• USD 27.9
  • EUR 33.9
  • GBP 39.4
Спецпроєкти

Держдеп проти скрєп або чому росіяни бояться інтернету

Реклама на dsnews.ua
Більшість громадян РФ вважають цензуру в Інтернеті потрібною, а в разі початку масових заворушень чи інших "провокацій США" готові змиритися з відключенням цього американського винаходу на території всєя Русі

Такі дані продемонструвало опитування ВЦВГЛ (ВЦИОМ), проведене за участю Центру вивчення глобальних комунікацій при Анненбергской школі комунікацій університету Пенсільванії (США). Так, 58% громадян РФ вважають, що державна безпека і запобігання масовим заворушенням коштує такої розкоші, як інтернет, 42% вважають, що інтернет Захід використовує проти Росії, а 73% цілком пережили би, якби з інтернету зникла негативна інформація про державних чиновників. І це правильно - нащо їм усілякий негатив?

Тобто державні інституції в сусідній державі можуть почуватися вільно. По-перше, народ не хоче знати про "слуг народу" нічого поганого. По-друге, народ, фактично, видає державі карт-бланш на цензуру, а фактично, можливість самій визначати, що "показувати", а що "не показувати" своїм громадянам.

Записні жартівники соцмереж вже цікавляться, а чи будуть вимикати "ящик", коли над Батьківщиною нависне небезпека масових заворушень. Жарт, звісно. Ящик вимкнуть останнім - коли вже буде вимкнуто все решту, включно з водою в крані та електрикою у світловій мережі. Бо телевізор - це, власне, те, що зробило можливими тоталітарні диктатури ХХ ст, на які орієнтується нинішній господар Кремля. ТБ дуже легко контролювати. На відміну від інтернету. Приклади подає та сама Росія, яка заблокувала доступ до небагаточисельних опозиційних інтернет-видань, які росіяни все одно при бажанні мають можливість почитати. В той час як навіть найліберальніші радіо- та телестанції мусять час від часу прогинатися і демонструвати лояльність до "генеральної лінії" - і за таку пікантну ціну існують.

Інтернет дійсно є викликом для диктатури - навіть в Росії, де Мережею охоплено менше половини громадян (згідно з опитуванням - 42% росіян є постійними користувачами інтернету). Чи радше варто було написати "міг бути викликом". Адже для того, щоби вміло користуватися альтернативними джерелами інформації, оцінювати, відсіювати та верифікувати, треба мати для того хоча б зачатки здорового глузду. Я вже не кажу - критичне мислення.

Тому про "вимкнутий інтернет" - це страшилка. Не такий вже він небезпечний для Кремля, як малюють соціологи. Вимикати інтернет немає ані потреби, ані навіть змісту. Бо російського масового користувача "вимкнути" значно простіше, ніж інтернет. І значно корисніше.

От вам свіженький приклад: масовий російських користувач останні дні "вимкнутий" цілковито, бо втонув в обговоренні весілля Пєскова. Пєскова, Карл! Не Алли Борисівни. Не Ксюши Собчак. Не Волочкової і навіть не тигриці Ілони. Весілля Пєскова, на якому навіть Путін лезгінку не танцював.

От вам весілля Пєскова, яке "вимкнуло" російські соцмережі в такий слушний момент - відразу після ганьби Росії на Радбезі ООН. Рунет підхопив вірус - і поліг під купою годинників, фатину та тортів. І не зрозуміти, скільки тут психотерапії - з'їджений торт кращий, ніж збитий Боїнг, - а скільки задуму спецслужб та пропагандистів
Реклама на dsnews.ua

Спочатку - сам факт. Потім наречену - її вік, досягення в спорті, знову вік, фізичні кондиції (не стосовно спорту), біографію, колишніх чоловіків, сукню та фату, само собою. Але це швидко набридло - ну подумаєш, фата! - і тоді в хід пішла тяжка артилерія. На Пєскові розгледіли годинник. Стрічки соцмереж зарясніли годинниками - причому лише третина з них були пєсковськими, публіка просто "до речі" хизувалася власними. Коли набрид годинник - а це сталося напрочуд швидко, в Мережу вкинули весільний торт з провокативними коментарями. І піпл схавав! Півдня стрічка нагадувала вітрину кондитерської, а контекстна реклама виносила мозок пропозиціями "солодощів на будь-який випадок життя" - щоправда, виключно у Москві.

Ви направду вважаєте, що це хтось вимкне? Чи є в цьому потреба? У те, що справжні, реальні санкційні продукти будуть спалювати просто на кордоні за допомогою пересувних крематоріїв (в історії специфічне почуття гумору), виробництво віртуальних тортів-сирів-жирів-ковбас буду тільки нарощуватися. І його нізащо не вимкнуть.

Адже це так швидко і надійно "вимикає" самого користувача. От вам весілля Пєскова, яке "вимкнуло" російські соцмережі в такий слушний момент - відразу після ганьби Росії на Радбезі ООН. Рунет підхопив вірус - і поліг під купою годинників, фатину та тортів. І не зрозуміти, скільки тут психотерапії - з'їджений торт кращий, ніж збитий Боїнг, - а скільки задуму спецслужб та пропагандистів. Експеримент з перетворення Рунету на зомбоящик на кшталт телевізора триває. І, якщо неупереджено, це дуже цікавий експеримент.

Втім, найбільша проблема завжди з тими, хто не хоче "вимикатися". Звісно, медіавірус діє і на "просунутих" юзерів - і вони мимохіть відволікаються на годинники. Але ненадовго. Так, вони почуваються у ці дні чужими на святі життя возз'єднаної родини Пєскових - але тим швидше вони знайдуть один одного. Це найнебезпечніший елемент, революційний потенціал медіакраїни - люди, які мають опірність до вірусних вкидів інформації, що провокують тимчасові масові психози.

Тому перед російською владою постає дійсно складне питання - вимикати чи ні? Більшість вважає - так, вимикати. Але тоді вони втратять додаткову можливість морочити людям голову 24 години на добу нареченими, годинниками і тортами, аби не помічали росту цін чи переводу ракет у бойовий стан. Хіба що видати закон, який забороняв би громадянам відходити від телевізора в час, коли Батьківщина у небезпеці або чиняться масові заворушення. Кожного, хто відійшов без задовільної причини - вважати неблагонадійним і вживати запобіжні заходи. Обов'язково вигадати якусь "фішку". Наприклад, кожну годину - виступ коханого лідера нації. Який особисто дає інструкції щодо того, як діяти і що робити у найближчу годину. Якщо небезпека стає "червоною", - нехай виступає кожні півгодини. Він вже достатньо тренований для багатогодинного розважання публіки.

А взагалі, ідея "вимкнути інтернет повністю" могла виникнути і бути підтриманої лише у людей, які не дуже обізнані у високих технологіях. Свого часу навіть куди як більш здатна в практиці тоталітаризму країна була не в стані заглушити "ворожі голоси" раз і назавжди. А тепер роздати "трохи інтернету" - хоча б виключно для "своїх" - кулібіни обов'язково знайдуться. І не тому навіть, що вони зрадники чи, не дай Боже, замайданці якісь. Просто від поганої вдачі.

    Реклама на dsnews.ua