• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Лікар на екрані. Як Covid-19 допоміг розвитку телемедицини

У "ковідному" світі навіть звичайний візит до лікаря може бути небезпечним. Тому з'явилися стартапи, які спрощують отримання віддаленої консультації медиків. Можливості віртуально поспілкуватися з лікарем стали доступнішими і для українців

Відеоконсультація з лікарем
Відеоконсультація з лікарем / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Медична допомога через смартфон

З труднощами фізичного відвідування лікаря цього року зіткнулися багато людей. Пандемія змусила людей сидіти вдома і уникати багатолюдних і небезпечних місць, зокрема, приймальних відділень лікарень, у яких в одному закритому приміщенні можуть сидіти і люди-рознощики вірусу, і ті, кому потрібно оновити рецепт на життєво важливий препарат або виписати нові окуляри.

Ця складна для всього світу ситуація перетворилася на вікно можливостей для технологічного сектору. За останні півроку з'явилося безліч стартапів, що дозволяють організувати віддалені консультації з лікарями. Серед них — не лише такі очевидні послуги, як консультація педіатра або сімейного лікаря. Існують стартапи, які допомагають людям потрапити на віртуальний прийом до офтальмолога або реабілітолога.

Відеоконсультація з фахівцем: організувати за 24 години

Творці проекту Kry, який успішно працює кілька років у Швеції, нещодавно запустили в Європі сервіс відеоконсультацій Livi. Ці сервіси пропонують можливості відеоконсультацій з лікарями різних спеціальностей протягом 24 годин після першого звернення. У багатьох країнах Європи людям доводиться чекати консультації вузького спеціаліста тривалий час, тому сервіс швидко став затребуваним. При необхідності очної консультації, за ті ж 24 години платформа може організувати пацієнту візит у клініку. З початком пандемії автори стартапу запустили в США безкоштовний проєкт Livi Connect, завдання якого — допомогти подолати пандемію. В описі Livi Connect згадується, що поки його не планують перетворювати на платний продукт. У Європі компанія провела понад 1,8 млн консультацій.

Головним конкурентом Kry, що стартував у Великобританії, є платформа Babylon health. Понад мільйон завантажень мобільного додатку, більш 2 млн проведених консультацій перетворює цей проект у лідера європейського ринку телемедицини. З початком пандемії автори стартапу запустили віртуальний асистент Covid-19 Care Assistant, який позиціонують себе як безкоштовний інструмент для тих, хто підозрює у себе наявність коронавірусу або знаходиться на самоізоляції.

Перевірити зір, не виходячи з дому

Реклама на dsnews.ua

Більше половини жителів Землі страждають від проблем із зором. Covid-19 посилив цю проблему одразу з декількох сторін. По-перше, люди, які перейшли на віддалену роботу, стали проводити більше часу за монітором. Якщо раніше нарада була своєрідним способом дати відпочинок очам, то «ковідний» світ перевів на екрани всі робочі і навчальні взаємодії. Прямим наслідком цього стали проблеми із зором. Друга складність — особливості огляду офтальмологом. Адже щоб вивчити очі, потрібно близько підійти до людини. А такий контакт у новому світі — це небезпека. Першою жертвою Covid-19, до речі, якраз і був офтальмолог з Китаю.

Автори стартапу Easee пропонують онлайн-дослідження очей. Їхня інноваційна ідея полягає в тому, щоб використовувати для діагностики пристрої користувача — комп'ютер і смартфон. Інструменти Easee доступні через браузер. Пацієнтам пропонується самостійно перевірити зір — його гостроту і аномалію рефракції (дисбаланс оптичної структури ока). Тестування проводиться під управлінням віртуального помічника, який розповідає, що потрібно робити на кожному етапі. На весь тест користувач витратить до 20 хвилин.

Результатом перевірки може бути рецепт на окуляри, і навіть знижка в деякі магазини оптики. Хоча автори стартапу попереджають, що для особливо складних випадків варто звернутися до лікаря в режимі офлайн.

Медичний банкомат CliniVantage Healthcare Technologies

Творці проекту CliniVantage Healthcare Technologies спробували не тільки автоматизувати всі процеси, пов'язані з наданням медичної допомоги, а й надати для них зручний інтерфейс. Вони називають свій проект цифровим медичним кіоском або медичним банкоматом, і він вже працює в декількох індійських штатах.

Пацієнту потрібно спочатку зареєструватися в системі через мобільний додаток MyLife. При реєстрації до його профайлу підтягуються його медичні записи, що зберігаються в базі даних лікарень країни. Після цього, при необхідності, платформа може провести попередній медичний огляд пацієнта в діалоговому режимі: користувач просто відповідає на питання, а система розуміє, що ще потрібно запитати і як інтерпретувати отримані результати, наприклад, наскільки критичним є його стан, потрібно пацієнтові рекомендувати негайно звертатися до лікарів чи досить телефонної консультації. При необхідності консультації профільного спеціаліста, через додаток MyLife пацієнти можуть записатися до лікаря.

Ще одне нововведення від CliniVantage Healthcare Technologies — наявність системи датчиків і IoT-пристроїв (Internet of Things), що дозволяють вести спостереження за тими, хто одужує. Ці датчики можуть отримувати показники організму людини, наприклад, температуру, тиск, серцебиття і надавати інформацію лікарям у зручній формі. А ті у такий спосіб можуть контролювати процес відновлення.

Автори проекту підкреслюють, що їхня платформа у віддаленому режимі може оперативно виділяти пацієнтів з підозрою на Covid-19, що особливо важливо в наш час.

Телемедицина в Україні: обережні спроби

Спроби запровадити телемедицину і віддалене консультування почалися в Україні до пандемії, новини про тестовий запуск телемедицини на офіційному сайті МОЗ публікувалися ще в 2019 р. У проекті медреформи телемедицина була призначена для маленьких віддалених сіл, у яких недостатньо вузьких фахівців. Пацієнт міг прийти в місцеву амбулаторію до сімейного лікаря, а той — зв'язатися зі своїм колегою в обласному центрі або навіть столиці та отримати консультацію.

Відзначимо, перші кроки до електронної системи охорони здоров'я в Україні були зроблені ще в 2016 р. Власне, створення універсальної інформаційної системи eHealth і стало одним з початкових напрямків медичної реформи. Ця система повинна допомогти реєструвати договори з сімейними лікарями, а також контролювати кошти, що виділені на охорону здоров'я.

Кілька українських платформ пропонують лікарням і поліклінікам свої рішення для організації телемедицини. Клієнти приватних клінік можуть отримати доступ до віртуальних візитів до лікаря і консультації у вигляді текстових повідомлень, відео або аудіо. Залежно від платформи буде формуватися ціна на цей вид медичної допомоги, наприклад, 200 грн за 15 хвилин консультації або 400 грн за 30 хвилин.

Допомогу в запуску українських платформ телемедицини надавали мобільні оператори. Так компанія Vodafone допомогла в організації телемедичних консультацій фахівців Інституту серцево-судинної хірургії ім. Амосова для післяопераційних пацієнтів. Система складається з медичного порталу MedBrama (модуля, який надає інструменти для лікарів) і мобільного застосунку для пацієнтів «Пошук лікаря», призначеного для онлайн-взаємодії. На цьому порталі вже зареєстровані понад 230 лікарів, майже 5 тис. пацієнтів і 67 медичних установ. Портал допомагає знайти лікаря і організувати віртуальний візит до нього.

У компанії «Київстар» є свій додаток для телемедицини Doctor Online. Консультація доступна на платній основі, 10-хвилинна розмова обійдеться в 50-70 грн, додаток дозволяє спілкуватися в чаті за допомогою відео або аудіо, взяти направлення на аналізи, отримати їх розшифровку і замовити доставку ліків.

Raccoon.Recovery — українська цифрова платформа для реабілітації

Інтерес до платформ телемедицини виявляють і інвестори. І найбільш помітна демонстрація цього факту — отримання українським стартапом Raccoon.World інвестицій у розмірі 900 млн євро для створення платформи цифрової фізіотерапії Raccoon.Recovery.

Ця платформа дозволяє повністю в віддаленому режимі організувати процес реабілітації — без необхідності відвідування реабілітаційного центру. Клієнти можуть отримати створений персонально для себе курс терапії, реабілітацію та моніторинг процесу. Терапевт підключається до пацієнта за допомогою вбудованої системи відеозв'язку, проводить огляд і контролює процес проходження реабілітації. При виконанні вправ пацієнт носить спеціальні пристрої, оснащені датчиками. Інформація з датчиків допомагає контролювати правильність виконання вправ.

Віддалену реабілітацію сьогодні пропонують багато реабілітаційних центрів, однак найчастіше в цьому випадку взаємодія здійснюється через відео, і реабілітолог не може контролювати правильність виконання вправ. Саме цей момент, представлений у Raccoon.Recovery, перетворює платформу в унікальний продукт.

Недалеке майбутнє телемедицини

Пандемія Covid-19 стала одночасно і випробуванням для медичної системи, і поштовхом для розвитку віддаленої медичної допомоги без особистої присутності. За останні півроку на ринку з'явилися нові гравці, а ті, хто вже давно працював, представили свої останні інновації.

Після такого «вибуху» не всі проекти переживуть перевірку часом, але ті, що залишилися не тільки оптимізують свою роботу і знайдуть оптимальну для себе бізнес-модель, а ще й навчаться виділяти ситуації, в яких застосування телемедицини невиправдане і навіть небезпечне.

    Реклама на dsnews.ua