• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Картель "КДБ Калі". Хто краще за всіх торгував кокаїном

Найуспішніший наркокартель знищений, але його справа живе
Кадр із серіалу "Нарко"
Кадр із серіалу "Нарко"
Реклама на dsnews.ua

У середині вересня в Мексиці застрелили члена знімальної групи серіалу "Нарко". Карлос Муньос Портал займався пошуком нових локацій для зйомок четвертого сезону кримінальної драми. Тіло з декількома кульовими пораненнями було знайдено в його машині на дорозі в штаті Мехіко, поблизу кордону зі штатом Ідальго.

Через тиждень старший брат легендарного наркобарона Пабло Ескобара Роберто Ескобар Гавірія заявив, що знімальному компанії Netflix, яка знімає серіал про колумбійських наркодельцах, слід найняти найманих вбивць для охорони. Крім того, Гавірія порахував, що кінематографісти повинні заплатити йому $1 млрд за використання імені Ескобара в серіалі — імена всіх лідерів Медельїнського картелю зареєстровані як торговельні марки.

Історії Ескобара був присвячений другий сезон серіалу. Третій сезон розповідає про одну з найбільш могутніх організацій в історії — картелі "Калі".

Наркогруппа свого часу співпрацювала з британськими найманцями, інформаторами в уряді США, мала зв'язку в Санкт-Петербурзі, а у себе на батьківщині, в Сантьяго де Калі, і зовсім не соромилася: члени банди чистили місто від бомжів, повій, безпритульних дітей та гомосексуалістів, залишаючи записку "Cali limpia, Cali linda" (чисте Калі, красиве Калі). Картелі належали 90% світового ринку кокаїну.
Навіть кровожерливий бос філадельфійської мафії "Маленький Ніккі" Скарфо здається любителем поруч з профі з "Калі". Зрівнятися з ними можуть хіба що КДБ. Власне, їх так і називали — "КДБ Калі".

Конкуренція

Як відомо, конкуренція — це взаємодія двох організмів, що прагнуть одержати один і той же ресурс. У Колумбії таким ресурсом були наркотики.
Починали все з торгівлі марихуаною, потім переходили на кокаїн. У 70-ті роки минулого століття вважався найвпливовішим Медельінскую картель під керівництвом Пабло Ескобара. Але наркотерроризм і небажання йти на будь-які компроміси призвели до того, що угруповання в підсумку була знищена владою. Аналітик розвідки DEA і експерт з Колумбії Марк Ейлера заявив: "Уряд Колумбії вистежили і вбило Пабло Ескобара тому, що він був терористом, а не торговцем наркотиками. Якби Ескобара був досить розумний, щоб стримати свої психопатичні тенденції, то, мабуть, міг би жити і процвітати понині".

Реклама на dsnews.ua

Багато хто вважав, що конкуруючий картель "Калі" відіграв не меншу роль у знищенні медельинской угруповання, ніж управління по боротьбі з наркотиками. Дві наркоимперии на початку 1980 р. уклали угоду і навіть заснували воєнізоване угруповання MAS (ісп. Muerte Secuestradores — Смерть викрадачів) для боротьби з партизанами, крім того, стабілізували ціни на кокаїн і успішно ділили американський ринок збуту. Але неприязнь і небажання ділитися брали гору, і тоді гинули наркоторговці, члени банд, родичі і просто потрапили під руку.
Коли в 1993 р. Ескобара був убитий, а його угруповання розвалилася, "Калі" стали монополістом на світовому ринку кокаїну. Їх методи повністю відрізнялися від стратегії колишніх конкурентів. Природно, вони не гребували вбивств, але вдавалися до них у крайніх випадках, коли, наприклад, не спрацьовувала хабар. Зате у відношенні самих безправних — повій, бомжів, сиріт — картель не церемонився.

Так, хлопці з "Калі" могли за допомогою бензопили вбити сотню людей, підозрюваних у співчутті до профспілок. Так, тіло католицького священика Тіберіо Ісуса Ернандеса знайшли обезголовленим в річці Каука, після того, як він поскаржився на звірства картелю. Але, незважаючи на ці прикрі інциденти, Cali Cartel вважалися джентльменами. Для координації своєї діяльності вони першими в кримінальному світі використовували новітні комунікаційні технології, факси, звукові сигнали, стільникові телефони, шифрування і комп'ютерні інформаційні системи. У цьому картель міг змагатися з урядовими організаціями, в той час як Ескобара залишався хуліганом.

Але в той же час смерть Ескобара завдала відчутного удару по Cali Cartel — управління по боротьбі з наркотиками помітило велику рибу.

Ядро

Вважається, що картель "Калі" був заснований в Колумбії Гілберто Родрігесом Орехуэла і Хосе Сантакрусом-Лондоні в 1970-х роках. Згодом центр картелю з оптової торгівлі кокаїном і операцій по відмиванню грошей був перенесений в Нью-Йорк.

Родрігес Орехуэла мав прізвисько Шахіст, оскільки його ходи в бізнесі виглядали як продумана партія. Так само ощадливо у 2006 р. він пішов на угоду з судом США: 30 років позбавлення волі в обмін на імунітет для 29 членів сім'ї.

"У тому, як заховати кокаїн, йому не було рівних", — заявив глава управління з контролю за наркотиками в Майамі Тому Кеш. Шахіст і його брат Мігель вміли ховати і доходи від злочинної діяльності, інвестуючи гроші в законні підприємства Колумбії і США. У 1995 р. річний прибуток наркобаронів з "Калі" становила $8 млрд. Брати Родрігес Орехуэла завоювали повагу не тільки інших наркобаронів, які називали Гілберто "Дон", але і самих високопоставлених персон Колумбії. У тому числі і президента. Діти Родрігесом отримували освіту в Європі та США, їх часто називали колумбійськими Рокфеллерами і Кеннеді.

Хосе Сантакрус-Лондон носив прізвисько Дон Чепе. Якщо Гілберто займався фінансами, то Сантакрус розробляв мережі міжнародної торгівлі людьми. Керівник нью-йоркської цільової групи з розслідування "Калі-картелю" Вільям Моклер-молодший називав Дона Чепе своїм професором Моріарті, настільки відчутним і далекоглядним здавався Сантакрус-Лондон. У 1980 р., коли Дон Чепе став будувати повітряний флот і створювати підприємства вздовж східного узбережжя, його вдалося звинуватити в обігу наркотиків.

Пачо Еррера, або Пачо, волів залишатися в тіні його ім'я не згадувалося в пресі, а особа бачили лише обрані. Він був одним з найбагатших людей Колумбії і вважав за краще вкладати гроші в нерухомість: житлові будинки, офіси, земельні ділянки ферми на батьківщині і за її межами. Своє перше стан він сколотив на брокерстве ювелірних виробів і дорогоцінних металів. Паралельно розробляв безліч нових методів для відмивання грошей від незаконного бізнесу, в основному від торгівлі наркотиками. З його допомогою "Калі-картель" зміг створити маршрут наркотрафіку з Колумбії в Нью-Йорк через Мексику. Пачо став ініціатором відкриття кокаїнових лабораторій в джунглях Болівії і Перу. І вважався мозком картелю.

Методи

З допомогою законних ділових підприємств "Калі-картель" створювали контакти з ключовими людьми в бізнесі, політиці, пресі та судах. Вони фінансували і купували телевізійні мережі, спортивні організації, банки. Чотири з п'яти грамів кокаїну, що продаються на вулиці Нью-Йорка, належали хлопцям "Калі". Попереду були Європа і Японія.

Незабаром голландські чиновники вилучили 2658 кг коксу з "Калі", банківські рахунки баронів знаходили в Угорщині та Ізраїлі. Колумбійські "джентльмени" готові були укласти угоду з на якудза. В однієї з кампаній картелю брало участь SPAG — підприємство з нерухомості, зареєстроване в Німеччині в 1992 р. і яка підозрюється у зв'язках з пітерськими мафіозі. Володимир Путін тоді якраз входив до складу консультативної ради" SPAG. Через якийсь час співзасновника компанії Рудольфа Ріттера заарештували в Ліхтенштейні за відмивання готівки від продажу кокаїну для картелю "Калі". Путіну вдалося вийти сухим з води.

Автономний стиль управління колумбійської імперії допомагав їм швидко приходити в себе після ударів, нанесених з того чи іншого відділу організації. Але більше всього "Калі" досягли успіху в умінні ховати небезпечний вантаж. Федеральним агентам знадобилося дев'ять років, щоб зламати схему з пиломатеріалами. Наркотики ховали на купу дощок з червоного дерева. Навіть коли інформатори повідомляли, що наркотики знаходяться у дошках, виявити їх було майже неможливо. Інспектори свердлили отвори в штабелях пиломатеріалів, але просвердлити тонну дощок — непосильна праця.

У 1988 р. митники виявили 2,2 т кокаїну, захованого в 1200 блоках шоколаду, відправлених з Еквадору. У 1989-му митні агенти і поліцейські з Нью-Йорка виявили майже 5 т препарату в 252 барабанах токсичного хімікату — цікаві були покарані опіками очей і обличчя.

Ще один прийом — метод осередків. Для здійснення чергової операції члени картелю розбивалися на малі групи, яким видавали тимчасові телефони. В кінці "заходи" або при найменшій небезпеці телефони викидалися, а осередок закривалася

Ці веселі задумки збагачували картель на величезні суми. Почали говорити, що члени банди або їх діти незабаром почнуть займати державні посади.

Руйнування

"Калі-картель" фінансував кампанію кандидата в президенти Ернесто Сампер Писано. Коли в 1994 р. американці отримали документальні підтвердження цього, віза колумбійського лідера була анульована. До цього, у 1991 р., Лондон звинуватили у вбивстві на комерційній грунті, в тому ж році за його наказом був ліквідований журналіст, чиє розслідування зачіпало інтереси колумбійської наркомафії. Все б нічого, але обидва вбивства сталися в США. Глава управління по боротьбі з наркотиками США Томас Костянтин заявив, що "Калі" ведуть себе в Штатах так само, як звикли в себе на батьківщині.

З 1994 р. почалася великомасштабна операція по знищенню картелю: заарештували 100 наркоторговців, було конфісковано понад $20 млн готівкою, а також понад 2,5 т кокаїну. Але головне, DEA отримали в своє розпорядження комп'ютери банди і через якийсь час змогли розгадати всю систему роботи імперії. Лідери картелю опинилися арештовані або мертві.

Пачо Еррера здався владі і отримав замість запитуваних 80 років "щасливу сімку" — доказів явно не вистачало. У в'язниці він зібрав свою футбольну команду і спонсорував чемпіонати серед арештантів, вчив мови, а паралельно продовжував керувати наркобізнесом.

4 листопада 1998 р. зустрічі з ним став домагатися чоловік, який представився адвокатом Рафаелем Ангел Урібе Серна. Коли Пачо привітав його як старого знайомого, "адвокат" начинив його голову сімома кулями.

Нічого не закінчується

Здавалося, що "Калі-картель" знищений. Але Колумбія раніше кишить наркобаронами, а обсяги кокаїну вимірюються тоннами.

Багато хто стверджує, що ні картель Эскобары, ні "Калі" нікуди не поділися — люди гинуть, потрапляють у в'язниці, але наркотики не зникають. Замість величезних організацій почали діяти дочірні підприємства — baby cartels. У 1997 р. митні служби і агенти ФБР виявили 2400-кілограмову партію кокаїну всередині газових балонів для хлору в порту Х'юстон.

Нові колумбійські мафіозі розуміють, що потужність — запорука слави, але не успіху. Вони воліють залишатися синицею у власній руці, ніж журавлем у картатому небі.
Пішли в минуле стільникові телефони — тепер використовується інтернет, радіозв'язок, а то й прямий контакт. Поліція навіть не знає, з ким має справу. А самі організації настільки компактні, що таємні агенти обчислюються негайно. Бонні Тишлер, головний агент митної служби США в Південній Флориді, ділиться досвідом: "Ми думали, що все виправиться, коли картель Медельїна буде знищений. І потім з попелу вийшов "Калі-картель". Виникають все нові і нові групи.

Втім, Дональд Трамп знайшов вихід для Америки — стіна. І якщо ця ініціатива викликає сміх, то бажання Трампа боротися з наркотиками багатьом здається страшним. Насамперед тому, що зібравшись уникнути наркозлочинності, він хоче почати з малого — марихуани. І все це одночасно зі скороченням соціальних програм.
Противники президента США кажуть, що злочинність зростає від бідності, а не від трави. І ще: чи існують законні наркотики — алкоголь і нікотин. Сухий закон вже продемонстрував, що банди здатні вбивати один одного навіть за право торгувати пивом і вином.

    Реклама на dsnews.ua