• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Без ЗНО для Криму і Донбасу. Чи приїде Пушилін вступати до Львова

Випускники з тимчасово окупованих Донбасу і Криму тепер зможуть вступати в університети без здачі ЗНО. Однак доведеться скласти іспити з української мови, історії України та профільного предмету

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

3 липня Верховна Рада без обговорення ухвалила законопроект "Про внесення змін до Закону України "Про вищу освіту" про особливості вступу до закладів вищої освіти осіб з тимчасово окупованих територій Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, Донецької та Луганської областей". Ініційований президентом Володимиром Зеленським закон викликав бурхливе обговорення у соцмережах. Документ передбачає, що випускники з тимчасово окупованих Донбасу і Криму зможуть вступати в усі українські університети за спрощеною процедурою - без здачі Зовнішнього незалежного тестування. Крім того, закон гарантує для таких дітей безкоштовні підготовчі курси при університетах тривалістю до одного року. Також з 2020-го року квота на навчання за рахунок держави, яка раніше діяла лише для випускників з Криму, поширюється і на абітурієнтів з тимчасово окупованого Донбасу.

Спрощена система вступу зразка 2016 року

У соцмережах вже який день йдуть баталії не на життя, а на смерть щодо того, чи дискримінує цей законопроект інших випускників. Насправді, "дискримінаційним" назвати документ досить складно. Спрощена система вступу в університети для випускників з окупованих Криму і Донбасу існує з 2016 року. До 2020-го року абітурієнти могли піти двома шляхами: за стандартною процедурою з проходженням ЗНО в будь-український вуз або ж спрощеною процедурою через освітні центри "Крим-Україна" та "Донбас-Україна" - без ЗНО та атестату про середню освіту, але з обов'язковими іспитами з української мови, історії України та профільного предмету. Вступити за спрощеною процедурою можна було лише в деякі університети (з кожним роком їхня кількість потроху збільшувалася і в 2020-му році сягла позначки 109 вузів). Більшість університетів для вступу за спрощеною процедурою знаходяться неподалік ліній розмежування: для кримчан були відведені внз у Миколаївській, Запорізькій, Одеській та Херсонській областях; для жителів окупованого Донбасу - у підконтрольних Україні районах Донецької і Луганської областей.

Попри пільгові умови, послугами освітніх центрів "Крим-Україна" та "Донбас-Україна" випускники користувались неохоче. Так, згідно з даними Міносвіти, в середньому в рік лише 240 дітей з Криму обирали для себе спрощену систему вступу. Більшість випускників з окупованих територій вступали за стандартною процедурою - так вони могли обрати будь-який університет і не бути прив'язаними до обов'язкового списку вузів, а також обрати спеціальність, яка припадала найбільше до душі (ті, що вступали за спрощеною процедурою, не могли, до прикладу, стати медиками - таких спеціальностей і університетів в списку просто не було). Випускники обирали для себе загальні умови, попри цілий ряд проблем. Для проходження ЗНО необхідно отримати атестат про середню освіту українського зразка, тому діти навчалися дистанційно або ж закінчували українські школи екстерном, здаючи при цьому всі предмети програми. Ще однією важливою проблемою було і те, що багато школярів не отримали вчасно паспорт громадянина України, а без нього до здачі ЗНО абітурієнта не допускали.

Що ж стосується квот на навчання, то бюджетні місця були виділені виключно для абітурієнтів з Криму, а діти з окупованого Донбасу вступали на загальних умовах.

Що зміниться з 2020 року

Вступна кампанія-2020 з самого початку була незвичайною - через пандемію коронавіруса і карантинні заходи проведення ЗНО перенесли, довгий час не було зрозуміло, чи будуть проводити тестування взагалі. З величезними труднощами зіткнулися і випускники з окупованого Донбасу. У цьому році для проходження ЗНО зареєструвалось більше тисячі дітей з ОРДЛО, проте бойовики просто не випустили їх на підконтрольну Україні територію, прикриваючись карантинними заходами безпеки. Це і стало однією з причин для коригування процедури вступу.

Реклама на dsnews.ua

Головними змінами, які передбачає закон про спрощену систему вступу для випускників з ОРДЛО і Криму, є те, що тепер діти зможуть вступити без ЗНО в будь-який університет України, а не вибирати з обмеженого списку. Їм все ще потрібно буде скласти іспити з української мови та історії України для отримання атестата українського зразка. Після цього на абітурієнтів чекають вступні випробування з профільного предмету в обраному університеті.

Ще одна важлива зміна: квота на вступ на бюджет тепер діятиме не тільки для випускників з Криму, але й для дітей з ОРДЛО. Розмір квоти не зміниться - вона становить 2500 бюджетних місць на всю Україну, розподілятиме її серед університетів Міносвіти. Під час вступу випускники з тимчасово окупованих територій будуть конкурувати не з усіма дітьми, а між собою у межах своєї квоти.

Дилема пільг

Питання пільгового вступу - далеко не нове, його обговорюють з початком чи не кожної вступної кампанії. В українському законодавстві існує досить великий список категорій осіб, які можуть претендувати на позаконкурсний або спрощений вступ на бюджет. Тут і діти-сироти, і діти, позбавлені батьківського піклування, учасники бойових дій, які брали участь в АТО або ООС, чорнобильці, люди з інвалідністю, і навіть громадяни, які отримали інвалідність під час Другої світової війни. Кількість пільгових категорій тільки зростає, що часто викликає обурення випускників та їхніх батьків.

З іншого боку, дітям з тимчасово окупованих територій справді потрібні особливі умови для вступу до українських внз. Війна йде вже шостий рік, сьогоднішнім випускникам було 11 років, коли їхні міста окупували російсько-терористичні війська. Всі ці роки вони живуть в умовах тотальної пропаганди і відторгнення всього українського, живуть в містах, де за синьо-жовтий прапор на балконі або за вивчення української мови цілком можна потрапити "на підвал" до особливо затятих борців за "рускій мір". Діти, які вирішили вступати в українські університети, справді наражають себе на небезпеку - коли їздять через КПП, щоб складати іспити, коли таємно шукають репетитора з української мови для навчання скайпом, коли отримують українське громадянство. Адже ніколи не знаєш, кому можна відкритися і розповісти про свої плани на майбутнє, а хто донесе на тебе бойовикам, назвавши "неблагонадійним".

Обираючи Україну, діти тимчасово окупованого Донбасу живуть як на мінному полі, і якщо слова про реінтеграцію ОРДЛО не є порожнім звуком, держава зобов'язана допомогти їм вибратися на волю.

На жаль, з кожним роком таких дітей стає все менше. Протистояти потужній машині проросійської пропаганди, тиску вчителів і однолітків дуже важко, та й батьки, наслухавшись байок про "кровопивць-бандерівців", не горять бажанням відпускати дітей навчатися, приміром. до Києва. Окремим пунктом стоїть фінансове питання - підготовка до іспитів, екстернат, здача ЗНО вимагають регулярних поїздок в підконтрольні Україні регіони, що коштує чималих грошей, які є далеко не у кожної сім'ї.

Бурхливу реакцію українців на новину про спрощену процедуру вступу для випускників з ОРДЛО можна зрозуміти - монобільшість наполягла на ухваленні законопроекту за основу та в цілому без обговорення, і в медіапросторі відразу ж здійнялась хвиля обурення через те, що закон "продавлюють". Що, мовляв, в українські вузи поїдуть навчатися 30-річні бойовики, які вбивали наших воїнів (а хіба таких людей не повинна затримувати СБУ ще під час перетину лінії розмежування?). Що тепер вони зможуть вступити в університет, просто відкривши двері з ноги (а іспити з української мови та історії України хіба складати не треба?). Діти "сєпарів" стануть розвідниками і вербувальниками, що агітують патріотичних однолітків інтегруватися в "рускій мір" (в руках Кремля вся міць пропаганди, ціла фракція ОПЗЖ у Верховній Раді і ще Шарій на закуску, навряд чи там будуть морочитися з дітьми-шпигунами). Що студентами Львівської політехніки в цьому році стануть ледь не Пушилін з Пасічником на пару (дуже хотілося б на це подивитися!).

У загальному шумі панічних зойків складно знайти істину. Рішення про скасування ЗНО для жителів окупованих територій - неідеальне, але по-іншому вирішити питання з вступом випускників з Криму і Донбасу цього році було практично неможливо.

    Реклама на dsnews.ua