• USD 27.4
  • EUR 30.9
  • GBP 36.3
Спецпроєкти

Глобальне отупіння українців. Як з цим боротися?

Згідно з соціологічними дослідженнями, 30% українців вважають, що COVID-19 придумали в ЦРУ або в Китаї для якихось своїх цілей
Реклама на dsnews.ua

Ця новина не стала для нас сенсацією, Зеленський не записав видосик, в уряді ніхто навіть не звернув на це увагу, а громадські активісти навіть не написали якихось постів про глобальне викривленні свідомості 12-13 мільйонів українців. Але насправді, це соціологічне дослідження показує не тільки глобальну гуманітарну катастрофу в суспільстві. Це дослідження говорить нам: ми семимильними кроками котимося в примітивізм печерного мислення. І, що найважливіше, вся модель промивання мізків українців сприяє появі гуманітарної катастрофи, яка називається "тотальне отупіння нації".

Я не хочу зараз говорити банальні речі про освіту та про рівні читання. Я б хотів звернути увагу на кілька думок, сказаних Пітером Помаранчевим в його книзі "Це не пропаганда". Справа в тому, що ми все взагалі і наші ЗМІ зокрема втратили всяку повагу до фактів. Ми на 100% зайшли на територію емоції. А при відсутності серйозної державної ідеологічної машини і при розмитість понять "правда і брехня" в сучасному глобальному світі - це стає загрозою для всіх нас.

"Ми виходимо в онлайн, шукаючи емоційного підбадьорювання в лайках і ретвитах. Насправді, не має значення правдиві історії... Ви не хочете перемогти в суперечці в публічному просторі перед нейтральною аудиторією, ви просто хочете отримати якомога більше уваги від однодумців. Це болісна пастка: соціальні медіа є двигунами поляризованого поведінки, призводить до попиту на сенсаційний контекст або просто брехня". (Стор.170)

"Факти, якщо на те пішло, не завжди є приємною річчю. Вони нагадують нам про нашому місці і про наших обмеження, і, нарешті, про те, що ми смертні. Є якась підліткова радість у тому, щоб скидати з себе їх вагу. Голосно послати в жопу непривабливу реальність. Кайф Путіна або Трампа - звільнення від обмежень, що вони пропонують". (Стор. 172)

Наші ЗМІ давно перетворилися на пропагандистські машини тих чи інших політичних сил, а розкручені провідні щодня надсилають в дупу опонентів. Власне прихід Зеленського і був тим самим посилом. І люди вважали, що саме таким чином вони звільняються від обмежень реальності. Що ми маємо зараз? Реальність, яку ми послали в дупу, знову нас наздоганяє, але ЗМІ, які ми дивимося, соцмережі, які ми читаємо, продовжують спотворювати наше свідомість і ми, як старі бабки, пережовуємо віртуальний світ в якому взагалі немає фактів. Проблема не в тому, що 30% вважає, що нинішня епідемія вигадана спецслужбами. Проблема в тому, що у нас немає голосу розуму, який би сказав: "Стоп - це маразм". І нинішня гонитва за сенсацією не дає ніякого права цього голосу розуму пробитися до людей.

"20 століття почався з утопії і закінчився ностальгією. 21 сторіччя притаманний не пошук новизни, а розширення ностальгії, - писала філолог Світлана Бойм. Вона розділяє ностальгію на два типи. Перший, здоровий, вона називала "рефлексуючій": погляд на особисті, часто іронічні історії з минулого. Інший, токсичний тип, вона називає "реставрують" ностальгією. Така ностальгія є прагненням відновити втрачену батьківщину з параноїдальною рішучістю і відкидає критичне мислення заради емоційного зв'язку. Така ностальгія здатна породжувати монстрів. Реставрирующая оволоділа ностальгія світом від Москви до Будапешта і Вашингтона. Однак, якщо Західній Європі та Америці це проявляється в ексцентричних виборах, наслідки політики безсилих фактів в інших місцях значно трагічніше (стр 175-176)

Найтрагічніше для нас, що повна відсутність правдивих фактів множиться на повну відсутність цієї самої ностальгії (читай ідеології), яка стає домінантою у всіх наших сусідів (навіть Лукашенко будує свій тип ідеології ностальгії).

Реклама на dsnews.ua

Хайп, який приніс перемогу Зеленському ще деякий час буде жити своїм життям. Але що говорить нам досвід інших країн?

"Доктор Вальтер Кватрокоччи проаналізував 54 млн коментарів у різних Facebook групах і виявив: чим довше триває дискусія тим екстремальніше стають коментарі" (стор 169). Ми заганяємо суспільство в агресію. І ця жахлива суміш відсутності фактів, відсутності ідеології ностальгії і критична маса озлобленою дискусії породжує ситуацію, коли, як мінімум третина населення стає войовничими (переважно в диванному сенсі цього слова) невігласами. І вони готові воювати проти всього. Була б тема, а аргументи з'являться.

Що потрібно робити? Потрібно запустити кілька глобальних гуманітарних проектів. Яких саме?

1. Україномовна Вікіпедія. Вузи через студентів повинні заповнити саме перевіреними статтями всі лакуни.
2. Потрібно почати наново писати історію міст і сіл України, і це мають робити історики, а насамперед краєзнавці та школи. Історики будуть частково перевіряти якість цієї роботи, але основний масив будуть писати прості люди.
3. Потрібно почати писати історію Другої світової війни. Ми повинні написати нашу канонічну історію.
4. Держава повинна нарешті запустити нормальний канал "КУЛЬТУРА", відео з якого буде основою нашого культурного перевіреного контенту на YouTubе.

Таких ідей може бути ще кілька, але ми повинні зрозуміти, що втративши навичка читання, українці поступово втрачають навички мислення. І якщо зараз цього не зупинити, ми за 10-15 років перетворимося на націю тупорилих варварів.

    Реклама на dsnews.ua