• USD 26.9
  • EUR 31.8
  • GBP 37.2
Спецпроєкти

Еко-сором і тиша. П'ять глобальних трендів майбутнього

Світ швидко змінюється, з'являються нові технології, зникають професії. Але найважливіше: трансформується поведінку людей
Фото: Shutterstock
Фото: Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Як зміниться світ в 2020 році і що для нас буде важливою у найближчі кілька років "ДС" розповіли Тетяна Стахівська та Ольга Яценко - керівники агентства Creascope, що вже більше 10 років співпрацює з авторитетними світовими тренд бюро.

Сталий розвиток (sustainability) або головне слово 2020 року

Поняття sustainability міцно увійшло в наше життя, причому багато хто з нас навіть не усвідомлюють цього. В наступному році це слово частіше за інших буде зустрічатися і в діловій, і в модній пресі. На російську мову його переводять як "сталий розвиток" або просто "стійкість". Сам по собі термін sustainability дуже багатозначний і включає в себе практично всі процеси, що відбуваються нині в суспільстві, - від відмови від пластика до етичного поводження з співробітниками. Вперше слово "сталий розвиток" з'явилося в одному з документів Всесвітньої комісії з навколишнього середовища та розвитку у 1987 році, а за 32 роки sustainability проникло в усі сфери життя людини.

Експерти вважають, що в 2020 році "сталий розвиток" брендів буде переживати ренесанс, оскільки еко-свідомі споживачі вимагають відповідальної поведінки та інновацій, щоб скоротити надлишки споживання. У відповідь на це бренди, щоб залишитися на плаву і підвищити свої продажі, будуть змушені створювати продукти, послуги і нові системи, які настільки ж бажані і функціональні, наскільки й екологічні. Приміром, у Гельсінкі запустили пілотну версію першої в світі онлайн-платформи "Думай стійко". Сервіс буде надавати мешканцям і гостям міста інформацію про екологічно орієнтованих брендах, установах і закладах, а також допомагати будувати маршрути пересування по місту таким чином, щоб кожна людина змогла мінімізувати викиди CO2 в атмосферу. Український приклад - деякі компанії не стали дарувати своїм співробітникам і клієнтам традиційні новорічні подарунки. Справа не в економії, а в усвідомленні того, що не варто наповнювати світ черговими непотрібними предметами, які будуть розкладатися сотні років.

Як це працює на практиці. У Стокгольмі працює один з перших у світі готелів, створений за принципом sustainability. У сучасних людей, звиклих до комфорту, це викликає шок. Маленькі кімнати розраховані на двох осіб. У ванній немає незліченних тюбиків з кремами і кондиціонером для волосся - одна велика скляна банка з кремом для всього тіла. Один фен на поверх, так що якщо ви вимили волосся, доведеться ставати в чергу, щоб їх висушити. Незручно, але відповідально по відношенню до навколишнього середовища. І це тільки початок.

Кліматичні зміни - перехід від еко-статусу до еко-ганьбі і скорочення відходів

За даними Міжурядової групи експертів ООН у людства залишилося всього 10 років для запобігання незворотних змін, які можуть стати причиною екологічної катастрофи. У зв'язку з цим мільйони споживачів будуть шукати ті продукти і послуги, які допоможуть їм пом'якшити зростаючий сором за критичну екологічну ситуацію на планеті. І поки у нас в країні тільки усвідомили, що носити шуби з натурального хутра соромно, світ встиг піти далеко вперед.

Реклама на dsnews.ua

В наступному році еко-альтернативи стануть більш доступними. Наприклад, ще в 2008-му Tesla випустила електричний суперкар Roadster вартістю $100 тис. Мати такий у гаражі означало голосно заявляти про своє еко-статус. В 2019-му в Німеччині було продано понад 57 тис. електромобілів, в Норвегії - більше 56 тис. Їх вартість зменшилася в рази, та й користуватися електромобілями економічно вигідно - електроенергія дешевше бензину. Незабаром їздити на авто з двигуном внутрішнього згоряння буде еко-соромно.

Те ж стосується і переробки сміття. Поки ми тільки вчимося сортувати відходи і мінімізувати забруднення навколишнього середовища, в Європі на проблему дивляться набагато ширше і масштабніше. Корпорації та бренди розробляють технології, які допоможуть мінімізувати шкоду, що наноситься навколишньому середовищу. Модні бренди продовжать освоювати використання альтернативних, більш екологічних варіантів волокон, текстилю та обробки, а також шукати нові рішення для переробки були у використанні матеріалів. Наприклад, компанія Adidas вже розробила прототип кросівок Futurecraft Biofabric, виконаних з 100% волокон натурального і повністю біорозкладаного матеріалу. А компанія LEGO почала робити конструктори з біопластика, виготовленого з поліетилену на основі цукрового очерету.

Як це працює на практиці. У столиці Нідерландів Амстердамі відкрили супермаркет з відділом, де немає пластикової упаковки. Адже найчастіше разом з продуктами ми приносимо додому гори непотрібного пластика, який потім вирушати на звалище.

Людина має право бути не ідеальним

Бути неідеальним - це нова норма, яка виділяє індивідуальність. У світі переглядаються стандарти краси. Відбувається прийняття свого тіла (body positivity) і свого віку (age positivity).

У світі стався великий демографічний зсув, з яким вже неможливо не рахуватися. Завдяки розвитку медицини чоловік став жити довше: у 2030-му людей у віці 55+ буде на 73% більше, ніж сьогодні. Financial Times назвав цю ситуацію "срібним цунамі". Назріла необхідність змінювати пенсійну систему, яка в більшості країн практично без змін існує вже близько півтора століття. Тоді це мало сенс: людина працював 40 років, виходив на пенсію, проживав кілька років і помирав. Але тепер тривалість життя людини після пенсії значно збільшилася. Тому інклюзивний дизайн стає пануючою тенденцією в моді, і в архітектурі. Розробляються технології, які дозволяють, наприклад, літнім людям з хворобою Паркінсона, у яких тремтять руки, більше не відчувати себе безпорадними, - двері холодильника або одежної шафи відкриється при їх наближенні сама. Так, на виставці Access & Ability, яка проходила в Нью-Йорку, було представлено понад 70 робіт, призначених для того, щоб допомогти людям з обмеженими можливостями краще орієнтуватися в навколишньому середовищі: ювелірні вироби з навігаційними системами для слабозорих або сорочки для глухих, які змінюють колір залежно від того, яка музика звучить.

Один з найбільших британський рітейлерів ASOS використовує технології доповненої і віртуальної реальності, щоб допомогти вибрати собі одяг - це дозволяє споживачам нестандартних розмірів уникнути стресу і не мучиться в тісній кабінці, приміряючи вбрання. До того ж, таким чином зменшується кількість повернень і зростає дохід компанії.

Як це працює на практиці. Вже рік у британської мережі супермаркетів Morrisons щосуботи з 9 до 10 ранку влаштовують "тиху годину" для людей з аутизмом, для яких кожен похід в магазин є стресом. У цей час у всіх магазинах мережі приглушують вимикають світло і музику, не вимовляють жодних оголошень, відключають контрольні сигнали та інші електричні шуми.

Ментальне здоров'я

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я зменшення продуктивності працівників з-за депресії і занепокоєння щорічно призводять до втрати в світовій економіці $1 трлн. За прогнозами ВООЗ, в даний час депресією страждають понад 300 млн осіб, а в 2020 році вона буде займати перше місце в світі серед захворювань за тривалістю непрацездатності. 86% британців кажуть, що відчувають постійне занепокоєння з-за психологічного тиску на роботі, а 71% жінок і 66% чоловіків у Сінгапурі вважають, що вони працюють постійно і не можуть відволіктися, так як постійно перебувають на зв'язку. Тому ментальне здоров'я стає важливим для кожного, хто хоче бути успішним і щасливим. Правильний сон, методи розслаблення і концентрації, медитації та багато іншого - все це загортається в технології і виростає до корпоративного рівня. У світі все частіше відкривають так звані "лікувальні кафе", де можна не тільки медитувати, але і спати. Схоже "лікувальним кафе" та "тиха кімната" дизайнера Наталі Харб, яка звукоизолирована від зовнішнього світу і в ній можна просто посидіти в тиші.

За даними ООН сьогодні в містах проживає 55% всього населення планети, а до 2050 року ця цифра збільшиться до 68%. Забруднення повітря або масові акції протесту більше не головні проблеми мегаполісів. На перше місце виходить шум, який призводить до емоційного виснаження. Суспільство споживання виробляє так багато гучних звуків, що тиша в великих містах стає справжньою розкішшю. Тому поряд з громадськими місцями, де можна усамітнитися, будинок або квартира також стають притулком від зовнішньої напруги, місцем для відпочинку і відновлення. Саме це прагнення диктує бажання створювати екстер'єр та інтер'єр жител з "тихим дизайном", де мінімалізм проявляється у всьому - від меблів до кількості колірних поєднань.

Як це працює на практиці. Шведська "фіка" - традиція пити в робочий час каву з колегами і говорити на різні теми - поширюється по всьому світу. В корпоративних правилах меблевого гіганта Ikea зазначено: "Фіка" - це більше, ніж перерва на каву. Це час поспілкуватися з колегами, обмінятися новинами і розслабитися. Кращі ідеї та рішення народжуються саме під час "фікі".

Нове ставлення до роботи

Багато компаній і співробітники все частіше шукають альтернативи традиційної робочого тижня з повним робочим днем. Гнучкий графік роботи більше не є чимось екстраординарним - це одне з головних вимог сучасних працівників і запорука їх лояльного ставлення до роботодавця. Приміром, Японія вважається однією з найгірших країн у світі в плані балансу між працею та відпочинком. Тому японський підрозділ "Майкрософт" в рамках свого проекту Work-Life Choice Challenge 2019 протягом одного місяця ввела чотириденний робочий тиждень для 2300 своїх співробітників. До стандартним вихідним додали п'ятницю. Результати експерименту виявилися вище за всі очікування - продуктивність праці зросла майже на 40%, при цьому різко знизилося число лікарняних і відгулів, а також споживання електрики і офісного паперу.

Окрилена успіхами японців лейбористська партія Великобританії пообіцяла у своєму виборчому маніфесті закріпити 4-иденну робочий тиждень законодавчо. Згідно дослідження Boston Consulting Group, соціальною групою, яка може отримати найбільшу вигоду з цього експерименту, є працюючі матері. Серед жінок з вченими ступенями, які залишили свої робочі місця, 69% зізналися, що із задоволенням би залишилися працювати, якщо б їм запропонували більш гнучкі варіанти співпраці. На думку експертів The New York Times, доброзичливість роботодавців може принести чималий прибуток, тому що сучасні люди більше не ставлять в основу розміри зарплати та соціальних виплат - для них важливі комфортні умови праці та лояльне ставлення начальства.

Як це працює на практиці. Одіна з великих автомобільних компаній дозволила своїм співробітникам спільно створити простір їдальні. Після цього експерименту керівництво зазначило, що відносини в колективі стали набагато тепліше.

    Реклама на dsnews.ua