• USD 36.6
  • EUR 40
  • GBP 44.8
Спецпроєкти

20 питань про інсульт. Хто в групі ризику і навіщо вчити вірші

Більше 40% людей з таким діагнозом помирають протягом місяця
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Щорічно у 17 млн людей на планеті трапляється інсульт - крововилив у мозок. Шість мільйонів з них помирають, а п'ять залишаються інвалідами. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, інсульт посідає друге місце в списку причин смертності в усьому світі і є основною причиною тривалої непрацездатності. Україна не виняток: у нас щорічно відбувається понад 140 тис. інсультів, 40% людей з цим діагнозом помирають протягом 30 діб, а іншим потрібна тривала і непроста реабілітація. Все частіше інформація про цю хворобу обростає міфами, і мало хто знає, з-за чого він виникає, як його запобігти і що робити, якщо інсульт все-таки стався.

"ДС" зібрала 20 важливих питань про інсульт, а лікар-кардіолог, член-кореспондент НАМН України професор Катерина Амосова дала на них вичерпні відповіді.

1. Що таке інсульт?

Інсульт - порушення роботи і пошкодження тканин мозку. Виникає він із-за раптового припинення надходження крові в клітини мозку, з-за чого вони починають відмирати. Інсульт молниеносен - недарма в минулому його називали "апоплексичного удару". Його можна порівняти з вибухом, проте вибух ніколи не виникає з нізвідки.

2. Чому виникає інсульт?

Найбільш частою причиною гострого порушення мозкового кровообігу (ГПМК) - так лікарі ще називають інсульт - є атеросклероз, хвороба, яка вражає кровоносну систему людини. Вона призводить до лопанню так званих атеросклеротичних бляшок і утворенню на місці пошкодження бляшки тромбів. Якщо тромб не розчиняється і продовжує зростати, то, врешті-решт, він відривається і несеться по ходу судини з артеріальним кровотоком. Якщо тромб закриває посудину, то відбувається інсульт. Атеросклероз прискорюється гіпертонією, підвищеним вмістом холестерину і цукру в крові.

3. Які основні симптоми хвороби?

Реклама на dsnews.ua

Раптовий і дуже сильний головний біль, яку пацієнти називають найсильнішою в житті. Оніміння кінцівок, обличчя або навіть параліч - переважно з одного боку тіла. Порушення зору, порушення рівноваги і мови, виникає запаморочення і слабкість в кінцівках. Також насторожити оточуючих повинно, якщо у вашого співрозмовника раптом почав заплітатися язик, він став відповідати невпопад. Ось чому іноді людей, у яких трапився інсульт, плутають з п'яними. Людина не може ясно висловити свої думки, плутається в словах. Гарна новина полягає в тому, що закупорка судини може бути не повною, а значить - оборотної, тоді описані вище симптоми можуть пройти протягом доби. З усіх перерахованих мною ознак найгрізніший - це втрата свідомості, причому при інсульті вона може бути досить тривалою.

4. Як розпізнати інсульт?

Існує кілька дій, які з великою ймовірністю допоможуть визначити захворювання. Спробуйте підняти руки, посміхніться, спробуйте повторити якийсь простий рух, сказати вголос якусь пропозицію. Якщо хоч з одним з цих пунктів виникли проблеми, негайно викликайте невідкладну медичну допомогу. Чим довше мозок буде недоотримувати кисень, тим більше клітин загине. Якщо один з цих симптомів виник, негайно звертайтеся до лікаря, а краще всього - викликайте невідкладну допомогу. На такі виклики вони зобов'язані приїжджати. Не треба йти до сімейного лікаря і втрачати дорогоцінний час.

5. Хто в групі ризику?

В першу чергу, хворі з підвищеним артеріальним тиском. Друга категорія - це ті, що страждають атеросклерозом, зокрема, люди старше 65 років з підвищеним рівнем холестерину в крові. За статистикою, інсульт у чоловіків буває частіше, ніж у жінок, а після 55 років ризик інсульту збільшується в два рази кожні 10 років. Велике значення має спадковість. Якщо в сім'ї у когось з кровних родичів були ранні інсульти або інфаркти - у чоловіки до 55 років, а у жінок до 65 років, то вам треба більш уважно ставитися до свого здоров'я. Наявність цукрового діабету також підвищує ризик виникнення інсульту. І остання група ризику з основних - це курці.

Фактори ризику, які я б віднесла до другорядних, - це малорухливий спосіб життя, недостатнє вживання овочів і фруктів, а також стреси, вживання алкоголю, наркотиків (амфетаміну і кокаїну), для жінок - прийом жіночих статевих гормонів-естрогенів.

6. Інсульт загрожує тільки літнім?

Але трапляються інсульти і у молодих людей. Як правило, це пов'язано з генетичними особливостями. До інсульту може призвести вроджений діабет, підвищений тромбоутворення або порушення обміну холестерину з різким його підвищенням. Але генетика визначає не всі. У молодих людей найчастіше інсульти відбуваються з-за раптового розриву судини. Цьому може сприяти як вроджена аневризма, так і стрес. Наприклад, іноді під час пологів у жінок дуже сильно піднімається тиск, з-за чого може статися інсульт.

7. Як знизити ризики?

Корінь всіх зол - зайва вага. Щоб схуднути, не потрібні додаткові витрати - достатньо взяти себе в руки і дотримуватися режиму харчування. Дуже важлива для профілактики інсультів фізична активність. Якщо у вас підвищений артеріальний тиск, то приймайте препарати, які нормалізують. Вони доступні за ціною і безпечні для організму по своїй дії. Для хворих на діабет дуже важливо стежити за рівнем глюкози в крові. Важливий і рівень холестерину. На жаль, значно знизити його немедикаментозними методами практично неможливо, треба приймати спеціальні препарати - насамперед це статини. І, звичайно, якщо ви курите, то кидайте.

8. Які типи інсульту існують?

Лікарі розпізнають два види інсульту. Перший - ішемічний, який виникає з-за блокування судин тромбом. Цей інсульт поширений в тому числі серед хворих з миготливою аритмією. Другий вид - геморагічний. Він виникає із-за розриву судини, що призводить до крововиливів. Більш поширеним є ішемічний інсульт - він становить близько 70% всіх випадків. Цей вид інсульту притаманний хворим з підвищеним артеріальним тиском.

9. Найважчий тип інсульту?

Найважчий - геморагічний, його ще називають "крововилив у мозок". В цьому випадку практично нічого зробити не можна. Якщо пацієнти виживають, то зазвичай з дуже важкими ускладненнями.

10. А вік і інсульт пов'язані між собою?

Безумовно, чим старша людина, тим більше ризик розвитку атеросклерозу та гіпертензії (підвищеного тиску), а значить - виникнення інсультів.

11. Мікроінсульт і інсульт - це одне і теж?

Медики намагаються уникати формулювання "мікроінсульт". Взагалі при діагностиці дуже важливо зробити МРТ або КТ головного мозку, тому що вони, по-перше, дозволяють визначитися з видом інсульту, тому що вони вимагають різного лікування, а по-друге, визначити величину поразки. Безумовно, чим менше вогнище, тим краще.

12. При симптомах інсульту можна прийняти таблетку і відлежатися вдома, а "швидку" треба викликати тільки в крайньому випадку?

Це оману. Залишатися вдома не можна: в остаточному підсумку це може коштувати життя. За статистикою 30% інсультів смертельні, тому своєчасна допомога критично важлива. До того ж симптоми інсульту мають тенденцію прогресувати. Можна провести таку аналогію: якщо ви палець прищемили дверима - це інсульт, а наступний набряк - це поглиблення ураження мозку. Відповідно, в перші години або дні (все дуже індивідуально) ознаки інсульту наростають, стан людини може погіршуватися. Як правило, пацієнтів в такому стані кладуть у палати інтенсивної терапії: тут постійно стежать за їх станом і надають всю необхідну допомогу. Крім того, у 25-30% випадків за одним інсультом слід інший, а щоб цього не допустити, важлива профілактика.

13. Як себе вести і що робити, якщо почався напад інсульту?

Негайно викликати екстрену медичну допомогу. Щоб не впасти і створити найбільш сприятливі умови для кровообігу, потрібно лягти, при цьому під голову і плечі треба підкласти подушки, голова повинна бути піднята над рівнем тіла приблизно на 30 градусів і повернена набік. Також потрібно розстебнути ремінь, комір. Якщо поруч хтось є, шлях вимірюють тиск. Результати потім потрібно повідомити лікарям екстреної допомоги - це допоможе зберегти дорогоцінний час. Важливий нюанс: якщо тиск дуже високий, не треба його збити - різкий стрибок може збільшити зону ураження в головному мозку. Краще нехай це зроблять лікарі.

14. При лікуванні необхідні крапельниці, і чим їх більше, тим краще?

Це міф, до того ж шкідливий. Для важких інсультних хворих важливо реанімаційне відділення, доступність МРТ або КТ, професіоналізм лікарів і медичного персоналу. І це дуже дороге задоволення не тільки у нас, а і у всьому світі.

15. Інсульт завжди закінчується паралічем?

Не завжди, але навіть якщо частина тіла паралізована, іноді рухливість вдається частково відновити. Як правило, 50% рухової активності після інсульту відновлюється в перші три місяці, якщо відразу почати над цим працювати. Ми не замислюємося над своїми діями, коли чистимо зуби і заварюємо чай. Але для людини, що пережила інсульт, навіть такі прості дії виявляються складними. Тому вже на початковому етапі вкрай важлива реабілітація: виконання певних вправ і рухів прискорить процес і зробить його більш ефективним. Заключна частина відновлення починається через рік, коли здорові ділянки мозку беруть на себе функцію загиблих. Приміром, та частина мозку, яка відповідає за ногу, може взяти на себе функції руки. Звичайно, при цьому рука не буде такий рухомий, як раніше, але вчиняти певні дії зможе.

16. Людина може повністю відновитися?

Після крововиливів у мозок - геморагічного інсульту - якщо є велике вогнище ураження, то повне відновлення неможливо. У подальшій реабілітації все залежить від того, як швидко людина отримала допомогу. Перші 4,5 години після появи ознак ішемічного інсульту називаються терапевтичним вікном. Це час, коли можна не тільки врятувати життя, але і уникнути розвитку паралічу та інших серйозних ускладнень або зменшити їх вираженість. Як правило, більше 70% потребують довгострокового догляду та реабілітації. Людині після інсульту може бути складно пересуватися (високий ризик падіння), говорити, самостійно їсти і пити, митися і ходити в туалет. Із-за розладів пам'яті, концентрації, а також психологічної травми пацієнт може замкнутися в собі, стати дратівливим і забудькуватим. Майже третина пацієнтів після інсульту стикаються з тривогою і депресією. І мета реабілітації - допомогти пацієнтові стати настільки незалежним, наскільки це можливо в даному конкретному випадку.

17. Кажуть, що час сам по собі лікує, так що наслідки інсульту самі пройдуть.

Не пройдуть. З наслідками інсульту важко впоратися без фахівців. Дослідження підтверджують: своєчасно проведена реабілітація допомагає відновити втрачені навички, мова, а також поліпшити психологічний стан і соціальну адаптацію людини після інсульту. Починати реабілітацію слід якомога швидше. За загальносвітовими рекомендацій - через 24-48 годин (іноді 72 години) після лікування.

18. Реабілітація потрібна тільки в перші місяці, а далі це безглуздо?

Це міф. Основні процеси відновлення після інсульту відбуваються в перший рік. Але швидкість відновлення залежить від безлічі факторів. Наприклад, від того, як швидко було розпочато лікування, від віку і стану пацієнта. Тому одним достатньо кількох тижнів, щоб відновитися. А іншим лікарі рекомендують продовжувати реабілітацію і через роки після інсульту. Наприклад, регулярно робити вправи, займатися з логопедом-афазіологом, заучувати вірші на пам'ять.

19. В Україні існують безкоштовні програми лікування та реабілітації при інсульті?

Я прихильник того, що краще запобігти, ніж лікувати. І всім дітям літніх батьків рекомендую контролювати те, як вони лікують гіпертензію, стежити, щоб у них завжди були таблетки. Тим більше що профілактичні препарати від серцево-судинних захворювань є в програмі "Доступні ліки". І вони досить непогані. Повірте, краще максимально вкладатися в терапію до інсульту, ніж потім лікувати. Наскільки мені відомо, є програма, за якою для інсультних хворих закуповують препарат "Актизизе". Він відноситься до групи тромболітиків - препаратів, здатних розчиняти тромби, тому допомагає тільки при ішемічному інсульті та при введенні під час терапевтичного вікна, причому, на жаль, не в 100%. Вартість препарату - близько 30 тис. грн. Про повноцінні безкоштовні програми реабілітації я не чула, хоча можу і помилятися.

20. Після інсульту в житті з'явиться багато обмежень?

Все залежить від того, з якими втратами ви вийшли з цього стану і наскільки відновилися після нього. Адже випадки бувають різні. Але навіть при найкращому сценарії зважаючи високого ризику повторного інсульту, а також інфаркту, важливе значення набуває їх профілактика. Доведеться змінити спосіб життя, стежити за харчуванням, уникати надмірних навантажень, кинути палити і відмовитися від алкоголю. Тримати на постійному контролі рівень глюкози і холестерину в крові і, звичайно приймати препарати, які припише вам лікар.

    Реклама на dsnews.ua