому лікування тривале.

18. Можна лікуватися вдома?

Так, якщо форма туберкульозу обмежена і пацієнт не виділять палички. Зараз ведуться дискусії про те, чи хворим, у яких активна форма, лікуватися вдома. Деякі мої колеги вважають, що можна, правда, за наявності належних умов — окрема кімната у хворого та відсутність дітей у будинку. Але я б не рекомендував.

19. Ліки від туберкульозу дорогі, чи є в країні програми допомоги тим пацієнтам, у яких недостатньо коштів для лікування?

В даний час держава безкоштовно забезпечує всіх необхідних хворих на туберкульоз - починаючи від діагностики і закінчуючи лікуванням. Головне — бажання пацієнта лікується. У нас є термін "прихильність" пацієнтів до лікування — це ті, які хочуть вилікуватися. А є й такі, яким все одно.

20. Сьогодні багато пацієнти просто не знають, що вони хворі. Причина в особистому неуважність?

Якщо з'явилися ті симптоми, які я перерахував, — особливо кашель, підвищена температура, пітливість, слабкість, — треба, не зволікаючи, звертатися до лікаря. Необхідність щорічного рентгена зараз обговорюється. У будь-якому випадку це дуже великі витрати. Якщо ми зробимо всім рентген, то витрачаємо величезні кошти, а виявлення туберкульозу на ранній стадії не дуже-то й виросте. Тому в першу чергу стежити за своїм здоров'ям повинні самі пацієнти.

Найгірше в цій ситуації те, що у нас катастрофічно зростає кількість ВІЛ-інфікованих, а з них, як правило, 30% хворіють на туберкульоз. Це так звана супутні інфекції. Чим більше ВІЛ-інфікованих, тим більше буде хворих на туберкульоз.

    Реклама на dsnews.ua