• USD 27.2
  • EUR 30.8
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Без Меладзе і Успенської. Чи підпише Зеленський петицію про заборону концертів російських артистів

Петиція про повну заборону концертів артистів з РФ, які не виступили проти російської агресії на сході України й в Криму, зібрала 25 тис. підписів. Дискусії навколо доцільності виступів російських артистів ведуться в Україні вже понад 7 років і відповідь президента Володимира Зеленського може задати їм новий вектор

Россійські співаки Микола Басков і Філіп Кіркоров / скріншот
Россійські співаки Микола Басков і Філіп Кіркоров / скріншот
Реклама на dsnews.ua

Автор петиції — телеведучий Ігор Кондратюк, і він вважає, що любов до носіїв культури країни-агресора викликає в українців "шведський синдром". Імовірно, він все ж мав на увазі "Стокгольмський синдром" — несвідомий захисний стан прив'язаності жертви до кривдника. 

Про що петиція

У петиції наголошується — йдеться саме про "представників агресора, які промовчали і тим самим підтримали окупацію Криму та розв'язання Росією війни на східному Донбасі".

Кондратюк вважає, що російські артисти своїм мочанням теж несуть відповідальність за агресивні дії Росії. "Виняток для заборони допускаю лише для тих російських представників культури, які публічно виступили проти російської агресії: письменник Віктор Шендерович, акторка Лія Ахеджакова, музикант Андрій Макаревич та інші", – написав Кондратюк.

Він додав, що громадяни країни-агресора, які працюють у сфері розваг — артисти/артистки, актори/акторки "насправді не несуть ніякої культури". "Це неприродно, коли артист виступає і для росіян-окупантів, і для окупованих ними українців. Музика і інші види мистецтва від агресора не можуть бути поза політикою під час війни", — упевнений Кондратюк. За його словами, так росіяни продовжують війну методами зацікавлення українців культурою агресора, від зброї якого загинули тисячі українців та зазнали поневірянь мільйони вимушених переселенців.

Петиція телеведучого, на відміну від інших, які зазвичай публікуються на сайті Офісу президента і стають популярними, є лаконічною. Її обґрунтування досить коротке, Кондратюк не пропонує механізми перевірки висалювань артистів чи алгоритму дій для прикордонників. Також він не надає повний перелік видів діяльності, які, на його думку, підпадають під визначення "артист", і на який термін слід забороняти в’їзд. Однак оскільки петиція набрала необхідну кількість підписів, за законом її тепер зобов’язаний розглянути президент.

Скандальні гастролери

Реклама на dsnews.ua

Ще з 2014 року до України заборонений в’їзд особам, які публічно підтримують окупацію або незаконно відвідали окупований Крим. Повідомлення про те, що черговому артисту заборонили в’їзд або розгорнули його просто на кордоні регулярно з’являються на сайтах СБУ та прикордонної служби. Стандартний термін заборони в’їзду — 3 чи 5 років. При цьому підставою для заборони в’їзду росіянам стає не лише війна із РФ.

Так, 29 квітня Мінкульт повідомив про внесення російського музиканта Моргенштерна (Алішера Валєєва) до переліку осіб, які створюють загрозу нацбезпеці України. Правоохоронці пояснили, що їхня позиція ґрунтується на висновках лінгвістичної експертизи. "Вона підтвердила, що в "творчості Моргенштерна" пропагується культ насильства й жорстокості, поширення та вживання наркотичних засобів і психотропних речовин. Це створює передумови для конфліктних ситуацій щодо організаторів та учасників концерту за його участі", – розповіли в СБУ. У липні стало відомо, що Окружний адміністративний суд Києва (ОАСК) відкрив провадження за позовом Моргенштерна до СБУ.

Цього року в’їзд заборонили також співаку й актору Філіпу Кіркорову. Той лише зазначив, що пишається забороною, а саме рішення назвав "абсурдом". Репер Баста (Василь Вакуленко) у 2017 році за відвідування окупованого Криму був включений до "чорного списку", проте уже у 2021 році його пустили в Україну, він провів кілька концертів. У СБУ пояснили це тим, що заборона на в'їзд тривала три роки.

Крім того, у липні цього року ОАСК скасував рішення СБУ від 2018 року про заборону на в'їзд в Україну на три роки російському реперу Елджею (Олексій Узенюк), який раніше виступав в окупованому Криму. Причина скасування рішення — видалення з YouTube відеодоказу виступу російського репера в окупованому Коктебелі.

Чи реально заборонити виступи російських артистів в Україні

Попри публічність осіб, яких пропонує не пускати Кондратюк, не всі їхні висловлювання можна перевірити напевно. За 7 років у мережі накопичилося безліч матеріалів та інтерв’ю, і якщо гучні та відкриті заяви про підтримку окупації Криму та частини Донбасу Росією або ж навпаки — категоричного неприйняття цих подій — миттєво потрапляли в новини, визначити, що артист промовчав — буде доволі складно і забиратиме певний час у прикордонників та/чи Служби безпеки. Якщо спецслужби візьмуться складати такі списки — на це можуть піти місяці роботи і доведеться створювати спеціальний департамент або робочу групу, відповідальну за недопуск до України "тих, хто промовчав".

Аби механізм запрацював, народні депутати повинні розрозбити відповідний законопроєкт, або ж рішення повинна прийняти Рада національної безпеки та оборони, яка за зачиненими дверима складе список небажаних артистів. Ймовірно, список доведеться постійно оновлювати, викреслюючи і додаючи імена.

Сьогодні російські артисти регулярно виступають в Україні. Деякі з них мають активну проукраїнську позицію, а на своїй батьківщині за це вважаються мало не екстремістами. Яскравий приклад — рок-гурт "Порнофільми", який щороку гастролює найбільшими містами України й виступає на найбільшому фестивалі країни Atlas Weekend. У Росії гурт та окремо його соліст Володимир Котляров регулярно потрапляють у скандали через відкриту незгоду з чинним режимом та президентом Володимиром Путіним. Але є й інші артисти, позицію яких щодо російської агресії визначити складніше: у 2021-му на тому ж Atlas Weekend виступив Валерій Меладзе (попри протести) та гурт SunSay, половина учасників якого — росіяни. На жовтень в Україні заплановано ще більше концертів російських артистів — блогерки Instasamka, її чоловіка "Манікена", гурту "Ленінград", репера Pyrokinesis. Судячи з афіш, до України знову збирається Меладзе та репер "Баста". Загалом, якщо прибрати з найближчих анонсів усіх росіян, концертне життя Києва скоротиться щонайменше навпіл.

Можливі наслідки заборони

Арт-директор музичного фестивалю "Бандерштат" Сергій "Колос" Мартинюк бачить у забороні концертів російських гастролерів лише позитив для України, адже подібне рішення влади дозволить українським артистам отримати трошки більший інтерес та попит від слухачів за відсутності альтернатив. "Це, можливо, і не зовсім якісний розвиток подій, однак ті ж квоти, прихильником яких я не був спочатку, дали можливість багатьом якісним українським артистам зазвучати на українських FM", — сказав Мартинюк у коментарі "ДС".

Також Мартинюк зазначив, що діяльності фестивалю це жодним чином не позначиться, адже "Бандерштат" зорієнтований винятково на українських артистів, а якщо на фестиваль і кличуть закордонних зірок — то світових, а не російських. "Я міркував над цим питанням і я швидше підтримую Кондратюка з такою ініціативою, ніж не підтримую", — наголосив Мартинюк. Водночас, він також згадав російські гурти "Порнофільми" та "Тараканы", які мають чітку позицію щодо Путіна і війни в Україні.

Team Lead у концертному агентстві "H2D" Дмитро Лебединський розповів "ДС", що зараз частина промоутерів профілюються на запрошенні в Україну російських виконавців. "На них заборона в’їзду позначиться в першу чергу. У кожного свої аргументи і позиція, які найчастіше стосуються грошей, а не політики. Особливо під час пандемії COVID-19, яку культурна індустрія називає "епохою виживання", — сказав він.

Водночас, за словами Лебединського, на українських фестивалях з кожним роком все менше артистів з Росії, а все більше білорусів, прибалтів, західної сцени. "Я не вірю, що прибравши росіян з лайн-апу, організатори серйозно втратять у продажах. Але їм точно доведеться працювати більше у напрямку букінгу, щоб запросити нові гурти і залучити нову аудиторію. Не знаю, наскільки це зараз реально", — зазначив Дмитро.

Лебединський висловив упевненість, що музичні смаки формуються в онлайні, а концерти — лише допомагають їх закріпити. "Якщо подивитися на стрімінгові сервіси, то велика частина топ-листа, це треки артистів з Росії. Запросивши будь-якого до Києва — високі збори практично гарантовані. Це пов'язано з грошима на маркетинг, міфами про якість російської сцени і дефіцитом української розпіареної музики у низці жанрів", — каже він.

Він зазначив, що ресторани, караоке, нічні клуби розважають своїх гостей за запитом "Топові треки-2021" і якщо подивитися, більшість цих треків — російські. "Сумніваюся, що "музичне ембарго", а не конкуренція і розвиток смаку змінять плейлисти українців. А за ними — і концертні переваги", — підсумував Лебединський. При цьому експерт вважає, що відсутність позиції в окремих російських виконавців — це теж позиція, вони можуть й не мати думок про війну або окупацію Криму, тож змушувати їх "прийняти ту чи іншу сторону, теж може бути неправильно".

Російсько-українська війна триває восьмий рік. За цей час деякі російські артисти встигли виступити в окупованому Криму, "відмотати" термін дії заборони в’їзду і повернутися з концертами в Україну. Чи слід очікувати Україні у разі заборони російських гастролей заяв від на підтримку територіальної цілісності — питання риторичне. Звісно, любов до грошей, які вони можуть заробити на концертах, може виявитися сильнішою за любов до чинної російської влади. Але розраховувати на такий розвиток подій не варто. Бо крім любові є ще страх — і він теж зіграє свою роль.

    Реклама на dsnews.ua