• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

5784 рік з дня створення світу. Що потрібно знати про хасидів, Умань та Рош а-Шана

Настав єврейський новий рік — Рош а-Шана. "ДС" поговорила з Головним рабином Києва Йонатаном Марковичем про хасидизм, священні місця в Україні, а також традиції святкування єврейського нового року

Головний рабин Києва Йонатан Маркович
Головний рабин Києва Йонатан Маркович
Зміст

Хто такі хасиди? Чи правда, що хасидизм народився в Україні?

Хасидизм — один з напрямків в ортодоксальному іудаїзмі. Слово "хасид" означає благочестивий. Головні особливості хасидизму, якщо коротко, це пріоритет релігійного почуття і морального життя над сухою вченістю і ритуалами. Що, втім, зовсім не виключає глибокого вивчення Тори і кабали. А також в хасидизмі важливий зв'язок з духовними лідерами, цадиками або ребе, як посередниками між народом і Богом.

Хасидизм дійсно зародився в Україні — в XVIII столітті. Засновник хасидизму Ісраель Бааль Шем-Тов народився на Тернопільщині, помер і похований в Меджибожі Хмельницької області. Безліч провідних хасидських напрямків, "дворів", пов'язано з Україною: белзські, вижницькі, брацлавські, чорнобильські, садогурські і багато інших хасидів — всі вони з України.

Правда, напрям, до якого я належу, Хабад Любавич, в своїй назві зафіксувало містечко Любавичі в Смоленській області Росії. Але його засновник, Альтер Ребе, жив і працював в Україні, і похований тут же, в Гадячі Полтавської області. Важливі лідери нашого любавичського руху були пов'язані з Дніпром, Миколаєвом та іншими містами України.

Що означає одяг хасидів? Навіщо вони носять пейси і капелюхи?

Євреї в усі часи і в усіх країнах свого проживання намагалися одягатися модно і красиво. Одяг хасидів зафіксував стиль старих часів: таке рішення окремо релігійно узаконили після Катастрофи Голокосту і Другої світової війни, коли єврейський народ в світі зазнав величезних втрат. Такий стиль одягу символізує безперервність існування єврейського народу і єврейської традиції.

Що стосується капелюхів та інших головних уборів, покрита голова для євреїв має особливий духовний зміст. Це постійне нагадування про те, що над нами є вища сила — є Всевишній, якому ми зобов'язані всіма своїми звершеннями. Адже людина нерідко може в разі якихось своїх успіхів пишатися і вважати — ось який я крутий. Насправді, над усіма нами є Всевишній, справжній творець наших досягнень, наш опікун і суддя. І ми завжди повинні про це пам'ятати.

Тому у дотримуючого єврея на голові завжди кіпа, і вже на ній — капелюх або хутряна шапка штраймл. А вже фасони і види капелюхів і штраймлів можуть відрізнятися у різних хасидських напрямків.

Що стосується пейсів, то це пряма вказівка Тори, що забороняє євреям обстригати кінці бороди. Ряд авторитетів традиції відносить волосся на скронях до бороди — тому багато хасидів не стрижуть пейси, нерідко надаючи їм досить хитромудрі форми. Але це за великим рахунком — особиста справа людини.

Чи правда, що хасиди зазвичай не працюють, зате люблять веселитися?

Я думаю, таке можна сказати про всіх людей (сміється). Звичайно, це зовсім не так. Всі хасиди присвячують багато часу вивченню Тори і молитві. Але при цьому всі вони багато і наполегливо працюють в самих різних напрямках: сьогодні це і IT-технології, і торгівля, і ювелірний бізнес, і фінансові системи, медицина, освіта, і багато іншого.

Я вам наведу яскравий приклад: Енн Нойбергер, директор Управління кібербезпеки Агентства національної безпеки США, заступник радника з кібербезпеки і нових технологій в адміністрації Джозефа Байдена. Вона — з сім'ї угорських хасидів з ультраортодоксального району Нью-Йорка Боро Парк. І вона — випускниця Колумбійського університету, провідний фахівець у своїй сфері. Ось вам і хасиди, які нібито не працюють.

А для веселощів завжди знаходиться час, вільний від роботи, вивчення Тори і молитви.

Яке становище в громаді займають жінки?

Ну, зрозуміло вже з моєї минулої відповіді. Але я скажу так — жінки в іудаїзмі займають особливе місце. У духовному плані жінка стоїть вище чоловіка. У жінок більше вродженої святості, тому вони звільнені від обов'язків молитися стільки ж, скільки чоловіки. Бо єврейки не повинні робити ті речі, які роблять чоловіки. Можливо, в сьогоднішньому світі, в епоху фемінізму якісь моменти можуть не викликати розуміння, але запевняю вас: єврейські жінки за фактом мають набагато більше привілеїв і можливостей, ніж їх емансиповані колеги з інших народів. У єврейському світі, де надзвичайно високо стоять сімейні цінності, в тому числі — роль жінки — матері, дружини, господині домашнього вогнища — велика і почесна. Але не обмежена нею, жінки можуть співати (але тільки для жінок), викладати, програмувати, робити рекламу.

Чи багато хасидів в Україні? А в світі?

Чи багато хасидів? Я б сказав: недостатньо (сміється). І в світі теж. Точної статистики ні по Україні, ні по світу я вам не наведу: традиція забороняє рахувати євреїв. Зазначу, що хасидів різних напрямків чимало в різних країнах світу. Найбільше — в США та Ізраїлі. Хасиди дотримуються звичаїв своїх "дворів", зберігають пам'ять про своє коріння, про країни і краї свого походження.

Так, в Єрусалимі хасиди напрямку Белз (це містечко на Львівщині) побудували синагогу, яка в точності копіює історичну синагогу в Белзі, зруйновану під час війни. Це найбільша синагога в Ізраїлі. А гурські хасиди, з міста Гура Кальварія, теж відтворили в Єрусалимі свою синагогу. Якщо белзська синагога дуже красива зовні, то гурська красива внутрішнім оздобленням. Хасиди різних напрямків не конкурують між собою: ми всі — євреї, у нас один Бог, одні свята, одні шабат і одна Тора. А фасони капелюхів розрізняють тільки знавці.

Навіщо хасиди щороку приїжджають до Умані?

В Умані знаходиться могила великого хасидського цадика Нахмана з Брацлава, правнука засновника хасидизму Бааль Шем-Това. Він народився в Меджибожі, а помер у 1810 році в Умані. Він оселився в Умані незадовго до смерті, спеціально — в пам'ять про трагічну для євреїв подію часів Коліївщини, відому як Уманська різанина 1768 року. Тоді тисячі євреїв Умані відмовилися змінити віру і прийняли страшну смерть. Раббі Нахман велів поховати себе в цьому місті і заповідав своїм послідовникам, брацлавським хасидам, приїжджати молитися на його могилі — особливо на Рош а-Шана.

Паломництво до Умані стало дуже популярним. Молитви біля могили раббі Нахмана дають людям духовне оновлення, заряд енергії, змінюють долі, творять чудеса. Тому в останні роки сюди регулярно приїжджають до 50 тисяч паломників з різних країн світу — Ізраїлю, США, Канади, країн Європи. До речі, Брацлав — це українське містечко в нинішній Вінницькій області.

Чи можна могилу цадика Нахмана перенести до Ізраїлю?

Технічно, напевно, так. Але це неможливо в принципі. По-перше, як я вже сказав, сам раббі Нахман заповідав поховати себе саме в Умані — вкладаючи особливий духовний зміст в локацію свого поховання. Порушувати його волю було би по-блюзнірські по відношенню до його пам'яті. По-друге, іудаїзм взагалі негативно ставиться до питання перепоховань, до того, щоб турбувати останки мертвих. Це може відбуватися тільки в особливих випадках.

Чи тільки в Умань їдуть паломники з Ізраїлю?

Зовсім ні. В Україні є цілий ряд місць, священних для хасидів, куди постійно здійснюються паломництва. Це місця, пов'язані з похованнями великих цадиків. Це і Меджибіж, де знаходиться могила засновника хасидизму Бааль Шем-Това. Це і Гадяч, де похований засновник нашого руху Хабад Любавич Шнеур-Залман на прізвисько Алтер Ребе (Старий ребе). Могили великих цадиків є в Бердичіві та Шепетівці, в Ніжині, Херсоні, Чернівцях, в інших містах України.

Просто Умань найбільш відома — в силу численності паломників і уваги ЗМІ. Насправді безліч паломників-хасидів регулярно приїжджають в Україну — не тільки в Умань і не тільки на єврейський новий рік. І не тільки з Ізраїлю — з усього світу!

Чому на свята в Україну приїжджають тільки чоловіки?

Як я вже зазначив, жінка займає особливе, почесне місце в єврейській традиції. Тому не прийнято піддавати жінок труднощам паломництва — далекої мандрівки, проживанню в чужому місці, перебуванню в скупченні великої кількості чоловіків, які перебувають у стані емоційного релігійного збудження.

Відсутність жінок серед паломників це знак не дискримінації, а навпаки — щирої турботи.

Чому після візитів євреїв до Умані там залишаються гори сміття?

Ну, це абсолютно природне явище для маленького міста, куди відразу прибуває величезна кількість людей. Комунальні служби Умані в такі дні просто не встигають прибирати територію — тим більше, що там вдень і вночі повно людей.

Власне, візьміть для порівняння, наприклад, великий футбольний матч на сучасному стадіоні. До кінця гри туалети там завжди мають не самий акуратний вигляд — як би співробітники арени не старалися підтримувати порядок, занадто багато народу виробляє відходи. Так і в Умані порядок наводять вже потім, коли основна маса народу вже покидає місто. Це в порядку речей. Фотографії засмічених вулиць можуть викликати у публіки якісь емоції, але тут немає нічого страшного і специфічно єврейського.

Хтось із представників єврейських громад стежить за безпекою таких свят?

Звісно. Ми в такі дні знаходимося в постійному контакті з керівниками Міністерства внутрішніх справ, з місцевою владою — від губернатора до мера. Координуємо різні питання — логістики, безпеки, документів. Крім того, з Ізраїлю регулярно прибувають поліцейські, рятувальники, парамедики та інші фахівці. Це дуже важливий момент, і про нього ніколи не забувають.

Те ж стосується і питань здоров'я, особливо — в ситуації пандемії коронавіруса. Єврейський закон зобов'язує дбати про своє здоров'я і дотримуватися всіх вимог лікарів.

Чому євреї святкують новий рік у вересні і звідки ведуть літочислення?

Єврейський календар — місячно-сонячний, кожен місяць починається в молодика. Це дуже точний календар, в якому не втрачаються дні: варіюється кількість днів в місяцях і місяців в році. Власне, перший місяць року в календарі — це весняний місяць Нісан. Але рахунок років йде, починаючи з сьомого місяця — Тішрея, який припадає на вересень-жовтень. День 1-е Тішрея і є свято Рош а-Шана, єврейський новий рік.

Згідно Торі Рош а-Шана це день, в який Всевишній створив перших людей — Адама і Єву, тобто це день народження людства. Літочислення ведеться з початку створення Богом світу, наступний рік буде 5782.

Як святкують новий рік? Що означає Рош а-Шана?

Слова Рош а-Шана означають "голова року". Тобто, це є початок нового року, нового річного циклу людського життя. Дуже важливо напередодні свята підбити підсумки попереднього року, віддати борги, завершити незакінчені справи, попросити вибачення у тих, перед ким ми вільно чи мимоволі завинили.

Тому ми більше молимося і слухаємо звуки шофара — баранячого рогу, в який сурмлять як символ пробудження совісті і повернення до Б-гу.

Рош а-Шана як духовне свято дає нам додаткові сили від Всевишнього. На новий рік ми, так би мовити, качаємо духовні м'язи.

А на рівні ритуалу і звичаїв влаштовують святкову трапезу, де на столі обов'язково повинна бути фарширована риба з головою і хвостом. Коли її їдять, то кажуть: щоб в новому році ми були в голові, а не в хвості. Також обов'язково їдять яблука, вмочуючи їх у мед, — щоб новий рік був хорошим і солодким. Гранат або виноград на святковому столі, фрукти з великою кількістю зерен, символізують побажання численності єврейському народу. Є ряд і інших ритуалів, але головне, повторюю — духовний зміст свята, молитва та спілкування з Всевишнім.

Ну і Рош а-Шана відкриває цілий цикл осінніх новорічних свят, куди входять також Йом Кіпур (Судний день), Суккот (свято кучок) і Сімхат-Тора (Радість Тори, свято завершення річного циклу читання Тори і початку нового циклу). Але знову підкреслюю: йдеться не про банкети з танцями і розвагами, а про молитви і роботу душі.

Що хасиди їдять у свята і в звичайному житті?

Практично кожне єврейське свято має свої специфічні страви. Наприклад, на Песах це маца, на Хануку — пончики, на Пурим — трикутні коржики "гоменташн" і так далі. На Рош а-Шана, як я вже сказав, на столі повинна бути фарширована риба, яблука з медом. Всі святкові страви крім гастрономічного ефекту обов'язково мають духовний зміст, свою символіку.

Ну а в звичайному житті євреї намагаються їсти смачно і різноманітно, але головне — кошерно. Кашрут — обов'язкова і сувора умова харчування для єврея. Принципи кашрута позначені в Торі і сформульовані нашими мудрецями. Основні правила кашрута — це заборона на змішання м'ясних і молочних страв, на вживання в їжу деяких заборонених видів тварин, птахів і риб, на те, щоб в їжі була кров, і ряд інших заборон. Про свинину, звичайно, знають всі: це тема безлічі жартів і анекдотів, але насправді обмежень набагато більше.

Кошерні продукти в силу суворого контролю за їх виготовленням завжди корисні для здоров'я. Правила кашрута перевірені тисячолітнім досвідом багатьох єврейських поколінь.

Які ще свята відзначають так само весело, як і новий рік?

Так як би всі єврейські свята відзначають весело. Важливо розуміти, що наші свята — не привід для застілля з шампанським, тортиком і апельсинами. Головне тут — духовна основа, релігійний сенс, зв'язок з Всевишнім і багатовіковою історією єврейського народу. Єврейські свята — завжди привід того, щоб поглянути на себе з боку, привід для осмислення, аналізу, очищення, засвідчення перед Творцем своєї вірності єврейській традиції. А ритуали, символи, атрибути, меню — все це вторинне.

Новий рік — можливість для самоаналізу, можливість попросити вибачення, і навіть там, на могилі праведника в Умані, — крім веселощів багато плачуть, ридають і каються, просячи у Всевишнього прощення.

    Реклама на dsnews.ua