• USD 39.8
  • EUR 43.3
  • GBP 50.6
Спецпроєкти

Чи вакцинувався б Ісус? Пропаганда російської церкви підігріває антивакцинаторські настрої. Але не в Росії

Ми вже звикли до того, ци УПЦ МП є активним пропагандистом відмови вакцинації в Україні і сусідніх країнах. Та чи є це офіційною позицією російської церкви? Для "внутрішнього ринку" РПЦ просуває абсолютно протилежні тези. І цю "вакциношизофренію" можна пояснити лише одним: РПЦ була і залишається для Кремля одним з головних джерел поширення російської пропаганди

Акція протесту проти вакцинації від коронавірусу
Акція протесту проти вакцинації від коронавірусу / УНІАН
Реклама на dsnews.ua

За оцінкою Оксфордського інституту інтернету, за 92% дезінформації про ковід у 2020 році відповідали Росія і Китай. Як зазначив на міжнародному форумі YES минулого тижня президент України Володимир Зеленський, "у нас з’явилися мільйони вакцин, але раптом зникли мільйони охочих. Бо хтось витратив мільйони на пропаганду як всередині нашої країни, так і ззовні".Чому це президент Зеленський помітив тільки восени 2021 року, коли в країні вже практично зірвана програма вакцинації після кількох років масованої пропаганди проти щеплення, питання риторичне. Але щонайменше це визнання проблеми. А визнання проблеми — перший і необхідний крок для її вирішення. І тут варто в першу чергу звернути увагу на ТОП-пропагандистів відмови від вакцинації.

РПЦ в Україні: вакцини — це зло

Чипи у вакцинах, 5G, клітини від абортів, "біопаспорт" і "аусвайс". На мітингах противників вакцинації, "ковід-дисидентів" і борців за конституційне право бути потенційним поширювачем ковіду, одні з найпомітніших і найактивніших учасників — групи православних вірян УПЦ МП. Ще у квітні 2020 року Почаївська лавра порушила карантин під час Великоднього богослужіння та запустила натовп людей до храму, що спричинило спалах захворювання на COVID-19 серед вірян.

Крім того, намісник Почаївської лаври митрополит Володимир, який також є вікарієм Київської митрополії УПЦ МП, підтримав абсолютно божевілну заяву Синоду Православної церкви Молдови МП про те, що вакцину від коронавірусу зробить засновник компанії Microsoft Білл Гейтс, щоб імплантувати в людей чіпи.

"Звернення Синоду Православної Церкви Молдови є надзвичайно актуальним і відповідає на надзвичайно серйозні виклики сучасності, з якими стикається Свята Православна Церква. Підтримуємо Вашу сповідницьку позицію. Бажаємо, щоб Ви й надалі твердо і рішуче захищали християнські цінності й попереджали православних християн про небезпеки нашого часу", — заявив священнослужитель УПЦ МП.

 

Звернення митрополита Почаївського Володимира до настоятеля Церкви Молдови
Звернення митрополита Почаївського Володимира до настоятеля Церкви Молдови
Реклама на dsnews.ua

І якщо подібна заява була, скажемо так, на грані фолу, то більш помірний, але не менш красномовний антивакцинаторський тон присутнй і в інших офіційних заявах філії російської церкви в Україні. Зокрема їх активно поширює PR-служба УПЦ МП. Так 1 лютого цього року у новині "Предстоятель розповів, яку вакцину слід приймати, щоб жити вічно", офіційний сайт Синодального Інформаційно-просвітницького відділу УПЦ (МП) розмістив проповідь митрополита Онуфрія в Архангело-Михайлівському кафедральному соборі м. Черкаси: "Сьогодні багато говорять про земне життя, про те, що треба робити щеплення, бо інакше людина помре. Проте є вакцина вічності – це покаяння, – цитує сайт митрополита Онуфрія. -ині людьми заволодів страх, що якщо не пройдемо вакцинацію, то не проживемо довго. При цьому всі говорять тільки про земне життя, а про головне – про життя вічне – забувають. Що б людина собі не зробила, яку б вакцину не ввела – одну, чи десять, чи жодної, вона все одно помре. А якщо ми зробимо собі щеплення вічності, введемо вакцину вічності, тобто візьмемо покаяння у свій труд, тоді ми будемо жити вічно на небі во Христі Ісусі Господі нашім", – підсумував митрополит Онуфрій.

Скріншот сайту news.church.ua
Скріншот сайту news.church.ua

Наступного дня, 2 лютого, сайт того ж Синодального Інформаційно-просвітницького віддлу УПЦ (МП) розмістив новину "Примусовий характер вакцинації від COVID-19 суперечить вимогам міжнародного права і стандартам Ради Європи — коментар Представництва УПЦ при Європейських міжнародних організаціях", де в кращих традиціях північних сусідів висмикнув з контексту кілька норм європейської правової практики, проігнорувавши власне ті, де йдеться про обов’язковість заходів з проведення масового щеплення задля подолання епідемії.

Скріншот сайту news.church.ua
Скріншот сайту news.church.ua

Чи поодинокі випадки такої пропаганди? Головний санітарний лікар України Ігор Кузін вважає, що Українська православна церква Московського патріархату є причиною низького рівня COVID-вакцинації. "Велика проблема на рівні громад – локальні релігійні лідери, які активно виступають проти вакцинації. Роз’яснення та активна комунікація з людьми не спрацьовують, і майже вся громада або не хоче вакцинуватись, або повністю ігнорує заходи профілактики, – пояснив Кузін. — Певні проблеми з погляду комунікації ми спостерігаємо з боку УПЦ МП, з якою досить складно працювати"

Пізніше у звіті Ради національної безпеки і оборони були викладені факти, що Росія веде в Україні кампанію проти вакцинації від коронавірусу. Для цього російські пропагандисти використовують ЗМІ, соціальні мережі, включаючи Telegram-канали, і месенджери. В РНБО підкреслили, що інформаційну кампанію проти вакцинації Росія залучила "одну з церков на території України".

Оскільки ПЦУ веде активну пропаганду щеплення, Греко-Католицька церква розмістила пункт вакцинації в синодальному храмі на Лівобережній, про яку з православних церков на території України йдеться, не важко здогадатись.

Але це публічна сторона пропаганди. Те, що розповідають священнослужителі під час богослужінь, багато хто чув або на власні вуха, або від своїх рідних чи знайомих, які є вірянами УПЦ МП. І з початку 2012 року ця пропаганда в Україні, вочевидь, радикалізувалась і активізувалась.

 

Фото: PavlovskyNews / Telegram
Фото: PavlovskyNews / Telegram

Зокрема, 27 липня УПЦ МП вивелана вулиці Києва десятки тисяч парафіян на честь 1033-річчя хрещення Русі. Переважна більшість людей, які брали участь в "хресній ході", не дотримувалися навіть мінімальних протиепідеміологічних заходів.

Фото: "Типовий Київ"
Фото: "Типовий Київ"

У коментарях журналістам люди заявляли, що "з богом не страшні ніякі коронавіруси", "якщо захворіли – то захворіли, слава богу за все", "що судилося, то судилося", а якщо від ковіду хтось помре – "на те воля божа, це їхній хрест" або "це хвороба для обраних: це благо". За словами учасників заходу, "не вакциновані й не будемо", "сповідь і причастя – наша вакцина". Тим часом Російська православна церква вирішила не проводити аналогічну акцію в Москві через коронавірус.

Вже 19 жовтня прихильники Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ МП) влаштували у Києві акцію протесту з вимогою припинити вакцинацію населення. Кілька сотень учасників акції прийшли під будівлю Верховної Ради. Потім вони вирушили на Хрещатик через Маріїнський парк.Учасники ходи принесли із собою плакати з антивакцинаторськими надписами та хрести.

 

Фото: "Букви"
Фото: "Букви"

3 листопада у Києві та в інших містах України сьогодні відбулися мітинги противників вакцинації. Учасники охоче розповідали на камери про свої конституційні права, про те, що у вакцинах наркотики, про світову змову і розпилення отрути, яке ніби викликає симптоми коронавірусної хвороби. Багато присутніх були з хрестами та плакатами на церковну тематику. "Загроза є в тому, що людьми маніпулюють", — зазначив ексзаступник голови СБУ Віктор Ягун — Ми тепер визначили, що за тими акціями, які дуже подібні, стоїть, в першу чергу, релігійна організація Московського патріархату". В Україні активними пропагандистами відмови від вакцинування і одними з найактивніших поширювачів міфів про чипування та іншої маячні є організація "Миряни", яку особисто благословив Онуфрій "захищати права церкви Московського патріархату. "Дуже багато акцій, які потрібно здійснювати під прикриттям тих чи інших організацій, здійснюються через структури Московського патріархату. Вони контролюються спецслужбами Росії, яка зацікавлена в дестабілізації ситуації в Україні. І в Молдові", — наголосив Віктор Ягун.

Але іноді безпосередньо ієрархи цієї церкви поширюють "страшилки" про вакцинацію. Так керуючий справами УПЦ МП митрополит Антоній (Паканич), що свого часу перехворів на коронавірус під час масового зараження ченців Києво-Печерської лаври, заявив: "Якщо у вакцині містяться клітинні лінії, отримані від абортованих немовлят, це повинно ставати жорсткою перешкодою для вакцинації відповідним препаратом. Тим більше, що зараз є вибір щодо того, якою саме вакциною робити щеплення", — підкреслив владика Антоній. Звісно, використання абортованих матеріалів при виготовлен вакцин від коронавірусу — дика маячня. І що найцікавіше, колеги Паканича з РПЦ активно її спростовують у зверненнях до вірян. Але про це ми поговоримо трохи нижче.

Скриншот сайту risu.ua
Скриншот сайту risu.ua

Якщо ви думаєте, що це особиста позиція церковного ієрарха, яка йде врозріз позиції РПЦ в Україні, ви, на жаль, помиляєтесь.

РПЦ на Росії: вакцини — це благо

Водночас з активізацією пропаганди проти щеплення з боку РПЦ в Україні (особливо восени цього року), РПЦ в Росії активно включилась в пропаганду вакцинації на території Росії. Причому служителі РПЦ використовують діаметрально протилежні твердження до тих, які транслюють їх колеги для України.

Наприкінці вересня 2021 року в російських ЗМІ почали поширюватись перші категоричні заяви священослужителів РПЦ. Але справжня кампанія почалася вже в середині жовтня 2021 року (порівняйте з антикампанією УПЦ МП в Україні, що активізувалась також восени).

"Зараз ситуація з коронавірусною інфекцією все ще серйозна і щеплення проти вірусу, згідно з висновками медиків, найефективніше для виходу з пандемії, — заявив голова синодального відділу з взаємин церкви з суспільством та ЗМІ (PR-відділу РПЦ) Володимир Легойда. Він заявив, що патріархом Кирилом вже було пройдено вакцинацію, як і багатьма іншими священослужителями.

Одночасно глава синодального відділу зовнішніх церковних зв'язків митрополит Іларіон заявив в ефірі телеканалу "Росія-24", що аргументи антиприщепників "нерозумні": "Те, що вакцинація стане причиною інших хвороб, скоротить тривалість життя і встановить в організмі "чіп", – це лише безглузді міфи".

"Якщо це називається розважливістю, то я дуже сумніваюся, що в людини все гаразд з мізками. Ви просто повторюєте безглузді міфи, які існують з приводу вакцини, озвучуєте неперевірені теорії всупереч очевидним фактам", — сказав представник РПЦ. Більш того, він заявив про обов’язковість вакцинації для священників: "Для священнослужителів вакцинація мала б бути обов'язковою, — цитує його слова "Інтерфакс", — оскільки священнослужителі перебувають у постійному контакті з дуже великою кількістю людей.

Паралельно у якості агітаторів вакцинації в регіонах почали працювати і місцеві священнослужителі.

 

 

Скріншот sitv.ru
Скріншот sitv.ru

Для більш "ліберальної" аудиторії православних підключили популярних "ліберальних" богословів. Це в Україні Біл Гейтс православним вживлює чипи. А в Росії вакцинувався б і Ісус Христос. Так професор богослов'я Андрій Кураєв вважає, що Христос зробив би щеплення — це був би приклад слухняності та бажання допомогти ближньому не захворіти: "Христос підкоряв себе законам держави, законам єврейської релігії, законам людської фізіології та психології заради служіння людям. Тому якби він бачив у цьому етичну необхідність, безумовно, він зробив би щеплення. Не заради себе, а заради людей, щоб дати приклад послуху". Диякон Дмитро Павлюкевич також використав цю тезу і заявив, що вакцину слід розглядати як благодіяння, яке допоможе захистити оточуючих: "Чи міг Ісус Христос зробити так, щоб ближньому стало краще? Так, міг би. Я розглядаю вакцину саме у такому ракурсі". За словами диякона, це вписується в рамки євангельського вчення про любов до ближнього, а сама вакцинація не суперечить християнству.

 

dailystorm.ru
dailystorm.ru

 Водночас сайти, які входять до пулу пропагандиських ЗМІ РПЦ ("Радонеж", "Благодатный огонь" і т.д.), в кращих традиціях радянської пропаганди визначили ворога — це "глобалісти", а конкретно — США, звісно. До речі, на відміну від пропанагдистів РПЦ в Україні, усіляко заперечують використання кліток абортованих у вакцинах.

 

 

 

"Тоталитарная секта вакцинофобов или антивакцинаторов, распространяющих псевдонаучные фейки и непроверенные слухи", — так в агітках РПЦ називають противників вакцинаціїІ водночас РПЦ проводить марши антивакцинаторів в Києві. Інтенсивність пропаганди вакцинації на цих сайтах у жовнті-листопаді 2021 року зашкалює. Як і зашкалює інтенсивність пропаганди відмови від вакцинації для аудиторії України.

Наприклад, Митрополит Псковський і Порхівський Тихін (Шевкунов) звернувся до Псковської пастви: "Благословляю прислухатися до всіх рекомендацій державної санітарної служби Росії та зробити профілактичні щеплення проти цієї смертельно небезпечної хвороби — ковіда". І заклеймив ганьбою людей, що некритично сприймають неперевірену, підривну за своїми цілями інформацію та поширюють її далі, створюючи щось на кшталт "інформаційної епідемії". А як же корпоративна солідарність з колегами з РПЦ в Україні?

Замовник кампанії

З чим пов’язана активізація у жовтні-листопаді пропаганди з боку РПЦ на двох фронтах — внутрішньому і зовнішньому, хто "вставив пісторів" за недостатнью інтенсівність кампаній за вакцинацію в Росії, і проти — в Україні, здогадатись не важко.

Так президент Росії Володимир Путін на нараді з урядом у середу, 20 жовтня, заявив про необхідність нарощувати темпи вакцинації та закликав громадян активніше щеплюватися. "Звертаю увагу голів суб'єктів Федерації на необхідність нарощування темпів вакцинації і, звичайно, ще раз закликаю всіх наших громадян активно щеплюватися", — сказав він. А кількома днями раніше віце-прем'єр РФ Тетяна Голікова заявила, що епідеміологічна ситуація з коронавірусом та іншими вірусами у Росії має тенденцію до ускладнення. Вона також розповіла, що у 27 регіонах країни зайнятість ліжок пацієнтами з COVID-19 становить понад 90%, у семи суб'єктах країни цей показник перевищує 95%. Це для українців вакцинація — це чипи, а обов’язкова вакцинація (якої у нас немає) — зло. А в Москві до 1 січня 2022 року роботодавці зобов’язані забезпечити вакцинацію щонайменше 80% працівників.

Оскільки в Україні протидія російській пропаганді відсутня як клас, складається абсурдна ситуація: православним мамам, татам, тіткам і дядям, сусідкам і колегам по роботі, що змушені споживати пропаганду УПЦ МП, варто в екстреному випадку відкрити на планшеті пропаганду російську. Де і чипів не існує, і абортованих вакцин, і Ісус вакцинується, і православний піп агітує чимось вколотись в ім’я господнє. А краще врешті розпочати нормальну кампанію заохочення до вакцинації в Україні. І серйозно поговорити з піарниками УПЦ МП, чи не хочуть вони підтримати своє російське керівництво в пропаганді богоугодної справи масового щеплення вірян.

    Реклама на dsnews.ua