• USD 27.2
  • EUR 30.6
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Без сертифіката. Чи законно відсторонювати від роботи через відмову від вакцинації

З 8 листопада в Україні почнуть усувати від роботи без збереження заробітної плати чиновників та вчителів, які не вакцинувалися від Covid-19 хоча б однією дозою. "ДС" поговорила з юристами про те, наскільки це законно і чи варто судитися із роботодавцем, намагаючись оскаржити рішення уряду

Центр вакцинації
Центр вакцинації / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні набрав чинності наказ МОЗ "Про затвердження переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають профілактичним щепленням". У ньому присутній пункт про те, що невакциновані усуваються від роботи без збереження зарплати. Насамперед це стосується викладачів закладів професійно-технічної освіти, університетів, шкіл, дитячих садочків та позашкільних навчальних закладів. Також обов’язковій вакцинації підлягають співробітники центральних органів виконавчої влади та їхніх територіальних підрозділів. У найближчих планах МОЗ додати до списку вже оприлюднених професій людей, які надають соціальні послуги, працюють в установах із захисту прав дітей та реабілітаційних закладах, а також установах, які внесені до списку об'єктів критичної інфраструктури.

На прес-конференції з приводу нововведень в.о. голови Держслужби з питань праці Ігор Дегнер пояснив, як працюватиме механізм усунення співробітника від роботи. За його словами, до набрання постановою чинності керівники мали попередити співробітників про можливі наслідки відсутності вакцинування. Якщо працівник до настання години "Ч" не зробив щеплення хоча б однією дозою вакцини від коронавірусу, директор установи або державного органу повинен видати наказ, згідно з яким усуває його від роботи до виконання умов. Також Дегнер акцентував увагу на тому, що звільняти невакцинованих робітників роботодавець не має права, але зарплату відстороненим платити не будуть. Причиною для відтермінування вакцинації може послужити те, що людина перехворіла на коронавірус, але якщо з моменту хвороби минуло більше, ніж три місяці, щеплення робити все ж доведеться. Будь-яке значення ІФА рівня імуноглобулінів не є підставою для протипоказання введення вакцини.

Ще один важливий момент — згідно зі ст. 12 Закону України "Про захист від інфекційних хвороб" роботодавець повинен відсторонити нещеплених робітників від роботи в цілому. Таким чином невакциновані вчителі не зможуть працювати навіть дистанційно.

Як би там не було, панікують в обох таборах. Не лише ті, хто може залишитися без роботи та зарплати, а й самі роботодавці, які опинилися між двох вогнів. Адже якщо вони почнуть відсторонювати людей від роботи, то можуть нарватися на судові позови від працівників, а якщо не будуть виконувати наказ МОЗ, то можуть бути оштрафовані на чималеньку суму – від 34 до 170 тис грн.

Наскільки законно відсторонення працівника від роботи?

Адвокат адвокатського Бюро "ЮФ "Семенова і Партнери" Марина Семенова підтвердила, що можливість відсторонення від роботи передбачена законом. Перелік причин прописано у статті 46 Кодексу законів про працю України. Хоч у списку і не сказано про щеплення, але є виноска, що усунення можливе і в інших випадках, передбачених законодавством. "На перший погляд, щеплення від коронавірусу не належить до цих підстав, але ст. 12 Закону України "Про захист населення від інфекційних хвороб" передбачено, що обов’язковим є профілактичне щеплення проти дифтерії, кашлюка, кору, поліомієліту, правця, туберкульозу. Також цією нормою встановлено, що працівники окремих професій, виробництв та організацій, діяльність яких може призвести до поширення ними інфекційних хвороб, підлягають обов'язковим профілактичним щепленням. У разі відмови ці працівники відсторонюються від виконання зазначених видів робіт", — зазначає адвокат.

Варто звернути увагу ще на один момент. Якщо є протипоказання для вакцинації, такий співробітник не може бути усунений від роботи.

Реклама на dsnews.ua

Чи варто подавати до суд і чи є шанс виграти процес?

В період усунення від роботи через невакцинування працівникам не будуть нараховувати заробітну плату, оплачувати лікарняні, і нараховувати робочий стаж. Проте директор МЮК "KODEX", адвокат Станіслав Клімов зазначає, що в жодному разі роботодавець не має права примушувати працівника вакцинуватись під загрозою звільнення, затримки зарплати, а тим більше – незаконно звільняти невакцинованого працівника. "У випадку таких протиправних дій необхідно звертатись до суду для захисту своїх прав", — вважає Клімов.

Наразі невідомо, якою буде судова практика по справах працівників, які будуть відсторонені від роботи. Але, як зазначає Марина Семенова, якщо враховувати висновки Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) та норми міжнародного права, то такий процес, напевно, можна виграти. "У резолюції ПАРЄ від 27.01.2021 року "Вакцини проти COVID-19: етичні, правові та практичні міркування", асамблея закликала держави забезпечити, щоб ніхто не піддавався дискримінації за те, що не пройшов вакцинації. Більше того, цей документ зобов’язує інформувати громадян про те, що вакцинація не є обов’язковою, і що ніхто не може зазнавати політичного, соціального чи іншого тиску для проходження вакцинації", — зазначає адвокат.

У ЄСПЛ уже подані кілька позовів, які стосуються обов’язкової вакцинації саме від коронавірусної хвороби, проте рішень у цих справах ще немає. Водночас, люди уже подавали позови в ЄСПЛ, що стосувались обов’язкової вакцинації. Наприклад, справа Карло Боффа проти Сан-Марино (1998 рік). Тоді 14 батьків відмовилися дати згоду на обов’язкове щеплення їхніх дітей від гепатиту В. У цьому випадку ЄСПЛ став на сторону Сан-Марино та визначив, що держава наділена широким полем розсуду в питаннях вакцинації як способу запобігання поширенню небезпечних захворювань та визнав, що в цій справі таке втручання було необхідним в демократичному суспільстві.

Ще одна справа про щеплення — Ваврічка та інші проти Республіки Чехія (2021 рік). Тоді з державою за право уникнути вакцинації судились шість заявників. Один із них — батько, який не дав дозволу на щеплення своїх дітей та отримав за це штраф, інші — люди, які з різних причин (зазвичай через стан здоров’я у дитинстві або переконання батьків) не отримали обов’язкових щеплень у дитинстві та через це не були допущені до закладів освіти. Справа стосувалась щеплень від дифтерії, коклюшу, правця, поліомієліту, гепатиту В, кору і краснухи. Заявники скаржились на порушення

  • їхньої недоторканності,
  • права виховувати своїх дітей згідно з переконаннями батьків,
  • права на освіту через заборону невакцинованим дітям відвідувати заклади освіти.

У своєму рішенні ЄСПЛ визнав втручання у права заявників, проте зазначив, що воно було законним, пропорційним та необхідним в демократичному суспільстві. 16 суддів проголосували за те, що обов’язкова вакцинація, на яку скаржилися заявники, проводиться в розумному співвідношенні пропорційності до законних цілей. Проти виступив лише один суддя.

Зазначимо, директор київської спеціалізованої школи № 210 Дмитро Ламза подав до суду позов, у якому хоче оскаржити наказ МОЗ про відсторонення від роботи невакцинованих співробітників. Судове засідання заплановане на кінець листопада. Головний санітарний лікар Ігор Кузін запевнив, що команда Міністерства готується до суду і буде наполягати на тому, що уряд діє в межах чинного законодавства на підставі ст. 12 Закону України "Про захист від інфекційних хвороб".

А далі що?

За даними, які оприлюднив міністр освіти та науки Сергій Шкарлет, на сьогодні вакциновані (принаймні, однією дозою) близько 88% педагогів. Враховуючи, що в освітній системі працює близько півмільйона педагогів, то навіть кілька відсотків відсторонених від роботи – це тисячі людей. Така ж приблизно ситуація з вакцинованими серед вітчизняних чиновників. Тобто, армія відсторонених від роботи може виявитися досить великою.

Головне питання в цій ситуації – хто буде виконувати роботу відсторонених працівників? Профспілка співробітників освіти вже звернулася до МОЗ з проханням відкласти введення нових правил хоча б на місяць. Бо у профспілці вважають, що відсторонення від роботи вже з сьогоднішнього дня може спричинити непередбачені ситуації: неможливість обслуговування котелень, харчоблоків, охорони будівель, а також заміни відсутніх педагогів.

    Реклама на dsnews.ua