• USD 41.3
  • EUR 45
  • GBP 53.4
Спецпроєкти

Чорна смерть. Як швидко чума з Китаю добереться до України

У світі наростає паніка з приводу можливого початку четвертої пандемії чуми
Фото: comments.ua
Фото: comments.ua
Реклама на dsnews.ua

Днями в Китаї у двох людей діагностували легеневу чуму, - повідомляє CNN. Зараз пацієнти проходять лікування в Пекіні, а влада вжила заходів превентивного контролю. За поточний рік це вже другий випадок спалаху цього захворювання в країні. У травні сімейна пара з того ж регіону померла від чуми, правда, іншої форми - бубонну.

Четверте пришестя

Чума - одна з найдавніших причин епідемій і пандемій. Перша пандемія цієї хвороби виникла в давньому Єгипті - тоді загинуло понад 100 млн осіб, друга пандемія в Середньовіччі забрала життя 50 млн, в середині XIX ст. третя пандемія чуми спалахнула все в тому ж Китаї - тоді померло 12 млн осіб. З появою антибіотиків цю хворобу почали успішно лікувати. Але з планети вона так і не зникла.

За останні 20 років на планеті зафіксовано майже 50 тис. випадків захворювання, яке зараз класифікується Всесвітньою організацією охорони здоров'я як хвороба, яка заново з'являється. За даними ВООЗ, у період від 2010-го до 2015 р. в світі було зареєстровано понад 3 тис. випадків чуми, з них 584 стали смертельними. Три найбільш ендемічні країни - Демократична Республіка Конго, Мадагаскар і Перу.

У 2017-му на Мадагаскарі всього лише за чотири місяці було зафіксовано 2034 випадки захворювання чумою. При цьому 165 осіб внаслідок хвороби померли. Тоді представники ВООЗ назвали ситуацію жахливою і висловили побоювання, що захворювання може вийти за межі острова - надто багато було заражених навіть для Мадагаскару, де це захворювання не вважається чимось винятковим.

Чума викликається бактеріями, що передається через укуси бліх і заражених тварин і може розвиватися у двох різних формах. Бубонна чума викликає набухання лімфатичних вузлів, а легенева чума вражає легені. Остання форма характеризується вкрай високою здатністью заражати - кашлянувши, хворий створює навколо себе "чумну завісу" радіусом до п'яти метрів.

Ще кілька століть тому смертність при бубонній формі чуми досягала 95%, при легеневій - практично 100%. Сьогодні смертність становить 5-10% - звичайно ж, за умови правильного лікування. У середні століття чуму, выкашивающую цілі міста, практично не лікували, адже ніхто не знав, у чому причина хвороби. Заразившимся вирізали або припікали чумні бубони (збільшені лімфатичні вузли), які прописували мудровані кошти, жодним чином не впливають на перебіг хвороби. З-за швидкості розповсюдження і високої летальності хвороба прозвали чорною смертю.

Реклама на dsnews.ua

Вперше ефективну проти бубонної чуми створили вакцину на початку XX ст. в 1947-му чуму почали лікувати за допомогою стрептоміцину - це був справжній прорив у медицині. Сьогодні хворих чумою лікують за допомогою антибіотиків, сульфаніламідів і протичумної сироватки.

Проте будь-який випадок захворювання чумою в розвиненій країні - надзвичайна подія. Адже чума - біологічна зброя. Існує припущення, що в Європу хвороба потрапила через золотоординського хана Джанібека, чиї воїни при облозі міста Кафу (нині Феодосія) підкинули труп померлого від чуми людини у фортецю. І якщо ця історія викликає у вчених скепсис, то віспу серед індіанських племен колонізатори поширювали цілком навмисно - передавали ковдри, заражені збудником. Сьогодні бактеріологічною зброєю вважаються збудники чуми, холери, сибірської виразки і ботулізму.

До чого готуватися українцям

Світ став таким маленьким, що завдяки повітряному сполученню між країнами будь-яка інфекція може протягом декількох годин перетнути океан і опинитися на іншому континенті. Тому сьогодні жодна країна в світі не застрахована від будь-якого спалаху заразного захворювання. В якості прикладу фахівці наводять кір, яку в 2018-му українці завезли в США. Американці були в паніці, адже вважалося, що з початку 2000-х їх країна повністю подолала цю хворобу. Щоб локалізувати спалах, уряду США довелося витратити близько мільйона доларів.

В одному з інтерв'ю інфекціоніст Ольга Голубовська зазначила, що якщо в Україні з'явиться хоча б одна людина, інфікований легеневою чумою, то це стане справжньою бідою. А все тому, що в нашій країні немає служби, яка займається епідеміологічної захистом.

До вересня 2014-го функція контролю та нагляду за епідситуацією належала Державній санітарно-епідеміологічній службі, але Кабмін ліквідував цю організацію після чергового корупційного скандалу. Функції СЕС розділили між Міністерством аграрної політики і Міністерством охорони здоров'я, при якому створено Центр громадського здоров'я. При цьому новій структурі не дали права проведення перевірок з эпидбезопасности - її робота лежить переважно в сфері моніторингу.

Однак катастрофічна ситуація з кором змусила МОЗ повернутися до питання епідеміологічної захисту нації. Наприкінці вересня у Міністерстві охорони здоров'я заявили, що розробляють законодавчі зміни у сфері санітарно-епідеміологічного благополуччя та працюють над створенням мережі центрів по контролю і профілактиці захворювань.

Не так страшна чума, як відсутність імунітету

Головні ворота для будь-якої небезпечної інфекції - відсутність імунітету. Більшість хвороб, наводили на людей жах ще сто років тому, вдалося приборкати за допомогою вакцинації. Але останнім часом в нашій країні щеплення не в моді - в світовому рейтингу показників вакцинації дітей Україна входить у вісімку країн з найнижчими цифрами. Як результат - епідемія кору, яку в Україні не можуть приборкати більше двох років. Цього року на кір захворіло вже понад 56 тис. наших співвітчизників. На сьогоднішній день по поширенню цього захворювання Україна знаходиться на другому місці в світі після Мадагаскару.

Однак кір - не єдина заразна хвороба, яка загрожує українцям. Як і прогнозували вітчизняні епідеміологи, слідом за нею прийшла дифтерія. У жовтні 2019 р. випадки цього захворювання зафіксували в Києві та на Закарпатті, всього заразилося близько двох десятків людей. І це може бути лише початком, адже дифтерія - дуже заразне захворювання з високим рівнем смертності.

Не меншу небезпеку становить і холера, яка у більшості українців з сучасністю ніяк не асоціюється. Між тим за результатами моніторингу протягом 28 років незалежності, в басейнах Дніпра, Дністра, Південного Бугу, Азовського і Чорного морів стабільно виявляються холерні вібріони. Спалахи зустрічаються нечасто, але це зовсім не привід розслаблятися. Так, у 1995-му епідемія холери в Миколаєві призвела до смерті 30 людей, кілька сотень були у важкому стані. Наступна спалах відбувся в 2011 р., коли в Донецькій області захворіло більше трьох десятків людей. Для профілактики холери, до речі, існують вакцини, а елементарне кип'ятіння вбиває холерні вібріони вже через хвилину.

Ще однією хворобою, яку вважають пережитком минулого, є сифіліс. Після розвалу СРСР захворюваність ним в Україні почала різко зростати. За перші дев'ять місяців 2019-го в країні зафіксовано майже 1 700 хворих сифілісом. Крім того, Україна лідирує в Європі по захворюваності на ВІЛ, гепатити та туберкульоз.

    Реклама на dsnews.ua